Postanowienie o wszczęciu dochodzenia

Pytanie:

"5 tygodni temu wysłałem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa sfałszowania mojego podpisu i przywłaszczenia mienia. Do tej pory nie otrzymałem postanowienia, co dalej w sprawie. Rozmawiałem z prokuratorem, który poinformował mnie, że w ciągu tygodnia \"policja powinna rozpocząć dochodzenie\". Kto wydaje postanowienie w przedmiocie wszczęcia dochodzenia i jaki ma na to czas?"

Odpowiedź prawnika: Postanowienie o wszczęciu dochodzenia

Pierwszym etapem rozpoznania Pana sprawy będzie postępowanie przygotowawcze, które prowadzi lub nadzoruje prokurator, a w zakresie przewidzianym ustawą policja. Na tym etapie dany organ sprawdza wiarygodność  informacji dotyczących Pana zawiadomienia. Postanowienia o wszczęciu dochodzenia, odmowie wszczęcia dochodzenia, umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw, umorzeniu dochodzenia oraz o jego zawieszeniu wydaje prowadzący postępowanie. Po uprawdopodobnieniu popełnienia przestępstwa dany organ natychmiast powinien wydać odpowiednie postanowienie. Organ prowadzący ma prawo zażądania  uzupełnienia w wyznaczonym terminie danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie lub dokonać sprawdzenia faktów w tym zakresie. W tym wypadku postanowienie o wszczęciu dochodzenia albo o odmowie wszczęcia należy wydać najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia. Ustawodawca nakłada bezwzględny obowiązek pouczenia przez organ prowadzący postępowanie prawne o prawach i obowiązkach przysługujących uczestnikom procesu na każdym etapie postępowania karnego. Powinność nałożona na organy dotyczy przede wszystkim kwestii mających dla stron najistotniejsze znaczenie, takich jak  wymagane prawem formy i terminy wnoszenia środków odwoławczych. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika