Podatek liniowy a usługi na rzecz pracodawcy

Pytanie:

"Osoba \"O\" jest członkiem zarządu w spółce akcyjnej \"A\" i świadczy na rzecz tej spółki pracę na podstawie umowy o pracę, rozliczając się na zasadach ogólnych (bo inaczej się nie da). Istnieje też spółka komandytowa \'\'K\", w której spółka akcyjna \"A\" jest komplementariuszem, a osoba \"O\" komandytariuszem. Czy osoba \'\'O\" może świadczyć spółce \"K\" usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i rozliczać się z fiskusem stosując podatek liniowy?"

Odpowiedź prawnika: Podatek liniowy a usługi na rzecz pracodawcy

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PIT), jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania tzw. liniowy (według stawki 19%), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

  2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób liniowy i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wyboru opodatkowania według stawki 19% dokonać mogą również wspólnicy spółek nieposiadających osobowości prawnej (zarówno spółek cywilnych, jak i osobowych spółek prawa handlowego – np. spółki komandytowej). Należy przypomnieć, że spółki te nie posiadają statusu podatnika na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - status ten posiadają wspólnicy tych spółek.

Przepis art. 9a ust. 3 ustawy o PIT mówi wprost o byłym lub obecnym pracodawcy, nie wskazując jednak, żeby dla utraty prawa do opodatkowania liniowego istotne znaczenie miały powiązania kapitałowe lub osobowe pomiędzy spółką komandytową, na której rzecz opodatkowany liniowo przedsiębiorca będzie świadczył usługi, a spółką akcyjną, w której tenże przedsiębiorca jest zatrudniony w ramach umowy o pracę. O ile taki przedsiębiorca nie był i nie jest zatrudniony w spółce komandytowej w ramach umowy o pracę, świadczenie usług na rzecz tej spółki nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w sposób liniowy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika