Odpowiedź prawnika: Stawka VAT na szkolenia
21.1.2010
Usługodawca sam ma obowiązek przypisania swojej usłudze odpowiedniego symbolu PKWiU, gdyż tylko on najlepiej wie, jakie usługi świadczy. W razie wątpliwości co do właściwego grupowania, zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie, za opłatą, zakwalifikowania rodzaju prowadzonej działalności (wyrobu lub usługi) i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).
Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki (art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o VAT).
Usługi w zakresie szkoleń dla dorosłych według ustawy o VAT podlegają zwolnieniu przedmiotowemu (jako usługi w zakresie edukacji- załącznik nr 4 do ustawy).
Faktem jest jednak, iż polska ustawa o VAT zbyt szeroko w stosunku do przepisów wspólnotowej Dyrektywy 2006/112/WE określa zakres zwolnienia z opodatkowania usług w zakresie edukacji. Dyrektywa przewiduje, że zwolnienie z VAT może obejmować usługi edukacyjne prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego, a także inne instytucje działające w dziedzinie prawa publicznego i realizujące cele uznane przez dane państwo członkowskie. Polska VATU obejmuje zwolnieniem wszelkie usługi w zakresie edukacji, bez względu na ich cel i charakter. Oznacza to, że polski ustawodawca dokonał nieprawidłowej implementacji powyższych przepisów Dyrektywy. W przypadku organizacji takich szkoleń przez firmy prowadzące równocześnie działalność opodatkowaną VAT, sprzeczne z Dyrektywą zwolnienie sprawia, że nie ma w tym przypadku prawa do odliczenia podatku od zakupów związanych z tymi zwolnionymi usługami.
Zwolnienie z opodatkowania VAT nie dotyczy natomiast szkoleń bezpośrednio związanych z kontraktem na dostawę sprzętu (kursy obsługi sprzętu), organizacji warsztatów, konferencji itp. Tu nie ma raczej bezpośredniego związku, bo dostawca i szkoleniodawca są inni. Gdy usługi szkoleniowe są świadczone jako część innej usługi, stosowana jest stawka przewidziana dla usługi zasadniczej. Zatem skoro usługa zasadnicza objęta jest 22% stawką VAT usługi towarzyszące tej usłudze (usługi szkoleniowe) będą również objęte stawką 22%.
Inne jest przy tym rozumienie "działalności gospodarczej" dla celów VAT, a inne dla celów PKD. Ani ustawa o VAT, ani PKWiU nie odwołuje się do ustawy o systemie oświaty.
Problem rodzaju podmiotów świadczących usługi edukacyjne nie został poruszony w interpretacjach wydawanych przez urzędy skarbowe. Uważamy, że wskazanym w linku artykułem nie należy się zbytnio sugerować.