Ogrodzenia do pojemników na śmieci a VAT

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą (karta podatkowa, VAT). Aktualnie wykonuję ogrodzenia do pojemników na śmieci dla spółdzielni mieszkaniowej (materiał i montaż). Chcę wystawić fakturę łączną na montaż tych ogrodzeń do pojemników na śmieci wraz z materiałem. Czy mogę to uznać jako infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i opodatkować stawką VAT 7%?

Masz inne pytanie do prawnika?

12.6.2009

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ogrodzenia do pojemników na śmieci a VAT

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), stawkę podatku, o której mowa w ust. 2 (a więc 7%), stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jak stanowi art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Porady prawne

Z mocy art. 41 ust. 12b ustawy o VAT do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zatem w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stawka VAT może wynosić 7%. Dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa innych obiektów budowlanych będzie objęta 22% stawką VAT.

Przepisy powyższe nie wskazują, że obniżona stawka VAT dotyczy też infrastruktury towarzyszącej, jak to czynił art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, będący do dnia 31 grudnia 2007 r. podstawą stosowania 7% stawki VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Elementy infrastruktury towarzyszącej są odrębnym przedmiotem opodatkowania, niemieszczącym się w definicji obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zważywszy, iż przepisy ustawy o VAT w obecnym kształcie przewidują 7% stawkę VAT jedynie do obiektów budownictwa mieszkaniowego, brak jest podstaw, aby w obecnym stanie prawnym stosować tę stawkę na infrastrukturę towarzyszącą temu budownictwu.

Zatem stosowanie obecnie obniżonej stawki VAT (7%) do infrastruktury towarzyszącej może być kwestionowane, zwłaszcza w przypadku samodzielnych obiektów, jakimi są przykładowo ogrodzenia do pojemników na śmieci.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

Kto może się ubiegać o zwrot VAT?  Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i (...)

Kto decyduje, ile płacimy za wywóz śmieci - opinia prawna

Kto decyduje, ile płacimy za wywóz śmieci - opinia prawna

Stan faktyczny Międzygminny Zakład Przerobu Odpadów Komunalnych w moim mieście każe mi płacić za wywóz i unieszkodliwienie odpadów z domu jednorodzinnego ryczałtem 4,99 zł od osoby zameldowanej. Czy muszę się na to zgodzić? Czy nie można płacić za faktycznie wywiezione śmieci? Przecież (...)

Zmiany w ustalaniu opłat za śmieci

Zmiany w ustalaniu opłat za śmieci

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dzięki czemu gminy naliczając opłatę za gospodarowanie odpadami będą mogły dowolnie łączyć różne metody. Posłowie odrzucili także możliwość odbioru odpadów przez gminne (...)

Podatek dochodowy od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

Podatek dochodowy od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

    Ministerstwo Finansów podało swoją interpretację ogólną prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Ma ona usunąć pojawiające się wątpliwości wśród podatników (...)

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Ostatnie 3 miesiące na zakup materiałów budowlanych i pełny zwrot VAT

Niespełna 3 miesiące pozostały na zrobienie zakupów materiałów budowlanych, umożliwiających budującym i remontującym domy lub mieszkania zwrot VAT na dotychczasowych zasadach. Od początku 2014 r. zwrot podatku z tego tytułu będzie przysługiwał tylko osobom do 36. roku życia i tylko przy (...)

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)

Koniec kontroli granicznych - Polska w Strefie Schengen!

Koniec kontroli granicznych - Polska w Strefie Schengen!

Co daje nam wejście do Strefy Schengen? W listopadzie unijni ministrowie spraw wewnętrznych, a później europosłowie, podjęli decyzję o rozszerzeniu już grudniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. W nocy z 20 na 21 grudnia 2007 Polska przystąpiła do Układu z Schengen (...)

