Spadek po ojcu a wspólny majątek rodziców

Pytanie:

Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim we wspólnocie majątkowej. Ojciec w ostatnich latach był chory i żona ojca przeniosła zgromadzone środki finansowe na swoje konta bankowe. Czy one także w jakimś stopniu podlegają dziedziczeniu w oparciu o wspólnotę majatkową?

Masz inne pytanie do prawnika?

31.10.2003

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Spadek po ojcu a wspólny majątek rodziców

Zgodnie z art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżonków, który stanowi ich wspólność majątkową są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Oznacza to, że środki finansowe uzyskane w czasie twania wspólności majątkowej stanowią majątek wspólny małżonków. Nie zmienia tej okoliczności fakt przeniesienia tych środków na odrębne konto bankowe tylko jednego z małżonków. Tak więc środki te - jeżeli zostały uzyskane w czasie trwania wspólności majątkowej - stanowią majątek wspólny. Tak więc środki te także podlegają dziedziczeniu po zmarłym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Adwokat z Łodzi pomoc przy spadku!!

12.10.2021 przez: JolantaKaminska

prawnik od spraw spadkowych Poznań

21.6.2021 przez: miklaszewskiE77

Spadek z francji

30.10.2020 przez: pawel198912