Wprowadzenie działki do spółki jawnej

Pytanie:

"Prowadzę Spółkę jawną (PKPiR + VAT, obrót nieruchomościami, działkami, etc.). Aktualnie kupiłem 2 działki budowlane. Ponieważ nie otrzymaliśmy kredytu na Sp.j. - kupiłem działki na siebie i wziąłem na siebie kredyt. Chciałbym, aby te działki były towarem handlowym w mojej Sp.j. Czy mogę w jakiś sposób wprowadzić/sprzedać etc. te działki do mojej Sp. jawnej? Jeśli tak - to czy wiąże się ta czynność z odprowadzeniem podatku?"

Odpowiedź prawnika: Wprowadzenie działki do spółki jawnej

Najczęściej osoba fizyczna - wspólnik spółki jawnej wnosi będące jego własnością działki do społki albo tytułem wkładu, albo umową sprzedaży.

Zakładając, że wspólnik nie jest z tytułu obrotu nieruchomościami podatnikiem VAT (nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług) czynności takie nie wywołają skutków na gruncie VAT.

Wystąpią jednak skutki na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) i podatku dochodowego od osób fizycznych. Sprzedaż nieruchomości jest bowiem opodatkowana 2% PCC, natomiast wniesienie ich wkładem do spółki - 0,5%. Oczywiście obie czynności wymagają zachowania formy aktu notarialnego (więc obok PCC pobieranego przez notariusza wystąpią jeszcze koszty notarialne i sądowe). Zarówno sprzedaż jak i wniesienie nieruchomości do spółki będzie powodowała konieczność rozliczenia podatku dochodowego, przy czym jeśli sprzedaż lub wniesienie nastąpi za kwotę, za którą nieruchomości zostały nabyte, to podatek dochodowy faktycznie nie wystąpi.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika