Sprzedaż na rzecz parafii

Pytanie:

"Sp. z o.o. w związku ze sprzedażą detaliczną posiada kasę fiskalną. Ostatnio zaczęła sprzedawać swój własny program komputerowy na rzecz parafii. Czy w związku z obowiązkiem fiskalizacji spółka powinna ewidencjonować obrót na rzecz parafii? Czy parafia jest podmiotem? Czy jeżeli spółka wystawia faktury VAT na rzecz tych parafii to jest zwolniona z obowiązku fiskalizacji?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż na rzecz parafii

Zgodnie z prawem kanonicznym, parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi. Parafia erygowana zgodnie z prawem posiada mocą samego prawa osobowość prawną.  Zatem parafia jest odrębnym podmiotem prawa - jest osobą prawną.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. Ponadto, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia,  podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani,  po fiskalizacji kasy, do prowadzenia sprzedaży wyłącznie w trybie fiskalnym i nieprowadzenia sprzedaży na kasie po jej fiskalizacji w żadnym innym trybie niefiskalnym, w tym w trybie szkoleniowym.  

Z powyższego wynika, że spółka ewidencjonująca swój obrót za pomocą kasy fiskalnej nie jest zwolniona z obowiązku takiego ewidencjonowania, nawet jeżeli wystawi fakturę VAT.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika