Rozwód a dobro dziecka

Pytanie:

Czy uprawnione jest stwierdzenie, że - aby sąd orzekł rozwód - rodzice powinni być w stanie wojny, w której kartą przetargową jest dziecko? Czy wtedy sąd orzeknie rozwód? A sytuacja najkorzystniejsza dla dziecka, pełne dogadywanie się i unikanie wzajemnych złośliwości stanowi status quo, które w opinii sądu jest dla dziecka najlepsze? Czy tak wynika z prawa?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rozwód a dobro dziecka

W świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dobro dziecka stanowi negatywną przesłankę rozwodową. Dobro dziecka nie jest definiowane przez prawo. Jego ochrona polega na ustaleniu wszystkich okoliczności faktycznych sprawy i na prognozowaniu przez porównanie jego obecnej sytuacji z hipotetyczną sytuacją po rozwodzie, a następnie na dokonaniu wyboru wariantu najbardziej korzystnego dla dziecka.

Nie każdy rozwód narusza dobro dziecka. Pozostawanie małżonków w "stanie wojny" rzeczywiście może stanowić podstawę uznania, że dobro dziecka nie mogłoby ucierpieć wskutek rozwodu, gdyż atmosfera wzajemnych oskarżeń, kłótni, awantur wręcz zatruwa jego dzieciństwo (por. orz. SN z dnia 16 maja 1952 r., C 1110/51, NP 1953, nr 5, s. 82). Nie znaczy to jednak, że gdy rodzice zgodnie wykonują swe obowiązki wobec dziecka, to sąd rozwodu nie orzeknie. Nie ma takiej zasady. Zawsze obowiązuje jedynie zasada ochrony dobra dziecka.

Ocena, czy rozwód naruszy dobro dziecka zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w każdej sprawie rozwodowej małżonków mających małoletnie dzieci sąd ma obowiązek wnikliwie badać problem dobra dziecka. Według wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w zakresie stosowania przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego  chodzi o rozważenie, czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego z małżonków, przy którym dzieci nie pozostaną, w stopniu mogącym ujemnie wpłynąć na wykonywanie jego obowiązków rodzicielskich (Uchwała Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 1968 r. III CZP 70/66).

Niekiedy jeden z małżonków chce uzyskać rozwód, by założyć nową rodzinę. W świetle uchwały SN ponowny związek małżeński jednego z małżonków może stanowić zagrożenie dla utrzymywania więzi małżonka z dzieckiem. Oceny, czy rozwód naruszy dobro dziecka dokonuje sąd. W tym celu sąd może zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego bądź zalecić przeprowadzenie badania przez biegłych psychologów. Niedopuszczalne jest ogólne domniemanie, że ponowne małżeństwo z reguły zagraża dobru dziecka.  Z prawa nie wynika żadne domniemanie w tej kwestii. Sąd – dokonując oceny - bierze pod uwagę takie okoliczności jak: wiek dziecka, jego stosunki z rodzicami, stan zdrowia i stopień wrażliwości dziecka.

W związku z tym, że ocena wpływu rozwodu na dobro dziecka należy do wyłącznej kompetencji sądu, sąd jest zobowiązany uzasadniać swój pogląd co do tego, czy i jaki wpływ na sytuację dziecka wywiera rozstrzygnięcie w sprawie o rozwód (orz. SN z dnia 8 grudnia 1997 r. I CKN 319/97). Dla oceny, czy dobro dziecka sprzeciwia się rozwodowi, należy rozważyć, jaka byłaby sytuacja dziecka, gdyby do rozwodu nie doszło, i porównać ją z sytuacją, jaka powstałaby po rozwodzie. Sąd nie może przy tym przyjmować założenia, że małżonkowie wrócą do wspólności małżeńskiej po odmówieniu im rozwodu, jeżeli okoliczności sprawy przemawiają przeciwko takiemu założeniu (orz. SN z dnia 8 grudnia 1951 r., C 259/51, NP 1953, nr 5, s. 81).

Ocena, czy w konkretnym wypadku wzgląd na dobro małoletniego dziecka stoi na przeszkodzie orzeczeniu rozwodu, nie jest pozostawiona swobodnemu uznaniu sądu. Podstawę oceny sądu muszą stanowić ustalenia faktyczne w konkretnej sprawie. Sąd jest zobowiązany swój wniosek uzasadnić tak, aby sąd wyższej instancji mógł skontrolować, czy wniosek ten jest oparty na należycie ustalonych okolicznościach faktycznych i wysnuty bez naruszenia zasad logiki (orz. SN z dnia 10 grudnia 1951 r., C 1455/51, NP 1953, nr 5, s. 82). W związku z tym, konieczne jest zapoznanie się z argumentacją sądu, która powinna znaleźć się w uzasadnieniu wyroku w danej sprawie.

Potrzebujesz porady prawnej?

Władza rodzicielska przy rozwodzie

Władza rodzicielska przy rozwodzie

Wyrok rozwodowy Orzekając rozwód, sąd obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z nich obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Przy czym sąd uwzględnia (...)

Uznanie dziecka - od A do Z

Uznanie dziecka - od A do Z

Co to jest uznanie dziecka i w jakich sytuacjach się je stosuje? Istnieją trzy sposoby ustalenia ojcostwa dziecka: 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, ojcem dziecka jest mąż matki; On figuruje w akcie urodzenia dziecka jako ojciec i nie ma znaczenia, czy on spłodził (...)

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Rozwód – uwagi ogólne W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego z małżonków. Nie oznacza to jednak nierozerwalności (...)

Rozwód, co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?

Rozwód, co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?

Kiedy można ubiegać się o rozwód? Zgodnie z polskimi przepisami, podstawowym i koniecznym warunkiem dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Jeśli ta przesłanka nie została spełniona, sąd nie ma obowiązku (...)

Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej

  Co to jest władza rodzicielska? Władza rodzicielska jest to kompleks uprawnień i obowiązków przysługujących rodzicom w stosunku do dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Władza rodzicielska nie jest żadnym uprawnieniem „ (...)

Zarządzenia sądu przy nadużyciach władzy rodzicielskiej

Zarządzenia sądu przy nadużyciach władzy rodzicielskiej

  Kiedy sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia? W każdym przypadku, gdy dobro dziecka jest zagrożone, a nie ma przesłanek do zawieszenia albo pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia, w szczególności może: zobowiązać (...)

Kiedy sąd ustanawia opiekuna?

Kiedy sąd ustanawia opiekuna?

Na czym polega instytucja opieki? Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, która przede wszystkim potrzebuje opieki, jest dziecko. (...)

Sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa

  Kiedy dochodzi do sądowego ustalenia ojcostwa? Jeżeli dziecko nie urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania czy unieważnienia, wówczas w świetle prawa jest to tzw. dziecko pozamałżeńskie. Aby doszło w takim wypadku do ustalenia ojcostwa, (...)

Skutki rozwodu

Skutki rozwodu

  Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie oraz doniosłym prawnie. Na skutek tego zdarzenia małżonkowie „wychodzą” ze swoich dotychczasowych rodzin, a zakładają własną, zmienia się ich stan cywilny, dane osobowe, powstają między (...)

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

  Stan faktyczny Oboje z żoną zgodnie chcemy się rozwieść. Od dwóch lat nie mieszkamy ze sobą, każde żyje własnym życiem, jednak nadal się szanujemy i nie ma między nami nieporozumień. Bez kłopotów ustaliliśmy już sprawy związane z podziałem majątku i wychowaniem (...)

Zharmonizowane prawo w sprawach międzynarodowych małżeństw

Zharmonizowane prawo w sprawach międzynarodowych małżeństw

  Wraz ze zwiększającą się mobilnością społeczeństw wzrasta liczba małżeństw międzynarodowych, a także rozwodów. Niejednokrotnie pojawia się problem, jakie prawo zastosować w przypadku małżonków pochodzących z różnych krajów UE. Na wtorkowej sesji plenarnej (...)

Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka

Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka

Poselski projekt ustawy o rodzinnej opiece zastępczej jest teraz w Sejmie.Ogólna charakterystyka projektu ustawy o rodzinnych formach opieki zastępczejProjekt ustawy swym zakresem obejmuje wszelkie kwestie związane z opieką nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziny biologicznej. Dzięki zebraniu (...)

Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?

Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?

Co to jest przysposobienie? Przysposobienie inaczej adopcja lub usynowienie polega na wykreowaniu między przysposabiającym (osoba, która chce zaadoptować dziecko) i przysposobionym (dziecko, które ma być zaadoptowane) takiego stosunku prawnego, jaki istnieje między rodzicami a dzieckiem. (...)

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

  W jaki sposób może ustać stosunek" przysposobienia (adopcji)? Do sposobów ustania tego stosunku należy: ustanie przysposobienia z mocy samego prawa (ex lege, np. w razie późniejszego ustalenia macierzyństwa przysposabiającej lub ojcostwa przysposabiającego (...)

Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?

Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?

Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności, oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. Zdarza się jednak, że powyższe staje się niewykonalne. Do 1999 r. prawo polskie przewidywało (...)

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem od dwóch lat rozwiedziony, opiekę nad nastoletnim synem sąd przyznał mnie (syn ma 14 lat), ale żonie pozostawiono możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach dziecka. Nadto zostały mi przyznane alimenty bez dodatkowych ograniczeń, widzenia itp. Zaraz po tym (...)

Ochrona polskich dzieci

Ochrona polskich dzieci

Czego dotyczy rządowy projekt ustawy chroniącej dzieci? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych, przygotowany przez (...)

Ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzice żyją osobno

Ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzice żyją osobno

  Kiedy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom? Zasadą jest, iż władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom w takim samym zakresie, bez względu na to, czy są oni małżeństwem bądź czy razem zamieszkują. Jeżeli więc rodzice dziecka rozwiedli się, ich małżeństwo (...)

Adopcja a dobro dziecka

Adopcja a dobro dziecka

Gwarancja adopcji zgodnej z prawami dziecka Szanując prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka. Dlatego (...)

Jak uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego?

Jak uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego?

Nie masz ślubu z kobietą, która urodzi lub urodziła twoje dziecko? Dziecko urodziło się już po rozwodzie? Sprawdź, co zrobić, żeby formalnie zostać jego ojcem. Jak załatwić sprawę?  Sprawę możesz załatwić osobiście w urzędzie stanu cywilnego (USC) bądź w konsulacie przy (...)

Kiedy rodzic może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej - opinia prawna

Kiedy rodzic może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej - opinia prawna

Stan faktycznyJestem od kilku miesięcy po rozwodzie z żoną. Sąd przyznał mi opiekę nad trzynastoletnim synem, Żona ma prawo do współdecydowania w najważniejszych sprawach dziecka. Sąd przyznał mi także 200 zł alimentów bez dodatkowych ograniczeń, widzenia itp. W następnym dniu po uprawomocnieniu (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Dobro dziecka pozamałżeńskiego a rozwód

Dobro dziecka pozamałżeńskiego a rozwód

Badanie w ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym wykazało, że orzeczenie rozwodu zaszkodzi dobru małoletnich, wspólnych dzieci małżonków. Jeden z małżonków ma pozamałżeńskie małoletnie dziecko (...)

Dobro dziecka jako negatywna przesłanka orzeczenia rozwodu

Dobro dziecka jako negatywna przesłanka orzeczenia rozwodu

Kiedy zajdą takie okoliczności, że sąd nie będzie chciał orzec dla mnie rozwodu, ze względu na dobro dziecka tj. mojej córki? Traktowanie dobra dziecka jako negatywnej przesłanki rozwodu wywołało (...)

Rozwód a dobro małoletnich dzieci

Rozwód a dobro małoletnich dzieci

Co dokładnie oznacza termin "wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków"? Czy jeżeli mężczyzna chce się rozwieść z żoną (mają 2 letnią córkę) ale - zostawia (...)

Rozwód a dobro małoletnich dzieci

Rozwód a dobro małoletnich dzieci

Czy opinia wydana przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny jest wyrocznią jeśli chodzi o uzyskanie rozwodu? Jestem ojcem 14-letniego syna. Po 20 latach nieudanego związku małżeńskiego (...)

Wyrok w sprawie karnej a wina rozkładu pożycia

Wyrok w sprawie karnej a wina rozkładu pożycia

Żona wniosła pozew o rozwód z żądaniem uznania mnie za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Tuż przed złożeniem pozwu, zapewne za namową adwokata, złożyła doniesienie do prokuratury (...)

Rozwód małżonków a dobro wspólnych, małoletnich dzieci

Rozwód małżonków a dobro wspólnych, małoletnich dzieci

Jak powinien postąpić sąd badając, czy wskutek rozwodu małżonków ucierpi dobro ich wspólnych, małoletnich dzieci? Sąd może przeprowadzić dowód z badania w rodzinnym ośrodku (...)

Rozwód i podział majątku wspólnego

Rozwód i podział majątku wspólnego

Jesteśmy małżeństwem od dwudziestu paru lat. Mąż zdradził mnie po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Mąż zakochał się, jak twierdził, i chciał układać sobie życie na nowo z żoną naszego (...)

Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

Czy żona po rozwodzie może zabrać dziecko za granicę mając paszport dziecka? Jak można temu zapobiec na sprawie o rozwód? Jak taka sprawa przebiega przy nie orzekaniu o winie? Chodzi o ewentualny (...)

Orzeczenie o władzy rodziców w wyroku rozwodowym

Orzeczenie o władzy rodziców w wyroku rozwodowym

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. W pozwie o rozwód bez orzekania o winie powódka wnosi o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad 20-miesięcznym dzieckiem obojgu rodzicom, ustalając, że (...)

Pojęcie dobra dziecka, będące negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami

Pojęcie dobra dziecka, będące negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami

Jak należy rozumieć pojęcie dobra dziecka, będące negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami? Pojęcie „dobro dziecka” nie ma definicji ustawowej. (...)

Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej

Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej

W 2005 roku otrzymałem rozwód z żoną. Odnośnie jej kontaktów z dziećmi ustalono, iż może je odwiedzać w każdą środę i czwartek oraz zabierać na II i IV weekend w miesiącu a podczas wakacji (...)

Zgoda na rozwód a przesłanki orzeczenia rozwodu

Zgoda na rozwód a przesłanki orzeczenia rozwodu

Od około 2 lat mieszkam z konkubentem (mamy wspólnie dziecko). Konkubent chce się rozwieść, ale żona się nie zgadza. Mają oni małoletnie dziecko, na które konkubent płaci alimenty. Ponadto mają (...)

Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Żona chce się ze mną rozwieść i wyprowadzić się z dziećmi. Mamy dwójkę dzieci. Czy żona może się wyprowadzić z dziećmi przed orzeczeniem sądu o rozwodzie i decyzji co do opieki nad dziećmi? (...)

Rozwód a opieka nad dzieckiem

Rozwód a opieka nad dzieckiem

Czy fakt, że jestem opiekunem prawnym dziecka konkubiny może mieć wpływ na orzeczenie rozwodu? 1. Zgodnie z kodeksem rodzinnym, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, (...)

Żądanie rozwodu przez winnego małżonka

Żądanie rozwodu przez winnego małżonka

W 2002 roku wystąpiłem o rozwód bez orzekania o winie, sad uznał, że nastąpił zupełny rozkład pożycia, że zachodzą pozytywne przesłanki do orzeczenia rozwodu, ale z powodu, że rozkład pożycia (...)

FORUM PRAWNE

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Ograniczenie władzy rodzicielskiej Ojciec mojego dziecka nigdy nie był moim mężem i nie mieszkał ze mną od chwili urodzenia się naszej córki. Wcześniej kilka miesięcy mieszkaliśmy razem, ale (...)

ZAPRZECZENIE OJCOSTWA!!!

ZAPRZECZENIE OJCOSTWA!!! Jak zaprzeczyć ojcostwu po upływie ustawowym okresie 6 miesięcy?Proszę o pomoc. (sylwek) ...powiem szczerze.... - mozna dobrym argumentem.... - prosze mi w skrocie opisac swoja (...)

Badania w RODK

Badania w RODK Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. Trwały prawie pięć godzin! Każdy (...)

Podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Otrzymuje z Funduszu Alimentacyjnego (...)

Ograniczenie praw rodzicielskich

Ograniczenie praw rodzicielskich W zeszłym miesiącu zakończyła sę sprawa rozwodowa. Sąd orzekł rozwód wyłącznie z mojej winy i ograniczył prawa rodzicielskie. Była żona oraz jej świadkowie (...)

Pozbawienie praw rodzicielskich.

Pozbawienie praw rodzicielskich. Proszę o pomoc. Jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o prawo i nie wiem jak się za to zabrać. Problem polega na tym, że chcę by pozbawiono praw rodzicielskich ojca (...)

widzenia z dzieckiem

widzenia z dzieckiem Chciałabym się dowiedzieć czy jako matka dziecka, to ja mogę złożyć wniosek o ustalenie liczby widzeń z dzieckiem? Ojciec dziecka jest osobą nahalną i bardzo bardzo niepunktualną(do (...)

Jak wygląda sprawa rozwodowa??? Help!!!

Jak wygląda sprawa rozwodowa??? Help!!! Wkrótce mam rozprawę rozwodową. Ja i mój mąż mamy adwokatów i pewnie damy sobie nieźle "czadu". Mąż wniósł o rozwód mimo że mamy maleńkie dziecko (...)

SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są (...)

sprawa o alimenty na matkę

sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...)

Porady prawne