Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Pytanie:

"Czy jest obowiązek wysyłania do kontrahenta oryginału i kopii faktury korygującej VAT i domagania się podpisania kopii i jej odesłanie do wystawcy faktury?"

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798, ze zm.) sprzedawca – w obrocie krajowym – co do zasady jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc (lub kwartał – w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie), w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

Przepisy o VAT nie określają wzoru potwierdzenia odbioru faktury korygującej. W praktyce najczęściej spotykanym i doradzanym sposobem jest podpisanie przez nabywcę kopii faktury korygującej (np. można wysłać nabywcy oryginał i kopię faktury korygującej, po czym nabywca odeśle sprzedawcy podpisaną kopię). W literaturze podatkowej podkreśla się, że nie stanowi potwierdzenia odbioru jedynie wysłanie faktury korygującej do nabywcy listem poleconym przy równoczesnym braku zwrotu takiej przesyłki. Potwierdzenie odbioru musi mieć charakter odbioru faktycznego, a nie domniemanego. Musi być dokonane w takiej formie, iż nie ma wątpliwości, iż nabywca fakturę otrzymał.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika