Warunki zabudowy na działce rolnej

Pytanie:

"Jestem zainteresowany działką w otoczeniu innej zabudowy mieszkaniowej. Działka ma charakter rolny i znajduje się w mieście. Przed zakupem chciałbym wystąpić o wuzetkę. Właściciel nigdy wcześniej nie występował o nią, bo w Urzędzie Miasta poradzono mu (jak twierdzi), żeby się wstrzymał, ponieważ wiąże się to z koniecznością płacenia później wyższych podatków - jak od działki budowlanej, a nie rolnej. Z Państwa wcześniejszych odpowiedzi wywnioskowałem jednak, że wuzetka nie zmienia charakteru gruntu. Czy możliwe jest naliczanie wyższych podatków (lub jakichkolwiek innych opłat) od nieruchomości właścicielowi działki rolnej, który ma warunki zabudowy na budynek mieszkalny czy nawet usługowy?"

Odpowiedź prawnika: Warunki zabudowy na działce rolnej

Jak rozumiemy pytanie dotyczy zakresu podatku od nieruchomości / podatku rolnego. Należy przede wszystkim wskazać, iż są to podatki wymierzane przez lokalne organy podatkowe (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) i jak pokazuje praktyka, podejście do wysokości opodatkowania w wielu kwestiach może się różnić pomiędzy poszczególnymi organami podatkowymi, oczywiście w granicach interpretacji przepisów.

Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku rolnym opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Zatem można bronić stanowiska, iż - o ile warunki zabudowy nie doprowadzą do zmiany klasyfikacji gruntu w ewidencji - grunt rolny podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym, a nie wyższym podatkiem od nieruchomości.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika