Współwłasność drogi osiedlowej, sieci wodociągowej

Pytanie:

"Jakie przepisy prawne regulują następującą sytuację: do drogi osiedlowej przylega około 20 działek budowlanych. Sama droga jest wspólną własnością wszystkich właścicieli w/w działek. Część z osób postanowiła na własny koszt wybudować drogę osiedlową, sieć wodociągową, elektryczną i sanitarną w w/w wspólnej drodze, a także przyłączy do swoich działek. Kto i na jakich warunkach może w późniejszym terminie dołączyć się do tej instalacji? Kto ustala koszty tego podłączenia i decyduje o tym, które z przylegających działek mogą być podłączone, a które nie?"

Odpowiedź prawnika: Współwłasność drogi osiedlowej, sieci wodociągowej

Współwłasność drogi, należącej do właścicieli działek jest współwłasnością w częściach ułamkowych, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. W danej sytuacji trzeba rozróżnić dwie sprawy: budowę drogi i urządzeń budowlanych (sieć wodociągowa, elektryczna, sanitarna). Co do urządzeń budowlanych to, zgodnie z przepisami każdy współwłaściciel może korzystać z rzeczy, pod warunkiem, że nie będzie to utrudniało korzystania innym współwłaścicielom. W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1980 r. III CRN 166/80, opubl. OSNCP 1981/6 poz.111 stwierdzono, że podłączenie sieci wodociągowej nie uniemożliwia innym współwłaścicielom korzystania z nieruchomości, a jedynie ogranicza je w czasowo i w niewielki sposób. Stąd współwłaściciel ma prawo do przeprowadzenia odpowiednich prac. Natomiast kwestia budowy obiektu budowlanego (jakim jest m.in. droga) jest poruszona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 lipca 1983 r., sygn. I SA 471/83, opublikowanym w ONSA 1983/2 poz.59. Wyrok ów stwierdza, że budowa obiektu budowlanego na nieruchomości wspólnej przekracza zakres zwykłego zarządu. Jeżeli czynność dotycząca przedmiotu współwłasności przekracza zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli. W braku takiej zgody właściciele mający ponad połowę udziałów mogą zwrócić się do sądu, którego orzeczenie wtedy zastępuje zgodę. Brak zgody zdaniem sądu jest równoznaczny z brakiem prawna do dysponowania nieruchomością, koniecznego do wydania pozwolenia na budowę. Koszty związane z budową ponoszą ci współwłaściciele, którzy chcą ją przeprowadzić. Droga nadal pozostaje wspólną własnością i wszyscy właściciele mogą z niej korzystać. Należałoby jeszcze podkreślić, że doprowadzenie przyłączy do konkretnych działek i już na ich terenie zależy wyłącznie od decyzji właściciela danej działki i on ponosi tego koszty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Edward Stypiński 2015-02-27 09:39:11

    Jestem udziałowcem prywatnej drogi w 1/8 części,chcę na niej wybudować przyłącze wodociągowe.Według miejscowego planu zagospodarowania mam podłączyć się do sieci wodociągowej.Pytanie,czy pozostali udziałowcy mogą na to niwyraizć mi zgody?Prace te mają być wykonane metodą choryzątalną/bz kopania/.

  • Jeden z niepokorn 2012-03-23 19:48:49

    30 właścicieli segmentów znajdujących się w stowarzyszeniu mieszkańców chce zmusić pozostałych 4 właścicieli (nie będących w stowarzyszeniu)do ponoszenia kosztów za tzw."OCHRONĘ" polegającą faktycznie na otwieraniu i zamykaniu szlabanu.Szlabaniarki, tak tylko można nazwać tę pseudo ochronę kosztują 260 PLN na każdy segment miesięcznie.Nadmieniam,że początkowo opłata za tego typu"usługę'w 89r.wynosiła 100 PLN.Szanowny prezes wybrany przez owych 30 właścicieli grozi sądem 4-em niepokornym o ile nie będą płacić .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika