Odpowiedź prawnika: Ogrodzenia do pojemników na śmieci a VAT
Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 (a więc 7%), stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Jak stanowi art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Z mocy art. 41 ust. 12b ustawy o VAT do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Zatem w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stawka VAT może wynosić 7%. Dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa innych obiektów budowlanych będzie objęta 22% stawką VAT.
Przepisy powyższe nie wskazują, że obniżona stawka VAT dotyczy też infrastruktury towarzyszącej, jak to czynił art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, będący do dnia 31 grudnia 2007 r. podstawą stosowania 7% stawki VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Elementy infrastruktury towarzyszącej są odrębnym przedmiotem opodatkowania, niemieszczącym się w definicji obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zważywszy, iż przepisy ustawy o VAT w obecnym kształcie przewidują 7% stawkę VAT jedynie do obiektów budownictwa mieszkaniowego, brak jest podstaw, aby w obecnym stanie prawnym stosować tę stawkę na infrastrukturę towarzyszącą temu budownictwu.
Zatem stosowanie obecnie obniżonej stawki VAT (7%) do infrastruktury towarzyszącej może być kwestionowane, zwłaszcza w przypadku samodzielnych obiektów, jakimi są przykładowo ogrodzenia do pojemników na śmieci.
