Dostawa towaru na statek w Niemczech

Pytanie:

"Firma polska X zaopatruje statki w towar. Otrzymała zlecenie od firmy niemieckiej na zaopatrzenie statku, który znajduje się na terytorium Niemiec. Towar zostanie zawieziony na terytorium Niemiec przez pracownika firmy X. Czy tego typu dostawę traktuje jako dostawę na statek z art. 83 i wykazuje ze stawka 0% w pozycji 21 deklaracji VAT-7 (dostawa towarów poza terytorium kraju), czy może traktuje to jako WDT (jeśli posiadam dokumenty) i wykazuje w deklaracji jako WDT?"

Odpowiedź prawnika: Dostawa towaru na statek w Niemczech

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków:

a) używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów,

b) używanych do ratownictwa lub do udzielania pomocy na morzu, lub do połowów przybrzeżnych, z wyłączeniem dostaw prowiantu na pokład statków do połowów przybrzeżnych,

c) marynarki wojennej, wypływających z kraju do zagranicznych portów i przystani.

Powyższy przepis wyraźnie stanowi o dostawie towarów, która jako przedmiot opodatkowania podatkiem VAT została w sposób rozróżniona od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT), przez którą rozumie się  wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zatem, o ile są spełnione warunki określone w przepisach, dostawę towarów przez polskiego podatnika VAT na statek w Niemczech należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, a nie dostawę, o której mowa w art. 83 § 1 ustawy o VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika