Odpowiedź prawnika: Przeciwdziałanie udzieleniu koncesji
Kopaliny dzielą się na podstawowe i pospolite. Do kopalin podstawowych należą: piaski formierskie i szklarskie, natomiast inne piaski należą do kopalin pospolitych.
Koncesji na wydobywanie kopalin pospolitych, jeżeli jednocześnie spełnione są odpowiednio następujące wymagania:
- obszar zamierzonej działalności nie przekroczy powierzchni 2 ha
- wydobycie kopaliny w roku kalendarzowym nie przekroczy 20 000 m3
- działalność będzie prowadzona bez użycia materiałów wybuchowych,
udziela starosta.
Koncesji na wydobywanie kopalin podstawowych i pospolitych w większej skali, udziela marszałek województwa.
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wydobywania kopalin wymaga uzyskania koncesji.
Do uzyskania koncesji potrzebne jest przejście odpowiedniej procedury. Udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin podstawowych wymaga uzgodnienia z ministrem właściwym do spraw gospodarki. Udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin wymaga uzgodnienia z właściwym wójtem, burmistrzem albo prezydentem miasta. Uzgodnienie następuje na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego ( art. 28), stroną postępowania jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie. Jednak zgodnie z orzecznictwem NSA ( wyrok NSA sygn. II GSK 504/2008), interes prawny powinien znajdować podstawę w przepisach prawa materialnego. Podmiot, dla którego z przepisów prawa materialnego nie wynikają żadne uprawnienia lub obowiązki nie ma przymiotu strony w rozumieniu art. 28 kpa. Przepisy prawa geologicznego i górniczego nie dają takiej podstawy właścicielom sąsiednich działek. Oznacza to, że nie będzie mógł Pan być stroną postępowania o udzielenie temu podmiotowi koncesji, a co za tym idzie organ udzielający koncesji nie będzie musiał liczyć się ze zdaniem mieszkańców.
Udzielenie koncesji na wydobycie wymaga uzgodnienia z właściwym wójtem, burmistrzem albo prezydentem miasta. Mieszkańcy mogą więc wpłynąć na udzielenie koncesji przez wpływ na władze gminy.
Podmiot, który ubiega się o koncesję będzie musiał jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę i dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z orzecznictwem NSA ( wyrok NSA sygn. II GSK 100/2006), właściciele nieruchomości są traktowani jako strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym: spraw z zakresu prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. W tych postępowaniach mogliby wziąć udział jako strony, mieliby wtedy możliwość wypowiedzenia się i ich interesy mogłyby zostać wzięte pod uwagę przez organ.
Ponadto jeśli przedsiębiorca uzyska koncesję, pomyślnie przeprowadzi pozostałe postępowania i rozpocznie wydobywanie kopalin, mieszkańcy będą mogli mieć wobec niego pewne roszczenia. Zgodnie z art. 144 kc przedsiębiorca nie może zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wskazana okolica została przeznaczona pod budowę domków jednorodzinnych, przez co tolerancja dla działalności tego przedsiębiorcy będzie niższa. Mieszkańcy będą mogli wystąpić o pewne ograniczenia w wykonywaniu przez niego działalności gospodarczej np. ograniczenie hałasu.