Postępowanie uproszczone a upominawcze

Pytanie:

"Powód w pozwie żądał zapłaty kwoty 3000 zł. Zaznaczył w pozwie, że żąda wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Sąd zarządził, ż powód ma wskazać na jakiej podstawie domaga się odsetek ustawowych wskazanych w pozwie, jeżeli z treści dołączonych do pozwu dokumentów wynika, iż wskazany przez powoda termin jest terminem płatności poszczególnych kwot - pod rygorem rozpoznania sprawy w postępowaniu uproszczonym. Powód uważa, że dobrze wskazał terminy od jakich mają być naliczane odsetki ustawowe, zarządzenie sądu jest dla niego niezrozumiałe. Jakie są konkretne różnice między postępowaniem upominawczym a uproszczonym - niekorzystne dla powoda? "

Odpowiedź prawnika: Postępowanie uproszczone a upominawcze

O trybie postępowania decyduje zgodnie z art. 499 kpc to, czy nakaz zapłaty może być wydany, bowiem jeżeli przykładowo roszczenie jest oczywiście bezzasadne, czy też przytoczone okoliczności budzą wątpliwość - nakaz zapłaty, o którego wydanie wnioskowali Państwo w pozwie nie może być wydany.

Postępowanie upominawcze przede wszystkim polega na wydaniu nakazu zapłaty, co jest o tyle korzystne dla powoda, że jest z reguły szybsze i klauzulę wykonalności sąd nadaje nakazowi z urzędu, do czego nie należy składać odrębnych wniosków po uzyskaniu prawomocności nakazu zapłaty. Jeżeli sąd poweźmie wątpliwość co do Państwa roszczenia wówczas zarządzeniem skieruje sprawę do postępowania uproszczonego, co będzie skutkować wydaniem wyroku po przeprowadzeniu postępowania zgodnie z art. 505 [1] i nast. kpc.

Aby dobrze wskazać terminy, od jakich mają być naliczane odsetki ustawowe, należy okres za który należą się odsetki liczyć od dnia następnego po terminie płatności.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika