Ustalenie właściciela dla zasiedzenia gruntu

Pytanie:

Jestem zainteresowany przeprowadzeniem sprawy o zasiedzenie gruntu. Jednak mam problem z ustaleniem właściciela. W wydziale geodezji uzyskałem informacje o numerach działek, natomiast w sądzie wieczystym nie w sposób odszukać po tych numerach ksiąg. Gdzie należy szukać informacji o właścicielu?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.10.2005

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ustalenie właściciela dla zasiedzenia gruntu

Wydaje się, że w opisywanej sytuacji kluczową kwestią stanie się uzyskanie numeru ksiąg wieczystych dla nieruchomosci (gruntów), co do których chciałby Pan wszcząć postępowanie sądowe w przedmiocie nabycia własności przez zasiedzenie. Numer ksiąg wieczystych posłuży Panu do złożenia wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wgląd do tych ksiąg - wówczas możliwe jest ustalenie właściciela gruntów na podstawie wpisów w dziale II księgi. W myśl art. 2 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste są jawne, stąd każdemu służy prawo dostępu do ich treści. Przeglądać księgę wieczystą można w sekretariatach wydziałów ksiąg wieczystych w sądach rejonowych, które prowadzą daną księgę wieczystą, koniecznie w obecności pracownika sądu wieczystoksięgowego.

Informacji o numerach ksiąg wieczystych stosownych nieruchomosci należy poszuliwać w wydziale geodezji i kartografii właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów urzędu miasta (gminy), do jego zadań należy bowiem m.in. prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczącego obszaru gminy (miasta),  udostępnianie zainteresowanym osobom fizycznym, prawnym i innym jednostkom organizacyjnym informacji z rejestrów oraz związanych z tymi rejestrami komputerowych baz danych gminy (miasta) oraz sporządzanie i wydawanie urzędowych dokumentów z tych rejestrów.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Zasiedzenie

27.6.2021 przez: -

Czy przysluguje mi zasiedzenie?

27.4.2019 przez: ciekawska

Zasiedzenie spadku

10.9.2018 przez: hoja