Kupujący odpowie za długi podatkowe sprzedawcy. W trzech branżach

Kupujący odpowie za długi podatkowe sprzedawcy. W trzech branżach

Rząd przyjął propozycję zmian, które mają wprowadzić solidarną odpowiedzialność podatkową nabywcy w trzech branżach, związanej z określonymi wyrobami ze stali, paliwami i złotem. Po wprowadzonych do projektu modyfikacjach nie ma wątpliwości, że do odpowiedzialności solidarnej nie zostanie (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Jaka działalność podlega opodatkowaniu VAT? Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Na mocy art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dalej ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne (...)

Jak rozliczyć VAT?

Jak rozliczyć VAT?

Przeczytaj, w jakim terminie złożyć deklarację VAT i jakie są stawki VAT. Sprawdź, jakie masz obwiązki w zakresie VAT, jeżeli dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych (z krajami Unii Europejskiej) i jak rozliczyć sprzedaż mieszaną. Rozliczenie miesięczne i kwartalne Podatnicy (...)

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

W niedawnej interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił kwestię opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Sprawdź, co z niej wynika.  ##baner##  Działając na podstawie art. 14a § (...)

Stawki VAT dot. pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Stawki VAT dot. pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Od 1 lipca 2020 r. są stosowane przepisy tzw. nowej matrycy stawek VAT, czyli nowego systemu stawek tego podatku, który został wprowadzony ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Opiera się on na identyfikowaniu (...)

Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych W związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami interpretacyjnymi oraz zgłaszanymi wątpliwościami w kwestii zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku usług przechowywania instrumentów finansowych, uzasadnione było przedstawienie (...)

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny Zgodnie z załącznikiem nr 3 nowej ustawy o VAT, dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego są opodatkowane stawką 7%. Materiały budowlane (okna, drzwi, parapety (...)

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Od kiedy obowiązują nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT?28 listopada 2008 r. Minister Finansów wydał szereg rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o VAT. Są one dostępne na stronach Ministerstwa Finansów. Wszystkie one weszły w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.Co regulują (...)

Jakie zmiany w stawkach VAT wprowadzono w związku z epidemią?

Jakie zmiany w stawkach VAT wprowadzono w związku z epidemią?

Przesunięcie terminu stosowania matrycy stawek VAT Z dniem 31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych (...)

Stawki VAT dla pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Stawki VAT dla pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Od 1 lipca 2020 r. są stosowane przepisy tzw. nowej matrycy stawek VAT, czyli nowego systemu stawek tego podatku, który został wprowadzony ustawą z 9 sierpnia 2019 r. Opiera się on na identyfikowaniu towarów na potrzeby VAT (a więc również do celów określenia właściwej (...)

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów (...)

Reforma stawek VAT!

Reforma stawek VAT!

Według Ministerstwa Finansów zaproponowane stawki VAT będą prostsze i łatwiejsze w użyciu Obniżony VAT na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma – to założenie jednego z projektów zmian w przepisach VAT. Prostszy (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Jaka działalność podlega opodatkowaniu VAT? Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Na mocy art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dalej ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne (...)

Jak rozliczyć VAT?

Jak rozliczyć VAT?

Przeczytaj, w jakim terminie złożyć deklarację VAT i jakie są stawki VAT. Sprawdź, jakie masz obwiązki w zakresie VAT, jeżeli dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych (z krajami Unii Europejskiej) i jak rozliczyć sprzedaż mieszaną. Rozliczenie miesięczne i kwartalne Podatnicy (...)

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

W niedawnej interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił kwestię opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Sprawdź, co z niej wynika.  ##baner##  Działając na podstawie art. 14a § (...)

Stawki VAT dot. pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Stawki VAT dot. pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Od 1 lipca 2020 r. są stosowane przepisy tzw. nowej matrycy stawek VAT, czyli nowego systemu stawek tego podatku, który został wprowadzony ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Opiera się on na identyfikowaniu (...)

Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

Stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych

stawka VAT na przechowywanie instrumentów finansowych W związku ze stwierdzonymi rozbieżnościami interpretacyjnymi oraz zgłaszanymi wątpliwościami w kwestii zastosowania właściwej stawki podatku w przypadku usług przechowywania instrumentów finansowych, uzasadnione było przedstawienie (...)

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny Zgodnie z załącznikiem nr 3 nowej ustawy o VAT, dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego są opodatkowane stawką 7%. Materiały budowlane (okna, drzwi, parapety (...)

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT

Od kiedy obowiązują nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT?28 listopada 2008 r. Minister Finansów wydał szereg rozporządzeń wykonawczych do zmienionej ustawy o VAT. Są one dostępne na stronach Ministerstwa Finansów. Wszystkie one weszły w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.Co regulują (...)

Jakie zmiany w stawkach VAT wprowadzono w związku z epidemią?

Jakie zmiany w stawkach VAT wprowadzono w związku z epidemią?

Przesunięcie terminu stosowania matrycy stawek VAT Z dniem 31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych (...)

Stawki VAT dla pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Stawki VAT dla pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych, w tym śruty i otrąb

Od 1 lipca 2020 r. są stosowane przepisy tzw. nowej matrycy stawek VAT, czyli nowego systemu stawek tego podatku, który został wprowadzony ustawą z 9 sierpnia 2019 r. Opiera się on na identyfikowaniu towarów na potrzeby VAT (a więc również do celów określenia właściwej (...)

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów (...)

Reforma stawek VAT!

Reforma stawek VAT!

Według Ministerstwa Finansów zaproponowane stawki VAT będą prostsze i łatwiejsze w użyciu Obniżony VAT na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma – to założenie jednego z projektów zmian w przepisach VAT. Prostszy (...)

Stawka VAT z dnia sporządzenia aktu notarialnego

Stawka VAT z dnia sporządzenia aktu notarialnego

Spółka wybudowała mieszkania, które przekazała nabywcom w grudniu 2001 r. Sprzedaż mieszkań była wówczas opodatkowana 0 % stawką VAT. W cenie, zapisanej później w aktach notarialnych z marca 2002 r., nie ujęto tego podatku. W tym stanie faktycznym powstał spór (...)

VAT na e-booki

VAT na e-booki

Zasada równego traktowania nie sprzeciwia się temu, aby książki, dzienniki i periodyki cyfrowe dostarczane drogą elektroniczną były wyłączone ze stosowania obniżonej stawki VAT. Regulacje dyrektywy VAT są w tym zakresie ważne. - Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia (...)

Rodzaje faktur

Rodzaje faktur

Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów (...)

Nowa matryca stawek VAT już wkrótce

Nowa matryca stawek VAT już wkrótce

Przeczytaj informacje dotyczące nowej matrycy stawek VAT, w tym m.in. o: zmianach w klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczeniu systemu stawek VAT. 1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy wprowadzającej m.in. nową matrycę stawek VAT oraz wiążącą (...)

Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %(od 1.01.1011 wynosi ona zasadniczo 23%). Osoby budujące czy remontujące systemem gospodarczym i zbierające faktury VAT zakupu materiałów budowlanych doczekały się pozytywnego rozstrzygnięcia kwestii (...)

Stawka VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych

Stawka VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych

Minister Finansów dnia 2 stycznia 2020 r. wydał interpretację ogólną w sprawie stawki VAT stosowanej do usług obsługi (obróbki) wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling). Co z niej wynika? ##baner## Czego dotyczy interpretacja (...)

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)

Sprzedaż materiałów budowlanych wraz z usługą montażu - opinia prawna

Sprzedaż materiałów budowlanych wraz z usługą montażu - opinia prawna

Stan faktyczny Prowadzimy handel detaliczny i hurtowy materiałów hydraulicznych i sanitarnych. Jak wiadomo na materiały budowlane jest VAT 22%. W sądzie Spółka zarejstrowaną ma działalność gospodrczą jako: handel PKD 51 oraz budownictwo PKD 45.Czy możemy zawierać umowy z naszymi (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności i nowa matryca stawek VAT

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności i nowa matryca stawek VAT

Przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom w VAT oraz ochrona dla nabywcy towaru lub usługi – to najważniejsze cele wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w tzw. branżach wrażliwych. MPP ma usunąć ryzyko znikania podatników wraz z podatkiem, zapłaconym (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Sprzedaż pojemników a kasy rejestrujące

Sprzedaż pojemników a kasy rejestrujące

Przedsiębiorstwo Komunalne sprzedając pojemniki na śmieci dla osób fizycznych wystawia faktury VAT. Czy sprzedaż ta musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej? Ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), ani przepisy wykonawcze do tej ustawy, regulujące obowiązek (...)

Prawa i obowiązki współwłaścicieli nieruchmości

Prawa i obowiązki współwłaścicieli nieruchmości

Posiadam lokal wyodrębniony w budynku 4-rodzinnym na wspólnej działce. Zniesienie współwłasności orzeczeniem sądu nastąpiło na wniosek dwóch współwłaścicieli, za który 100% opłat sądowych i skarbową pokryłam sama. Sąd w 1988 r. zasądził na moją rzecz określone kwoty do spłaty (...)

Ogrodzenie budynku mieszkalnego z bramą wjazdową

Ogrodzenie budynku mieszkalnego z bramą wjazdową

Prowadzę działalność gospodarczą (karta podatkowa, VAT). Aktualnie wykonuję ogrodzenie z bramą do budynku mieszkalnego (będzie to teren zamknięty z monitoringiem). Chcę wystawić fakturę łączną na montaż ogrodzenia i bramy wjazdowej wraz z materiałem. Czy mogę to opodatkować stawką (...)

Stawka VAT na bramy z montażem

Stawka VAT na bramy z montażem

Prowadzę działalność gospodarczą, kupuję stal z 22 % VAT-em, później przerabiam tę stal w wyroby typu bramy, furtki, balustrady pod zamówienie klientów i oczywiście montuję je we wskazanych przez zamawiających miejscach. W jakiej wysokości podatek VAT powinienem naliczać na fakturach? (...)

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

W lipcu 2008 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania (...)

Ryczałt za wodę a podatek VAT

Ryczałt za wodę a podatek VAT

Jestem właścicielem kamienicy. Lokale mieszkalne, które wynajmuję, nie są wyposażone w wodomierze. Oprócz czynszu wynikającego z umowy, najemcy opłacają ryczałt za wodę i śmieci. Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów, są to tzw. opłaty niezależne, na których Wynajmujący (...)

Koszty w czasie zawieszenia działalności

Koszty w czasie zawieszenia działalności

Korzystając z ustawy z 10.07.2008 r. umożliwiającej czasowe zawieszenie działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna zawiesiłem działalność gospodarczą. Z zapisanych w ustawie praw i obowiązków przedsiębiorcy (art. 14 ust. 4) wynika, że przedsiębiorca będzie mógł prowadzić działania (...)

VAT i ryczałt od prywatnego najmu a media

VAT i ryczałt od prywatnego najmu a media

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością wynajmuję dwa lokale. Wynajem zgłosiłem na ryczałt 8,5%. W umowie wynajmu mam zapis, że będą refakturowane media (energia, gaz, śmieci, woda). Czy ryczałt 8,5% odprowadzam od samego czynszu, czy także od refakturowanych (...)

Stawka VAT na refakturze

Stawka VAT na refakturze

Zawarto umowę najmu lokalu użytkowego, w której jest zapis, że wynajmujący będzie fakturował na najemcę koszty m.in. wywozu śmieci. Jaką stawkę należy zastosować na refakturze, jeśli usługa główna jest w stawce 22%, a wywóz nieczystości 7%? Dla refaktury danej usługi należy stosować (...)

Budowa domu a stawka VAT

Budowa domu a stawka VAT

Buduję dom dwurodzinny typu bliźniak o powierzchni użytkowej około 400 m.kw. Wg przepisów obniżona stawka VAT 7% obejmuje wyłącznie 300 m.kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a powyżej powierzchni limitowanych obowiązuje stawka 22%. Czy w moim przypadku obniżona (...)

Stawka VAT na samochody pożarnicze

Stawka VAT na samochody pożarnicze

Przy sprzedaży używanych samochodów pożarniczych stosowana jest obniżona stawka VAT 7% dla kupujących ochotniczych straży pożarnych oraz gmin. Stawkę tę stosujemy w przypadku sprzedaży standardowej. Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku sprzedaży w systemie VAT marża? Zakładając, że (...)

Wykonanie placu zabaw - stawka VAT

Wykonanie placu zabaw - stawka VAT

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT). Aktualnie wykonuję plac zabaw dla spółdzielni mieszkaniowej (materiał i montaż). Chcę wystawić fakturę łączną na montaż placu zabaw wraz z materiałem. Czy mogę to uznać jako infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i (...)

Nabycie nowego środka transportu w Unii

Nabycie nowego środka transportu w Unii

W grudniu 2005 roku kupiłem auto od litewskiej firmy zajmującej się handlem autami. Otrzymałem fakturę, na której widniała stawka i naliczony według niej podatek VAT. W kraju niestety, jako że auto było 4 miesięczne, musiałem również zapłacić VAT. O ile mi wiadomo nie ma w Unii podwójnego (...)

Stawka podatku VAT na usługi pakowania

Stawka podatku VAT na usługi pakowania

Przy działalności związanej z pakowaniem według nowego PKD 82.92.Z i PKWiU 74.82.10-00.00, jaka jest stawka podatku VAT? Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i (...)

Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy

Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy

Nabyłem przez Internet oprogramowanie w formie niematerialnej (tzn. bez nośnika poprzez pobranie z serwera licencjodawcy). Dostawcą jest firma zarejestrowana w Niemczech. Jaką należy zastosować stawkę VAT przy wystawieniu wewnętrznej faktury zakupu? Czy taka czynność jest zwolniona z VAT? Jak (...)

Budowa domu a stawka VAT

Budowa domu a stawka VAT

Buduję dom dwurodzinny typu bliźniak o powierzchni użytkowej około 400 m.kw. Wg przepisów obniżona stawka VAT 7% obejmuje wyłącznie 300 m.kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a powyżej powierzchni limitowanych obowiązuje stawka 22%. Czy w moim przypadku obniżona (...)

Stawka VAT na samochody pożarnicze

Stawka VAT na samochody pożarnicze

Przy sprzedaży używanych samochodów pożarniczych stosowana jest obniżona stawka VAT 7% dla kupujących ochotniczych straży pożarnych oraz gmin. Stawkę tę stosujemy w przypadku sprzedaży standardowej. Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku sprzedaży w systemie VAT marża? Zakładając, że (...)

Stawka VAT na bramy z montażem

Stawka VAT na bramy z montażem

Prowadzę działalność gospodarczą, kupuję stal z 22 % VAT-em, później przerabiam tę stal w wyroby typu bramy, furtki, balustrady pod zamówienie klientów i oczywiście montuję je we wskazanych przez zamawiających miejscach. W jakiej wysokości podatek VAT powinienem naliczać na fakturach? (...)

Ogrodzenie budynku mieszkalnego z bramą wjazdową

Ogrodzenie budynku mieszkalnego z bramą wjazdową

Prowadzę działalność gospodarczą (karta podatkowa, VAT). Aktualnie wykonuję ogrodzenie z bramą do budynku mieszkalnego (będzie to teren zamknięty z monitoringiem). Chcę wystawić fakturę łączną na montaż ogrodzenia i bramy wjazdowej wraz z materiałem. Czy mogę to opodatkować stawką (...)

Wykonanie placu zabaw - stawka VAT

Wykonanie placu zabaw - stawka VAT

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT). Aktualnie wykonuję plac zabaw dla spółdzielni mieszkaniowej (materiał i montaż). Chcę wystawić fakturę łączną na montaż placu zabaw wraz z materiałem. Czy mogę to uznać jako infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i (...)

Nabycie nowego środka transportu w Unii

Nabycie nowego środka transportu w Unii

W grudniu 2005 roku kupiłem auto od litewskiej firmy zajmującej się handlem autami. Otrzymałem fakturę, na której widniała stawka i naliczony według niej podatek VAT. W kraju niestety, jako że auto było 4 miesięczne, musiałem również zapłacić VAT. O ile mi wiadomo nie ma w Unii podwójnego (...)

Stawka podatku VAT na usługi pakowania

Stawka podatku VAT na usługi pakowania

Przy działalności związanej z pakowaniem według nowego PKD 82.92.Z i PKWiU 74.82.10-00.00, jaka jest stawka podatku VAT? Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i (...)

Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy

Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy

Nabyłem przez Internet oprogramowanie w formie niematerialnej (tzn. bez nośnika poprzez pobranie z serwera licencjodawcy). Dostawcą jest firma zarejestrowana w Niemczech. Jaką należy zastosować stawkę VAT przy wystawieniu wewnętrznej faktury zakupu? Czy taka czynność jest zwolniona z VAT? Jak (...)

Sprzedaż kwoty mlecznej a VAT

Sprzedaż kwoty mlecznej a VAT

Jestem rolnikiem. VAT rozliczam na zasadach ogólnych. Chcę sprzedać kwotę mleczną. Czy muszę wystawić fakturę? Jeżeli tak, to jaka będzie stawka VAT? Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna (...)

Błędnie naliczony VAT

Błędnie naliczony VAT

Po zakończeniu prac wystawiliśmy dla klienta fakturę VAT, którą on odebrał. Okazało się jednak później, że w tej fakturze naliczyliśmy błędnie podatek VAT: było 7%, a powinno być 22%. Czy klient, odbierając od nas fakturę VAT, automatycznie zaakceptował cenę netto? Czy po skorygowaniu (...)

Stawka 0% VAT przy eksporcie i WDT

Stawka 0% VAT przy eksporcie i WDT

Czy sprzedając towar np. do Rosji, Bułgarii i innych krajów nie należących do UE stawka podatku VAT na fakturze jest 22%, czy 0%? Towar został zakupiony w Niemczech z zerową stawką. Wiem, że sprzedając do krajów UE nie odprowadzam 22% VAT od sprzedaży. Przede wszystkim należy podkreślić, (...)

VAT na rośliny

VAT na rośliny

Startujemy w przetargu (zamówienie publiczne) na dostawę materiału roślinnego (żywe kwiaty doniczkowe) do obsadzania miasta. Termin składania ofert upływa 31.12.2010 natomiast termin realizacji to od marca do maja 2011. Zamawiający oprócz dostawy kwiatów wymaga również pielęgnacji tych kwiatów (...)

Określenie właściwych stawek VAT

Określenie właściwych stawek VAT

Proszę o określenie właściwych stawek VAT dla niżej podanych oznaczeń klasyfikacji CPV: 85140000-2, 74700000-6, 55520000-1, 55521100-9, 77310000-6, 55521200-0, 60113300-6, 60113310-9, 74721100-9, 74721200-1, 74722000-6, 74730000-5, 74731000-2, 74735000-0, 74740000-8, 74750000-1, 77211500-7, 77300000-3, (...)

Refaktura kosztów biletów lotniczych

Refaktura kosztów biletów lotniczych

Spółka z o.o. zakupiła w Polsce bilet LOT (lot zagraniczny) dla kontrahenta zagranicznego (faktura ze stawką VAT 0%). Następnie zawarła umowę z w/w kontrahentem zagranicznym, w ramach której będzie koszt biletów LOT refakturować na tą zagraniczną firmę (w kwocie wynikającej z faktury pierwotnej). (...)

Oprogramowanie dla Straży Pożarnej

Oprogramowanie dla Straży Pożarnej

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT) - usługi informatycznie. W tym miesiącu sprzedałem oprogramowanie (które sam opracowałem) dla Straży Pożarnej. Wystawiłem fakturę VAT ze stawką 22%. Straż Pożarna twierdzi, że powinienem wystawić im fakturę na sprzedaż oprogramowania (...)