Eksmisja emeryta

Pytanie:

"Czy można eksmitować lokatora z pierwszą grupą inwalidzką z ogólnego stanu zdrowia i trzecią grupą inwalidzką choroby zawodowej, jeśli tak to w jakim przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja emeryta

Nie ma przepisów, które chroniłyby emerytów przed eksmisją. Jednak w każdym wyroku nakazującym opróżnienie lokalu, sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną. Należy podkreślić, że sąd nie może odmówić prawa do otrzymania lokalu socjalnego w stosunku do emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, czy też , niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jola 2015-04-22 18:20:45

    W dniu 21.04.w programie Polsatu "Państwo w Państwie"był poruszony temat nieżyciowych postępowań Spółdzielni Mieszkaniowych. Nie liczą się wogóle z Człowiekiem. Mam właśnie też dylemat choć wiem że jestem częściowo winna sama,ale sytuacja zdrowotna,rodzinna i materialna doprowadziły do znacznych zaległości w opłatach czynszu. Jestem inwalidką I grupy całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji z emeryturą stary portfel brutto 831zł. czynsz wynosi 600zł,energia 100zł,gaz 55zł,tel 55zł,internet 45zł razem 855zł nie ma leli,nie ma na życie ani na żadne inne wydatki związane z życiem. Miałam już zajście ze Spółdzielnią,która nie dała mi żadnych szans na rozwiązanie mojego problemu,Oni tylko umieją sądownie załatwiać.Mało tego ja chciałam odpracować zaległość nie zgodzono się.Prosiłam pisałam nawet do Kancelarii Prezydenta,są nieugięci. Córka chciała spłacić ugodowo to nawet nie chciano z nią rozmawiać. U nich tylko spłata jest ważna. Nie zaproponowano mi zamiany choć wiedzieli i komornik wiedział że chcę sprzedać mieszkanie aby uregulować zadłużenie i nabyć pokój z kuchnią dla siebie.Nie dano mi szans choć od roku ogłaszam się na portalach że chcę sprzedać ale jest zastój w handlu mieszkaniami. dziś otrzymałam pismo od komornika ze 05.05 maja zrobić oględziny mieszkania aby go sprzedać za dług. Jest to okrutne dla mnie bo nie mam gdzie się podziać. Dzieci się ode mnie odsunęły,bo chcąc ratować mieszkanie a widząc że same nie kwapią się by mi pomóc choć zawsze mogły na mnie liczyć,założyłam sprawę o alimenty. Sprawa założona była w marcu 2012.r.,a sprawa w grudniu została oddalona,bo Sąd nie uważał za stosowne zapoznanie się z dokumentacją a szczególnie z tym że ja nie mam jak dalej i gdzie pracować. Zajmowałam się ostatnio wnukiem,za co córka dawała mi na jego utrzymanie i pieniądze abym ja mogła jakoś żyć. Jednak od kwietnia 2012 r stan zdrowia pogorszył mi się na tyle że nie daję rady nawet tego aby zajmować się wnukiem. Mieszkanie jest własnościowe szacunkowo na 160 000zł dług wynosi 20 000zł. Wiem że jak tylko trafi mi się kupiec to od ręki sprzedałabym, uregulowała dług i żyłabym spokojnie. Obecnie wykryto u mnie chorobę parkinsona. Błagam o pomoc. Z szacunkiem Jolanta Długosz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika