Upadłość spółki jawnej

Pytanie:

Jako wierzyciel mam zamiar złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki jawnej. Czy w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze są przewidziane dla spółki jawnej inne przepisy, niż dla spółki z o.o.?

Masz inne pytanie do prawnika?

4.2.2008

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Upadłość spółki jawnej

Generalnie spółka jawna, tak ja spółka z o.o., ma zdolność upadłościową (art. 5 ust. 2 ustawy), a ogłoszenie ich upadłości może nastąpić z tych samych przyczyn (art 11 ust. 2 ustawy stosuje się do osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadającących osobowości prawnej, np. spółek osobowych). Przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze nie wprowadzają co do zasady odmiennych regulacji dla wskazanych typów spółek. Pewne odmienności wynikają jednakże z charekteru obu spółek, spółka jawna jest bowiem spółką osobową, a spółka z o.o. - spółką kapitałową.

Porady prawne

Pierwszą różnicą jest krąg podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W przypadku spółki jawnej uprawnieni są do tego także jej wspólnicy odpowiadający za zobowiązania spółki bez ograniczeń (art. 20 ust. 2 pkt 1). Podobnie we wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jawnej należy wskazać imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy). W spółce z o.o. wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, stąd wskazane obowiązki nie mogą znaleźć do nich zastosowania.

Wspólnik ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (zatem także wspólnik spółki jawnej), będący jednocześnie jej wierzycielem nie może głosować również w sprawach dotyczących układu (art. 197 ust. 2).

Inną różnicą jest możliwość połączenia do łącznego rozpoznania spraw upadłościowych prowadzonych wobec wspólników spółki jawnej oraz tej spółki (art. 215 ust. 5 ustawy). W postępowaniu takim  sąd wyznacza jednego sędziego-komisarza, syndyka, nadzorcę sądowego albo zarządcę do wszystkich połączonych spraw. Dla każdego z upadłych sporządza się osobne listy wierzytelności oraz plany podziału funduszów masy upadłości, w których z urzędu uwzględnia się zaspokojenie wierzytelności, za które upadli odpowiadają solidarnie. Wynagrodzenie syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy oraz koszty likwidacji pokrywa się proporcjonalnie do wartości masy upadłości każdego z upadłych (art. 215 ust. 1-4).

Proszę jednak pamiętać, że upadłość spółki jawnej nie pociąga za sobą automatycznie upadłości jej wspólników. Co więcej, ogłoszenie upadłości spółki jawnej nie uzasadnia uwzględnienia wniosku wspólnika o ogłoszenie jego upadłości, jeżeli wierzyciele spółki nie domagali się zaspokojenia od niego swoich wierzytelności (uchwała SN z 5 sierpnia 2004 r., III CZP 41/04).

W zakresie zaś przesłanek ogłoszenia upadłości, postępowania oraz odpowiedzialności karnej osób reprezentujących spółki kapitałowe i osobowe - stosuje się te same zasady.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Były wspólnik nie upadnie

Były wspólnik nie upadnie

Wspólnik spółki jawnej złożył oświadczenie o wystąpieniu ze spółki. Jakiś czas później złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości, najpierw samej spółki, a następnie jej wspólników, w tym także tego wspólnika, który ze spółki wystąpił. Sąd Rejonowy ogłosił jego (...)

Przyczyny rozwiązania spółki jawnej

Przyczyny rozwiązania spółki jawnej

  Rozwiązanie spółki jawnej Kodeks spółek handlowych przewiduje szereg sytuacji, w których umowa spółki zostaje rozwiązana. Rozwiązanie spółki powodują: przyczyny przewidziane w umowie spółki; jednomyślna uchwała wspólników; ogłoszenie (...)

Projekt ustawy o spółkach europejskich

Projekt ustawy o spółkach europejskich

8 października 2004 r. wejdzie w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE). Zgodnie z jego treścią państwa członkowskie są zobowiązane podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do zapewnienia skutecznego stosowania tego aktu prawnego. Projekt (...)

Charakter prawny spółki jawnej - ogólna charakterystyka

Charakter prawny spółki jawnej - ogólna charakterystyka

Spółka jawna jako spółka prawa handlowegoFakt, że należy do spółek prawa handlowego oznacza, że podstawowa regulacja spółki zawarta jest w Kodeksie spółek handlowych z 15 września 2000r. (obowiązującego od 1 stycznia 2001r.). W sprawach nieuregulowanych w (...)

Likwidacja spółki komandytowej

Likwidacja spółki komandytowej

  Zadania postępowania likwidacyjnego Postępowanie likwidacyjne ma celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego i podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. (...)

Członek zarządu spółki z o.o. nie obroni się zarzutem przedawnienia

Członek zarządu spółki z o.o. nie obroni się zarzutem przedawnienia

Egzekucja prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego stanowiącego nakaz zapłaty prowadzona przeciwko spółce z o.o. okazała się bezskuteczna. Wierzyciel pozwał osoby, które w czasie, kiedy należność ta stała się wymagalna, pełnili funkcję jej członków zarządu. Pozwani podnieśli (...)

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w spółce jawnej – opinia prawna

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w spółce jawnej – opinia prawna

Stan faktycznyWspólnicy spółki cywilnej prowadzącej działalność handlową na nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym wspólników. Spółka ta podlega, na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, obowiązkowemu przekształceniu w spółkę jawną. Na tej posesji wspólnicy (...)

Podstawy ogłoszenia upadłości

Podstawy ogłoszenia upadłości

Instytucję upadłości wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia się możliwość, że nie otrzymają zwrotu należnych im wierzytelności. Postępowanie upadłościowe dąży do szybkiego zaspokojenia wierzycieli i ochrania zwłaszcza niektóre (...)

Uwaga - upadłość spółki nie jest tożsama z upadłością wspólnika!

Uwaga - upadłość spółki nie jest tożsama z upadłością wspólnika!

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów udzieliła odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Toruniu.Sąd Najwyższy stwierdził, że w świetle art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2003 r. Nr 60 poz. 595 ze zm.) ogłoszenie (...)

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec (...)

Założenie spółki jawnej

Założenie spółki jawnej

Forma umowy spółki jawnej Umowa spółki jawnej musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Oznacza to, że umowa ustna wspólników co do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki może być potraktowana jako umowa spółki cywilnej, zgodnie (...)

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Stan faktyczny  Wystąpiłem ze spółki jawnej. W wyniku wyceny przedsiębiorstwa została ustalona kwota należna mi z tego tytułu. Spółka wypracowała w ciągu 10 lat fundusz własny w kwocie 1.000.000 zł. Jest to fundusz, który wspólnicy pozostawili w spółce po opodatkowaniu zysku spółki. (...)

Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

  Stan faktyczny Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność za powierzone obowiązki, osoby współpracującej w firmie, tj. spółce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie mają 50/50 % udziałów (...)

Odpowiedzialność byłego wspólnika za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

Odpowiedzialność byłego wspólnika za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna

  Stan faktyczny W przypadku niewypłacalności spółki jawnej, może być nadana klauzula wykonalności na wspólników tej spółki. Czy klauzula wykonalności może być wydana na byłych wspólników, którzy byli wspólnikami w momencie zaciągnięcia (...)

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej

  Spółka jawna podmiotem praw i obowiązków. Uregulowanie odpowiedzialności za zobowiązania w spółce jawnej ma charakter modelowy dla wszystkich spółek osobowych uregulowanych w kodeksie spółek handlowych. Zasady odpowiedzialności w tych spółkach (...)

Zmiany w ksh - spółki osobowe

Zmiany w ksh - spółki osobowe

 Zmiana zasad rejestracji spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym.Zgodnie z dodanym przez ustawę nowelizującą art. 25 [1] ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców. Poprzednia regulacja (...)

Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej

Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej

Spółka jawna jest jedną z najprostszych postaci spółek, które można utworzyć na terenie Polski. To spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową, np. spółką partnerską czy spółką (...)

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Dokonanie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest możliwe po spełnieniu ogólnych wymagań ustanowionych dla wszystkich przekształceń oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów związanych tylko ze spółkami osobowymi.   Jakie (...)

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt zmian w kodeksie spółek handlowych a także w kilku innych ustawach, związanych z obrotem gospodarczym.Zmiany te zostały opracowane przez Komisje Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego i wynikają z ponaddwuletnich doświadczeń z obowiazującym kodeksem (...)

Likwidacja spółki jawnej

Likwidacja spółki jawnej

W przypadku ziszczenia się przesłanek rozwiązania spółki, następuje jej likwidacja, chyba że wspólnicy spółki ustalili pomiędzy sobą inny sposób zakończenia działalności. Należy w tym miejscu przypomnieć, że rozwiązanie spółki jawnej powodują: przyczyny (...)

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

23 listopada Sejm uchwalił ustawę o zamianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i zmianie niektórych ustaw.Najważniejsze zmiany dotyczą m.in.:zmiany zakresu podmiotowego ustawyUstawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawierała szereg definicji podmiotów, do których stosowane były (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rozwiązanie spółki jawnej

Rozwiązanie spółki jawnej

Wraz z mężem zamierzamy się ubiegać o świadczenia przedemerytalne jeszcze przed 1.08.04 r.(sprawdziliśmy, że oboje spełniamy wymagane kryteria). W tym celu planujemy zakończyć działalność (...)

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Musimy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną. Jednocześnie do spółki będzie wstępował nowy wspólnik. Czy można to zrobić za jednym razem, to znaczy złożyć w sądzie dokumenty (...)

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Niebawem moja kancelaria złoży przeciwko spółce jawnej pozew o zapłatę (jestem powodem). Jeżeli dodatkowo ja lub kancelaria złożymy wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki, to czy ten dłużnik (...)

Sprzedaż udziału w spółce jawnej i zmiana nazwy

Sprzedaż udziału w spółce jawnej i zmiana nazwy

Zamierzam sprzedać swój udział w spółce jawnej, tworzonej przez 2 osoby fizyczne, na rzecz spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Dotychczas nazwa spółki brzmiała AA -XX Spółka Jawna, tj. (...)

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Toczy się sprawa przed sądem karnym, którą wniosła prokuratura o to, że oskarżony nie złożył na czas wniosku o upadłość. W tym celu został powołany przez prokuraturę biegły sądowy, który (...)

Rozliczenia podatkowe w likwidowanej spółce jawnej

Rozliczenia podatkowe w likwidowanej spółce jawnej

Od 1990 roku prowadzę działalność gospodarczą ze wspólniczką, która jest moją bratową posiadając 50% udziałów - najpierw w spółce cywilnej - obecnie w spółce jawnej po przekształceniu (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki

Wystąpienie wspólnika ze spółki

W umowie spółki jawnej zapisano prawo każdego wspólnika do wystąpienia ze spółki. Jednocześnie zapisano że wystąpienie wspólnika nie powoduje rozwiązania spółki, ale równocześnie zapis (...)

Zmiana składu osobowego w spółce jawnej

Zmiana składu osobowego w spółce jawnej

W spółce jawnej zmienił się skład wspólników. Jesteśmy na etapie modyfikacji umowy, czy w tej nowej umowie powinna znajdować się informacja kto kiedy wstąpił i wystąpił ze spółki? A precyzyjniej (...)

Prawa wierzyciela współnika spółki jawnej

Prawa wierzyciela współnika spółki jawnej

Z mojego wniosku komornik zajął wierzytelności dłużnika, które ten posiada jako wspólnik spółki jawnej. Jak rozumiem, w tym wypadku nie mogę domagać się sprzedaży udziałów w spółce jawnej, (...)

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Jesteśmy małżeństwem i prowadzimy działalność jako dwuosobowa spółka cywilna. Obecnie żona chce zrezygnować z działalności i przekazać mi udziały (10%) w ramach wspólnoty małżeńskiej, (...)

KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej

KRS a rozwiązanie umowy spółki jawnej

Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna. Mąż jako osoba fizyczna (...)

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej

Chcę wnieść aportem firmę jednoosobową do spółki jawnej. Czy muszę najpierw zlikwidować firmę i założyć spółkę? Czy założyć spółkę jawną a później zlikwidować i wnieść aportem (...)

Umowa najmu w spółce cywilnej

Umowa najmu w spółce cywilnej

Rozpoczynamy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Udziały w spółce po 50%. Jeden ze współników posiada lokal, który na podstawie umowy najmu wnosi do spółki. Jakie są konsekwencje (...)

Skutki przekształcenia spółki cywilnej w jawną

Skutki przekształcenia spółki cywilnej w jawną

Do końca 2001 r. spółki cywilne miały obowiązek wyrejestrowania się z ewidencji działalności gospodarczej, gdyż SC pozbawione zostały miana przedsiębiorcy. Nasza sc przekształciła się w spółkę (...)

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Jeśli wspólnik spółki jawnej zatrudni swojego współmałżonka w spółce na umowę o pracę, to czy wynagrodzenie tego współmałżonka stanowi koszt uzyskania przychodu? Dalszy ciąg mojego pytania (...)

FORUM PRAWNE

Prośba o pomoc

Prośba o pomoc Witam.Obecnie jestem zatrudniony na umowę o pracę i podobnie jak 25 innych osób zatrudnionych w naszej firmie mam problem.Otóż od trzech miesięcy nie otrzymujemy wynagrodzenia za (...)

Wniosek o ogłoszenie upadłości 2013

Wniosek o ogłoszenie upadłości 2013 Wniosek o upadłość powinno się składać osobiście czy przez pełnomocnika, w sądzie gospodarczym? Może być to przedsawiciel firmy, np. księgowa? Można (...)

Czy ogłosić upadłość

Czy ogłosić upadłość Jestem wspólnikiem w spółce jawnej, od zawsze byłem motorem działań spółki (dzaiała 11 lat wcześniej jako s.c.), drugi wspólnik pracuje na etacie w przemyśle i przychodzi (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki?

Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki? Czy wspólnik w spółce jawnej odpowiada całym swoim majątkiem za długi spółki? Wspólnicy spółki jawnej za (...)

Wpisanie spółki do rejestru spółek jawnych

Wpisanie spółki do rejestru spółek jawnych Witam serdecznie, Jestem studentem Akademii Morskiej w Gdyni. Specjalizację którą studiuje to Zarządzanie Przedsiębiorstwem. W ramach projektu musiałem (...)

Spółka cywilna

Spółka cywilna Czy i dlaczego odpowiedzialność solidarna wspólników w spółce cywilnej jest obligatoryjna i czy w drodze umowy między wspólnikami można wyłączyć solidarność. Czekam na solidne (...)

zajęcie komornicze konta spółki jawnej

zajęcie komornicze konta spółki jawnej Witam. Czy komornik może zająć rachunek bankowy spółki jawnej w przypadku prywatnego długu jednego ze współwłaścicieli tejże spółki? Zadłużony jest (...)

Umowa zaliczki

Umowa zaliczki Wraz ze wspólnikiem chce otworzyć firmę, w formie spółki jawnej bądź cywilnej. Aktualnie działalność jest jednoosobowa i wiadome jest ze musze wnieść do firmy swój wkład stając (...)

Spółka z.o.o odpowiedzialność wspólnika?

Spółka z.o.o odpowiedzialność wspólnika? Od niedawna jestem jedynym 100% wspólnikiem w spółce z.o.o nie pełnie funkcji prezesa, będąc u prawnika przed założeniem spółki prawnik zapewnił (...)

Witam. Od niedawna jestem współwłaścicielem spółki jawnej. Drugi współwłaściciel ma nakaz komorniczy

Witam. Od niedawna jestem współwłaścicielem spółki jawnej. Drugi współwłaściciel ma nakaz komorniczy Witam. Od niedawna jestem współwłaścicielem spółki jawnej. Drugi współwłaściciel (...)

Porady prawne