Rozdzielność a zaległe podatki i składki ZUS

Pytanie:

"Czy rozdzielność majątkowa uchroni jednego z współmałżonków przed egzekucją należności na ZUS i urząd skarbowy, gdy dłużnikiem jest drugi współmałżonek?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność a zaległe podatki i składki ZUS

Rozdzielność majątkowa oznacza, że istnieją dwie odrębne od siebie masy majątkowe – majątki odrębne każdego z małżonków. Za zobowiązania odpowiedzialny jest jedynie ten małżonek, które zobowiązanie takie zaciągnął. Zasada ta nie obowiązuje jednak w przypadku zobowiązań zaciągniętych w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 § 1 k.r.o.). W tym bowiem przypadku, odpowiedzialni za te zobowiązania są obydwoje małżonkowie solidarnie (art. 30 § 2 k.r.o.).

Odynacja podatkowa stanowi, iż za zobowiązania podatkowe w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Jeżeli majątek wspólny nie istnieje, wtedy urząd skarbowy będzie mógł egzekwować należności tylko z majątku odrębnego. Jednakże skutki prawne zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

  1. zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
  2. zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
  3. ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
  4. uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacj

Inaczej mówiąc, jeżeli zobowiązania podatkowe już istnieją, to zawarcie umowy o rodzielność majątkową nie uchroni przed egzekucją z majątku wspólnego, ale tylko w odniesieniu do tych już istniejących długów podatkowych.

Ponadto członek rodziny podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności i powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności. Ta reguła dotyczy także małżonka, bez względu na istniejący w małżeństwie ustrój majątkowy.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w kwestii egzekucji zaległych składek na ubezpieczenie społeczne odsyła do ordynacji podatkowej. Dlatego też opisane powyżej zasady odnoszą się także do zaległości względem ZUS.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika