Powierzchnia pod działalność

Pytanie:

"Chcę rozpocząć własną działalność gospodarczą, oczywiście starając się o przyznanie środków z Funduszu Pracy. Działalność będzie polegała w głównej mierze na wykonywaniu projektów budowlanych. Mój Ojciec prowadzi sklep budowlany (drobne materiały budowlane wraz z narzędziami) oraz działalność rzemieślniczą. Budynek sklepu posadowiony jest na naszej działce więc jest naszą własnością. Problem polega na tym, iż potrzebuję lokalu do wykonywania działalności. Więc moje pytanie brzmi: czy ojciec może mi użyczyć część powierzchni sklepowej na tą działalność? Jak tak to w jakiej formie (czy może być to forma darowizny i jak to się mam prawnie do kosztów), czy użyczona powierzchnia musi być wtedy jakoś fizycznie oddzielona od reszty sklepu, żeby się skarbowy nie czepiał? Dodam jeszcze iż sklep jest już w jakimś stopniu zamortyzowany."

Odpowiedź prawnika: Powierzchnia pod działalność

Oczywiście ojciec może przekazać synowi do korzystania część lokalu będącego własnością rodziców. Może to być umowa użyczenia (nieodpłatna) lub umowa najmu (odpłatna). Umowa darowizny raczej nie ma w takich przypadkach zastosowania. W celu użyczenia lub wynajmu część powierzchni nie musi być ona fizycznie wydzielona - wystarczy, że w umowie zostanie dookreślona, która część powierzchni jest użyczana / wynajmowana.

Należy zauważyć, iż ze względów podatkowych zaleca się jednak aby strony zawierały umowy najmu, a nie użyczenia, gdyż umowa użyczenia może powodować konieczność rozliczenia przychodu po stronie używającego (z tytułu tzw. nieodpłatnych świadczeń), a ponadto może powodować komplikacje u dającego do używania w postaci np. ograniczenia amortyzacji.

W tym przedmiocie ważna może być również forma opodatkowania ojca. Jeśli bowiem jest opodatkowany w sposób ryczałtowy to wynajęcie powierzchnii w ramach działalności gospodarczej może oznaczać, że utraci prawo do tej formy opodatkowania.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika