Solidarność dłużników a współuczestnictwo

Pytanie:

"Wobec spółdzielni istnieje zadłużenie za zapłatę czynszu za zajmowane przez małżonków mieszkanie. Wierzyciel złożył do sądu pozew tylko przeciwko żonie. Po otrzymaniu nakazu złożyłam sprzeciw. Wskazałam tylko zarzut formalny - zarzut nieprawidłowego określenia przez powoda wszystkich pozwanych, których udział jest konieczny. Naruszenie przez powoda art. 195 k.p.c. - brak legitymacji łącznej strony pozwanej, mąż musi być również pozwanym, gdyż ma bierną legitymację procesową i sprawa może się toczyć tylko łącznie, gdyż obowiązki pozwanych łączy więź w postaci solidarnej odpowiedzialności co do istoty sprawy. Sąd na rozprawie wydał zarządzenie dla powoda do sprostowania, uściślenia oznaczenia stron po stronie pozwanej. Powód zobowiązał się w zakreślonym okresie uczynić to sprostowanie. Po upływie tego terminu otrzymałam pismo powoda skierowane do sprawy, iż nie będzie w ogóle zmieniał swojego pierwotnego powództwa i podtrzymuje, iż żąda zapłaty tylko od wskazanej w pozwie żony. Czy wobec takiego stanowiska strony powodowej (niewykonania zarządzenia sądu, postępowania sprzecznego z przepisami prawa) sąd może zawiesić postępowanie do czasu wykonania przez powoda zarządzenia lub czy może oddalić powództwo, gdyż powód wyraźnie ukazał, że nie jest zainteresowany odzyskaniem wierzytelności zgodnie z obowiązującym prawem?"

Odpowiedź prawnika: Solidarność dłużników a współuczestnictwo

Art. 195 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że jeżeli okaże się, że nie występują w charakterze powodów lub pozwanych wszystkie osoby, których łączny udział w sprawie jest konieczny, sąd wezwie stronę powodową, aby oznaczyła w wyznaczonym terminie osoby nie biorące udziału w taki sposób, by ich wezwanie lub zawiadomienie było możliwe, a w razie potrzeby, aby wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie kuratora. Jeżeli strona nie wypełni tego wymogu wydaje się właściwym uznać, że sąd winien oddalić powództwo ze względu na brak pełnej legitymacji procesowej biernej.

Współuczestnictwo małżonków, odpowiedzialnych solidarnie, jest współuczestnictwem materialnym, lecz nie koniecznym. Wynika to z istoty odpowiedzialności solidarnej – wierzyciel może wybrać, czy dochodzić należności od obojga małżonków, czy tylko od jednego z nich. W związku z powyższym wydaje się, iż brak podstaw do zawieszenia postępowania czy oddalenia powództwa.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andzia 2017-04-08 11:13:37

    Czy w przypadku zniszczenia pokoju hotelowego przez kilka osób (odpow.solidarna) gdy 1 ze sprawców nie można doręczyć wezwania wyrok może zostać wydany w stosunku do pozostałych z jego pominięciem? Jak wygląda później sytuacja z rozliczeniem się między nimi? Bardzo dziękuję za odpowiedź!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika