Sprzedaż alkoholu na telefon

Pytanie:

"Posiadamy restaurację z koncesjami na sprzedaż alkoholu, chcemy uruchomić sprzedaż obiadów i napojów alkoholowych na telefon wraz z dostawą do domu klienta. Przy zamówieniu telefonicznym pozycje sprzedaży będą ujęte na paragonach fiskalnych. Czy jest prawnie dozwolony dowóz napojów alkoholowych na zamówienie telefoniczne?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż alkoholu na telefon

Zgodnie z art. 18 ust. 1  ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.

Przepisy tej ustawy nie przewidują co prawda wprost, że sprzedaż alkoholu ma odbywać się w konkretnym sklepie, ale naszym zdaniem wynika to pośrednio z jej przepisów i celu, np. z definicji ustawowej najbliższej okolicy punktu sprzedaży czy wymogu podania we wniosku adresu punktu sprzedaży. Dlatego też opisana w pytaniu działalność może mieć swoje konsekwencje w postaci cofnięcia zezwolenia.

W przedstawionej sprawie można natomiast rozważyć podpisanie umowy spółki z   innym przedsiębiorcą, który będzie zajmował się dowozem zakupionych towarów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika