Stan nieczynny nauczyciela a emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Pytanie:

Czy okres stanu nieczynnego nauczyciela można zaliczyć jako pracę w szczególnym charakterze?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.4.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Stan nieczynny nauczyciela a emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Należy w tym miejscu zastanowić się co należy rozumieć przez pracę w szczególnym charakterze. Z art. 32 ust. 3 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach, wynika, że za pracownika zatrudnionego w szczególnym charakterze może być uznany nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny wykonujący pracę nauczycielską wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Przepis ten wyraźnie mówi o nauczycielu wykonującym pracę nauczycielską, a nie o osobie zatrudnionej na stanowisku nauczyciela (a faktycznie tej pracy niewykonującej) toteż, naszym zdaniem, okresu stanu nieczynnego nie można zaliczyć jako pracy w szczególnym charakterze zaliczanym do stażu niezbędnego do tzw. emerytury bez względu na wiek z art. 88 Karty nauczyciela. Ma to swoje uzasadnienie w brzmieniu ustawy, która wyraźnie odróżnia „okres zatrudnienia” od „okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze”

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Emerytura kierowcy ciężarowego adr

17.12.2017 przez: ladaca669

Emerytura na nowych czy starych zasadach

19.4.2017 przez: emilkaaa