Przeniesienie autorskich praw majątkowych a VAT

Pytanie:

"Jestem właścicielem dwóch firm: A i B. Firma A (jednoosobowa działalność gospodarcza) kupiła autorskie prawa majątkowe do krótkiego utworu na podstawie autorskiej umowy o dzieło - przyjmijmy, że płacąc 9.050 zł autorowi i 950 zł podatku. Teraz chcielibyśmy przekazać te prawa autorskie do firmy B. Co zrobić, by przekazując te prawa majątkowe nie płacić po raz drugi podatku? Czy możliwe jest w tym przypadku zastosowanie stawki VAT 0%, na przykład sprzedając firmie B licencję na użytkowanie zakupionego przez firmę A utworu? Chciałbym doprecyzować, że firma B to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jestem współwłaścicielem. Firma A to natomiast prowadzona przeze mnie jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak wygląda sprawa przeniesienia licencji na zakupione przez firmę A autorskie prawa majątkowe w takiej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie autorskich praw majątkowych a VAT

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

 

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

 

Zatem odpłatne przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji przez podatnika VAT (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) na rzecz spółki z o.o. będzie co do zasady opodatkowane VAT.

 

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast w art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku została określona w wysokości 7%.

 

W świetle przepisów ustawy o VAT wyłącznie twórca, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, świadcząc usługi (rozumiane zgodnie z definicją ustawy o VAT), których przedmiotem jest przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) będącego wynikiem realizacji usług w zakresie kultury (PKWiU ex 92), będzie miał prawo w stosunku do ww. czynności, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1, zastosować zwolnienie od podatku VAT. Jeżeli natomiast twórca wykona czynności, przedmiotem których będzie przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w zakresie usług, które nie są objęte symbolem PKWiU 92, to przedmiotowe czynności będą opodatkowane wg stawki podatku VAT 7%.

 

Odpłatne przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji przez podatnika VAT (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) nie będącego twórcą, a jedynie podmiotem, który nabył autorskie prawa majątkowe od twórcy, będzie opodatkowane VAT w stawce 22%.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika