Podjęcie zawieszonego postępowania

Pytanie:

"Wierzyciel uzyskał nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Ponieważ wierzyciel nie wskazał adresu aktualnego dłużnika, sąd uchylił nakaz zapłaty i zawiesił postępowanie w sprawie. Czy w przypadku, gdy wierzyciel uzyska aktualny adres dłużnika, powinien pisać pozew ponownie czy złożyć wniosek o podjęcie postępowania na nowo i wydanie nakazu zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Podjęcie zawieszonego postępowania

Zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 180 kodeksu postępowania cywilnego, sąd ma obowiązek podjąć postępowania z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenie postępowania. Wyjątek od tej zasady stanowi art. 181 kpc, w którym ustawodawca wskazał przypadki podjęcia postępowania tylko na wniosek. W związku z w/w przepisem sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron:

  1. gdy postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy - po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia;
  2. w wypadku zawieszenia na wniosek obu stron albo wskutek niestawiennictwa - nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu.

Z kolei w art. 182 § 1 kpc wskazano, iż sąd umarza postępowanie zawieszone na zgodny wniosek stron lub na wniosek spadkobiercy, jak również z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6 (czyli m.in., na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu), jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu. Jest to przepis szczególny w stosunku do art. 180 kpc, stąd konieczne będzie wraz z usunięciem przyczyny zawieszenia postępowania, złożenie wniosku o podjęcie postępowania.

W związku z powyższym Wierzyciel powinien wskazać aktualny adres dłużnika wraz z wnioskiem o podjęcie postępowania. Zakładając jednak, że sąd skierował sprawę przed zawieszeniem do zwykłego trybu postępowania, należy stwierdzić, że nie zostanie wydany nakaz zapłaty, lecz wyrok.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika