Rozpoczęcie budowy nieruchomości po wygaśnięciu decyzji o pozwoleniu na budowę

Pytanie:

Czy jest możliwe rozpoczęcie budowy nieruchomości po wygaśnięciu decyzji o pozwoleniu na budowę?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.4.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Rozpoczęcie budowy nieruchomości po wygaśnięciu decyzji o pozwoleniu na budowę

Jeżeli decyzja wygasła to prowadzenie robót budowlanych na nieruchomości należy traktować jako samowola budowlana. Rozpoczęcie lub podjęcie kontynuacji robót budowlanych po wygaśnięciu pozwolenia na budowę oznacza samowolę budowlaną z wynikającymi z tego faktu konsekwencjami.

W sytuacji, gdy pozwolenie na budowę wygasło możliwe jest jego ponowne uzyskanie. Zgodnie z art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego. Rozpoczęcie albo wznowienie budowy, w przypadkach określonych w ust. 1, art. 36a ust. 2 albo w razie stwierdzenia nieważności bądź uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28, albo decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: