Skarga konstytucyjna a wyczerpanie drogi prawnej

Pytanie:

"Czy aby zaskarżyć przepis do TK. Czy aby zaskarżyć przepis do TK, to trzeba wyczerpać tok instancji, włącznie z kasacją (jeśli jest dopuszczalna), czy wystarczy, że orzeczenie, oparte na przepisie niezgodnym z Konstytucją (moim zdaniem), uprawomocniło się?"

Odpowiedź prawnika: Skarga konstytucyjna a wyczerpanie drogi prawnej

Zgodnie z art. 79 ust. 1 Konstytucji każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w Konstytucji. Zasady składania i postępowania w sprawie skargi konstytucyjnej regulują przepisy zwarte w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu drogi prawnej, o ile droga ta jest przewidziana. Zgodnie z powszechnie przyjętym stanowiskiem należy wyczerpać przewidziane prawem środki zwyczajne, a nie nadzwyczajne. Oznacza to, że dla złożenia skargi konstytucyjnej konieczne jest złożenie apelacji w postępowaniu cywilnym lub karnym natomiast nie ma obowiązku składania kasacji (w postępowaniu karnym) lub skargi kasacyjnej (w postępowaniu cywilnym). Termin do złożenia skargi wynosi w ciągu 3 miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Skarga lub zażalenie na odmowę nadania skardze dalszego biegu objęta jest przymusem adwokacko -radcowskim, co oznacza, że pisma te musi o adwokat lub radca prawny, chyba że skarżącym jest sędzia, prokurator, notariusz, profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika