Porozumienie a odprawa emerytalna

Pytanie:

"Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Złożyła wniosek do ZUS o naliczenie emerytury. ZUS emeryturę naliczył, jednak wstrzymał jej wypłatę do chwili rozwiązania aktualnego stosunku pracy. Czy musimy rozwiązać z pracownicą umowę za wypowiedzeniem i jako powód podać nabycie prawa do emerytury, czy możemy rozwiązania dokonać za porozumieniem stron? W pierwszym przypadku pracownicy przysługiwać będzie jednomiesięczna odprawa emerytalna, a czy w przypadku rozwiązania za porozumieniem także trzeba będzie wypłacić pracownicy odprawę emerytalną?"

Odpowiedź prawnika: Porozumienie a odprawa emerytalna

Z chwilą spełnienia ustawowych warunków pracownica nabyła prawo do świadczeń emerytalnych. Jednakże prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Ta reguła została zastosowana do Państwa pracownicy.

By świadczenia emerytalne były wypłacane, musi zostać rozwiązany stosunek zatrudnienia. Może to nastąpić zarówno w drodze porozumienia, jak i wypowiedzenia. W obu także przypadkach pracownica nabędzie prawo do odprawy emerytalnej. Ważny jest związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika