Urlop szkoleniowy

Pytanie:

"Pracownik złożył podanie do pracodawcy z prośbą o wyrażenie zgody na dalszą kontynuację studiów 2-letnich uzupełniających systemem wieczorowym na kierunku ściśle związanym z wykonywaną pracą. W poprzednich latach uczęszczając na studia licencjackie miał zgodę pracodawcy i przyznany urlop szkoleniowy. Na podaniu jest podpis przełożonego i wyrażenie zgody. Czy na podstawie takiej zgody należy się pracownikowi urlop szkoleniowy? Pracownik wie, że ustnie zostało przez przełożonego przekazane kadrowej, że bez urlopu szkoleniowego. Czy należy się urlop szkoleniowy w tym wypadku i czy pracodawca ma prawo utrudniać wyjazdy na uczelnię, jeśli wyraził zgodę na piśmie? Zaznaczam, że pracownik zwalnia się w każdy piątek od godziny 12 w ramach urlopu wypoczynkowego. "

Odpowiedź prawnika: Urlop szkoleniowy

Zgodnie z § 2 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego w formach szkolnych i poza szkolnych może być realizowane na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania. W przypadku gdy pracodawca jedynie wyraza zgodę na kontynuację studiów, ale nie kieruje pracownika na studia, należy przyjmować, iż pracownik podejmuje naukę bez skierowania zakładu pracy i pracodawca będzie mógł przykładowo udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na potrzeby uczestniczenia w zajęciach. Przewiduje to § 5 wskazanego wyżej Rozporządzenia, który ponadto w ust. 2 przewiduje, iż okres bezpłatnego urlopu, o którym mowa w ust. 1, wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu Pracy.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika