Wyjazd za granicę wynajętym samochodem osobowym

Pytanie:

Planuję wyjazd za granicę w delegację wynajętym z wypożyczalni samochodem osobowym (Peugeot 307). Z pewnością wydam spore kwoty na paliwo (olej napędowy). Czy VAT z faktury za wynajęcie oraz VAT z faktur za paliwo będą mogły być odliczone? Jak dokumentować zakup paliwa poza Polską? Czy wystarczą paragony?

Masz inne pytanie do prawnika?

21.5.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wyjazd za granicę wynajętym samochodem osobowym

Kwestie odpowiedniego zaksięgowania poniesionych wydatków związanych z odbyciem podróży służbowej za granicę wypożyczonym samochodem uregulowane są przepisami kilku aktów prawnych, w tym: ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r., nr 80, poz. 350 ze zm.), ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1992 nr 21, poz. 86 ze zm.), ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r., nr 76, poz. 694 ze zm.), a także rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r., nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Porady prawne

Podstawowym zagadnieniem w przedstawionej sytuacji, jest ustalenie, z jakim zdarzeniem gospodarczym mamy do czynienia. W pytaniu pojawia się określenie: „podróż służbowa”, niemniej pojęcie to nie obejmuje podróży odbywanej przez właściciela firmy. Zgodnie z art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1974, nr 24 poz. 141 ze zm.) pod pojęciem podróży służbowej należy rozumieć odbycie podróży/ wyjazdu służbowego przez pracownika na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Innymi słowy, nie mamy tu do czynienia z typową podróżą służbową, tym samym nie znajdą tu zastosowania wszelkie uregulowania związane z ustalaniem w sposób zryczałtowany kosztów służbowych podróży zagranicznych. Poza nielicznymi wyjątkami, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą sama określa wysokość poniesionych wydatków związanych z wyjazdem zagranicznym .

Niemniej, ażeby wydatki związane z wyjazdem za granicę uznać za koszty uzyskania przychodu, należy dowieść, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a także, że poniesienie wydatków służy uzyskaniu przychodów. Koszt wyjazdu służbowego za granicę, jeżeli w przyszłości będzie ona owocowała w osiągnięcie przychodu - z całą pewnością mogą zostać zakwalifikowana do kosztów uzyskania przychodów. Innymi słowy, wypożyczenie samochodu jest kosztem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, kosztem też będą wydatki na zakup paliwa za granicą. Niemniej, koszty związane z zakupem paliwa nie będą mogły być zaksięgowane bezpośrednio w koszty na podstawie dokumentów księgowych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W przypadku używania samochodu niebędącego składnikiem majątku firmy podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Analogiczną regulację zawiera art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu. Analogicznie, w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Innymi słowy, jeżeli wyjazd zagraniczny odbywany będzie samochodem niebędącym składnikiem majątku firmy, wówczas koszty ustala się w faktycznie poniesionej wysokości jednak nie większej niż wynikająca z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu.

Wydatki poniesione na zakup paliwa muszą być odpowiednio udokumentowane, zaś liczba przejechanych kilometrów będzie wynikała z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.

Kwestię dokumentowania wydatków reguluje wyżej: ustawa o rachunkowości

W sytuacji, gdy prowadzone są księgi rachunkowe, wówczas zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, wydatki na zakup paliwa powinny być udokumentowane dowodami księgowymi zawierającymi, co najmniej:

  • określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
  • określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
  • opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
  • datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
  • podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
  • stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis. Zgodnie z ustępem 3 wskazanego artykułu, jeżeli dowód księgowy wystawiony jest w walucie obcej, to powinien zostać przeliczony na walutę polską według kursu obowiązującego w dniu przeprowadzenia operacji gospodarczej.
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce

Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce

29 kwietnia 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Dowiedz się: na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, co (...)

Uprawnienie świadka do żądania zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu

Uprawnienie świadka do żądania zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu

Zgodnie z treścią art. 277 Kodeksu postępowania cywilnego (ustawa z dnia 17 listopada 1964 r., Dz. U. Nr 43, poz.296 ze zm. - dalej k.p.c.) świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Dodatkowo przepisy (...)

O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?

O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?

Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią (...)

Koszty uzyskania przychodu - co musisz wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu - co musisz wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Co to są koszty uzyskania przychodu? Koszty uzyskania przychodu bezpośrednio wpływają na wysokość dochodu będącego podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Opodatkowaniu tym podatkiem podlega bowiem dochód, a jest nim nadwyżka przychodów z danego źródła nad kosztami (...)

Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT

Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT

Zasady ogólne ustalania przychodów w CIT Przedmiotem opodatkowania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są, co do zasady, dochody osiągane przez podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zdarza się również, że opodatkowaniu (...)

Wydatki na usługi o charakterze niematerialnym jako koszty uzyskania przychodu

Wydatki na usługi o charakterze niematerialnym jako koszty uzyskania przychodu

Wymagania nowoczesnego rynku zmuszają przedsiębiorców do ponoszenia wydatków, które  jeszcze nawet kilka lat temu, uznaliby za zupełnie zbędne. Zatrudnianie firm coachingowych, consultingowych lub headhunterskich, czy outsourcing usług księgowych lub prawniczych nie jest (...)

Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

Niższy podatek zapłacą osoby, które dojeżdżają do pracy z innego miasta. Trzeba to jednak odpowiednio udokumentować. Rozliczając się z fiskusem wykazujemy w rocznym zeznaniu PIT nie tylko osiągnięte przychody. Możemy w nim uwzględnić również tzw. koszty uzyskania przychodu. Według (...)

Dojeżdżasz do pracy z innego miasta? Płać niższy podatek

Dojeżdżasz do pracy z innego miasta? Płać niższy podatek

Bilet miesięczny na pociąg i autobus to koszt, który możesz uwzględnić w rocznym zeznaniu PIT. W rozliczeniu z fiskusem musimy podać wszystkie przychody osiągnięte w danym roku. W deklaracji można również uwzględnić koszty ich uzyskania, czyli wszelkie wydatki, jakie musieliśmy (...)

Jakie wydatki zarządu spółki z o. o. są kosztami uzyskania przychodu – opinia prawna

Jakie wydatki zarządu spółki z o. o. są kosztami uzyskania przychodu – opinia prawna

Stan faktycznyCzy i na jakiej podstawie obiad w ekskluzywnej restauracji połączony z omawianiem bieżących spraw spółki zjedzony przez członków zarządu spółki z o.o. można uznać za koszt uzyskania przychodu przez spółkę? Członkowie zarządu są jednocześnie pracownikami etatowymi spółki. (...)

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

  Czym jest amortyzacja? Amortyzacja odzwierciedla stopniowy proces zużywania się środków trwałych lub wartość niematerialnych i prawnych. Istota konstrukcji uwidacznia się wyraźnie, jeżeli amortyzację potraktuje się jako funkcję matematyczną przedstawiającą spadek wartości (...)

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu (...)

Koszty uzyskania przychodu u pracownika

Koszty uzyskania przychodu u pracownika

Podstawą potrącenia kosztów uzyskania przychodu jest dla pracodawcy jako płatnika, wypłata w danym miesiącu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jeżeli pracownik świadczy pracę na rzecz swojej firmy, zgodnie z obowiązującą go umową i otrzymuje z tego tytułu pensję, to należą mu się (...)

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

  Stan faktyczny   Osoba fizyczna jest jedynym właścicielem sp. z o.o. która nie posiada żadnego majątku. Od ponad 10 lat dzierżawi nieruchomość od gminy i poddzierżawia ją na podstawie umowy innemu podmiotowi. Jest to jedyny dochód spółki przeznaczany na opłaty dzierżawne. (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu kontraktu menedżerskiego? – opinia prawna

Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu kontraktu menedżerskiego? – opinia prawna

  Opis stanu faktycznego   Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jest podatnikiem podatku VAT oraz rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. W lutym 2003 ma zamiar podpisać „umowę o zarządzanie” (...)

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

Stan faktyczny Moje koszty uzyskania przychodu z tytułu 1 stosunku pracy poza miejscem zamieszkania wynoszą około 4500 zł. W zeznaniu podatkowym mogę przyjąć kwotę o wiele niższą. Jeżeli koszty uzyskania przychodu są wyższe należy je udokumentować imiennymi biletami miesięcznymi okresowymi. (...)

Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu?

Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu?

Zanim pracodawca czyli zleceniodawca naliczy i pobierze miesięczną składkę na PIT, uzyskany przychód pracownika pomniejsza o koszty uzyskania przychodu – ich wartość różni się w zależności od rodzaju podpisanej umowy. W 2014 r. nadal obowiązują niezmienione, niskie roczne limity kosztów, (...)

Koszty uzyskania przychodu - co musisz wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodu - co musisz wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Co to są koszty uzyskania przychodu? Koszty uzyskania przychodu bezpośrednio wpływają na wysokość dochodu będącego podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Opodatkowaniu tym podatkiem podlega bowiem dochód, a jest nim nadwyżka przychodów z danego źródła nad kosztami (...)

Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT

Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT

Zasady ogólne ustalania przychodów w CIT Przedmiotem opodatkowania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są, co do zasady, dochody osiągane przez podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zdarza się również, że opodatkowaniu (...)

Wydatki na usługi o charakterze niematerialnym jako koszty uzyskania przychodu

Wydatki na usługi o charakterze niematerialnym jako koszty uzyskania przychodu

Wymagania nowoczesnego rynku zmuszają przedsiębiorców do ponoszenia wydatków, które  jeszcze nawet kilka lat temu, uznaliby za zupełnie zbędne. Zatrudnianie firm coachingowych, consultingowych lub headhunterskich, czy outsourcing usług księgowych lub prawniczych nie jest (...)

Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

Koszty uzyskania przychodu w 2012 roku

Niższy podatek zapłacą osoby, które dojeżdżają do pracy z innego miasta. Trzeba to jednak odpowiednio udokumentować. Rozliczając się z fiskusem wykazujemy w rocznym zeznaniu PIT nie tylko osiągnięte przychody. Możemy w nim uwzględnić również tzw. koszty uzyskania przychodu. Według (...)

Dojeżdżasz do pracy z innego miasta? Płać niższy podatek

Dojeżdżasz do pracy z innego miasta? Płać niższy podatek

Bilet miesięczny na pociąg i autobus to koszt, który możesz uwzględnić w rocznym zeznaniu PIT. W rozliczeniu z fiskusem musimy podać wszystkie przychody osiągnięte w danym roku. W deklaracji można również uwzględnić koszty ich uzyskania, czyli wszelkie wydatki, jakie musieliśmy (...)

Jakie wydatki zarządu spółki z o. o. są kosztami uzyskania przychodu – opinia prawna

Jakie wydatki zarządu spółki z o. o. są kosztami uzyskania przychodu – opinia prawna

Stan faktycznyCzy i na jakiej podstawie obiad w ekskluzywnej restauracji połączony z omawianiem bieżących spraw spółki zjedzony przez członków zarządu spółki z o.o. można uznać za koszt uzyskania przychodu przez spółkę? Członkowie zarządu są jednocześnie pracownikami etatowymi spółki. (...)

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

  Czym jest amortyzacja? Amortyzacja odzwierciedla stopniowy proces zużywania się środków trwałych lub wartość niematerialnych i prawnych. Istota konstrukcji uwidacznia się wyraźnie, jeżeli amortyzację potraktuje się jako funkcję matematyczną przedstawiającą spadek wartości (...)

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu (...)

Koszty uzyskania przychodu u pracownika

Koszty uzyskania przychodu u pracownika

Podstawą potrącenia kosztów uzyskania przychodu jest dla pracodawcy jako płatnika, wypłata w danym miesiącu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jeżeli pracownik świadczy pracę na rzecz swojej firmy, zgodnie z obowiązującą go umową i otrzymuje z tego tytułu pensję, to należą mu się (...)

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

  Stan faktyczny   Osoba fizyczna jest jedynym właścicielem sp. z o.o. która nie posiada żadnego majątku. Od ponad 10 lat dzierżawi nieruchomość od gminy i poddzierżawia ją na podstawie umowy innemu podmiotowi. Jest to jedyny dochód spółki przeznaczany na opłaty dzierżawne. (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu kontraktu menedżerskiego? – opinia prawna

Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu kontraktu menedżerskiego? – opinia prawna

  Opis stanu faktycznego   Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jest podatnikiem podatku VAT oraz rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. W lutym 2003 ma zamiar podpisać „umowę o zarządzanie” (...)

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

Stan faktyczny Moje koszty uzyskania przychodu z tytułu 1 stosunku pracy poza miejscem zamieszkania wynoszą około 4500 zł. W zeznaniu podatkowym mogę przyjąć kwotę o wiele niższą. Jeżeli koszty uzyskania przychodu są wyższe należy je udokumentować imiennymi biletami miesięcznymi okresowymi. (...)

Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu?

Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu?

Zanim pracodawca czyli zleceniodawca naliczy i pobierze miesięczną składkę na PIT, uzyskany przychód pracownika pomniejsza o koszty uzyskania przychodu – ich wartość różni się w zależności od rodzaju podpisanej umowy. W 2014 r. nadal obowiązują niezmienione, niskie roczne limity kosztów, (...)

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym

Nowa ustawa usprawnia procedury, likwiduje zbędne obciążenia biurokratyczne i wprowadza rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Nowelizacja, tzw. pakiet MŚP, stanowi kolejny etap realizacji rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. (...)

Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie

Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie

Koszty uzyskania przychodu w 2007 roku Nowelizacja ustaw podatkowych zmieniła ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, (...)

Wierzytelności nieściągalne, a koszty uzyskania przychodu

Wierzytelności nieściągalne, a koszty uzyskania przychodu

     Za koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 podatku dochodowego od osób fizycznych(dalej PIT), uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca wskazał jednak jednocześnie, (...)

Koszty uzyskania przychodu w 2011 roku

Koszty uzyskania przychodu w 2011 roku

Dojeżdżasz do pracy pociągiem lub autobusem? Przechowuj imienne bilety miesięczne. Gdy prowadzisz firmę – dokumentuj każdy zakup, jaki jest związany z jej prowadzeniem. Tylko w taki sposób udowodnisz fiskusowi tzw. koszty uzyskania przychodów. Według definicji są to wszelkie (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

  W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rozliczenie kosztów samochodu

Rozliczenie kosztów samochodu

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam sie KPiR. 7/08 ub. r. (piątek) wypożyczyłem w firmie Express Wypożyczalnia Samochodów Warszawa samochód osobowy w zw. z przyjazdem klienta. 8/08 spotkanie i wyjazd na rozmowy handlowe (ca 250 km). 10/08 (pn.) odwożę klienta na lotnisko (...)

Korzystanie z samochodu użyczonego za granicą

Korzystanie z samochodu użyczonego za granicą

Mam rodzinę za granicą (w Niemczech). Z racji tego, że nie mam własnego samochodu, chciałbym pożyczyć środek transportu od moich krewnych. W Niemczech mieszka moja siostra z mężem, którzy chętnie użyczyliby mi samochód na pewien czas. Samochód ten jest zarejestrowany na jej męża, który (...)

Służebność przejazdu

Służebność przejazdu

Stanisław B. od 1986 r. użytkuje w celach przejazdu na własną posesję 50 m kw. sąsiedniej działki, która nie jest jego. Początkowo właścicielką działki była Agata P., która wyrażała zgodę na taki stan rzeczy. Po jej śmierci właścicielem został Władysław P., który w 2002 r. przyjął (...)

Wypłata odszkodowania a koszty uzyskania przychodu

Wypłata odszkodowania a koszty uzyskania przychodu

Lokal użytkowy wynajmowany jest na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony. Umowa przewiduje wypłatę odszkodowania w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy przez Wynajmującego. Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy wypłacone odszkodowanie stanowić będzie koszt uzyskania (...)

Zasady potrącania kosztów pracowniczych

Zasady potrącania kosztów pracowniczych

Pracownik przebywa od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim. Za okres 33 dni otrzymywał wynagrodzenie za czas choroby, a przez kolejne 64 dni zasiłek chorobowy wypłacany przez zakład pracy. Czy należy potrącać pracownikowi koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy za cały miesiąc kalendarzowy (...)

Koszty uzyskania przychodu pracownika

Koszty uzyskania przychodu pracownika

Pracownik chorował do 21.07.2007 roku; z dniem 22.07.2007 r. został zwolniony na swój wniosek. Za urlop wypoczynkowy został wypłacony ekwiwalent. Czy w przypadku nie przepracowania nawet dnia przysługują pracownikowi koszty uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 22 ust 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym (...)

Faktyczne poniesienie wydatku a koszty

Faktyczne poniesienie wydatku a koszty

Podatek od nieruchomości za 2006 r. nie został jeszcze zapłacony i prawdopodobnie nie będzie zapłacony w tym roku. Czy zarachowany, lecz fizycznie nie zapłacony podatek od nieruchomości, jest kosztem uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Podatek od nieruchomości (...)

Koszty sądowe a koszty uzyskania przychodu

Koszty sądowe a koszty uzyskania przychodu

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Po dokonaniu kontroli przez urząd kontroli skarbowej otrzymałem domiar podatku, z wysokością którego się nie zgadzam. Ponieważ izba skarbowa utrzymała decyzję w mocy, wniosłem sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dokonując (...)

Bilet miesięczny pracownika a koszty

Bilet miesięczny pracownika a koszty

Czy pracodawca może wliczyć w koszty bilet miesięczny zakupiony dla pracownika? Zarówno na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynagrodzenie wypłacane pracownikom za pracę wykonywaną przez nich w ramach stosunku (...)

Podatek VAT a koszty uzyskania przychodu

Podatek VAT a koszty uzyskania przychodu

Firma otrzymala fakturę VAT za zakupione usługi w czerwcu 2006 r. Firma nie zamierza rozliczać podatku VAT z tej faktury ani w czerwcu, ani w lipcu. Firma chce natomiast zaliczyć podatek VAT z tej faktury w koszty uzyskania przychodu. Otrzymana faktura VAT jest całkowicie prawidłowa pod względem (...)

Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu

Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu

Jeśli prezes spółki z o.o. ma ustalone wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu, to jakie koszty uzyskania przychodów należy uwzględnić do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od pracowników? Czy koszty te są jak w przypadku umowy zlecenia 20% czy jak w przypadku umowy o pracę? (...)

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Wspólnik spółki cywilnej (podatnika VAT) chce sprzedać za gotówkę komputer swojej spółce. Na podstawie jakich dokumentów można przeprowadzić tę transakcję? Czy będzie ona prawidłowa i czy ten zakup będzie stanowił koszty uzyskania przychodu dla spółki? Czy dla wspólnika sprzedającego (...)

Know-how a koszty uzyskania przychodu

Know-how a koszty uzyskania przychodu

Spółka z o.o. podpisuje umowę o udostępnienie projektu (know-how). Zgodnie z umową, wypłacając kaucje zostaje właścicielem projektu. Zapłata za projekt zgodnie z umową została rozłożona na 20 lat. Spółka zamierza wnieść projekt do kapitału spółki aportem. Czy jest możliwe w tej (...)

Wydatki na zakup paliwa do zastępczego samochodu

Wydatki na zakup paliwa do zastępczego samochodu

Prowadzę działalność gospodarczą i mam w majątku firmy (w ewidencji środków trwałych) osobowy samochód, którym się poruszam w celach służbowych. Samochód jest napędzany benzyną i gazem. Ostatnio trafił do serwisu, a w zamian otrzymałem samochód zastępczy - diesel. Czy wydatek na (...)

Koszty uzyskania przychodu - kredyt gotówkowy

Koszty uzyskania przychodu - kredyt gotówkowy

Jestem osobą fizyczną i prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam się z Urzędem Skarbowym na podstawie książki przychodów i rozchodów. Ubiegam się o kredyt gotówkowy, którego część chcę przeznaczyć m.in. na wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy w związku (...)

Wypłata odszkodowania a koszty uzyskania przychodu

Wypłata odszkodowania a koszty uzyskania przychodu

Lokal użytkowy wynajmowany jest na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony. Umowa przewiduje wypłatę odszkodowania w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy przez Wynajmującego. Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy wypłacone odszkodowanie stanowić będzie koszt uzyskania (...)

Zasady potrącania kosztów pracowniczych

Zasady potrącania kosztów pracowniczych

Pracownik przebywa od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim. Za okres 33 dni otrzymywał wynagrodzenie za czas choroby, a przez kolejne 64 dni zasiłek chorobowy wypłacany przez zakład pracy. Czy należy potrącać pracownikowi koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy za cały miesiąc kalendarzowy (...)

Koszty uzyskania przychodu pracownika

Koszty uzyskania przychodu pracownika

Pracownik chorował do 21.07.2007 roku; z dniem 22.07.2007 r. został zwolniony na swój wniosek. Za urlop wypoczynkowy został wypłacony ekwiwalent. Czy w przypadku nie przepracowania nawet dnia przysługują pracownikowi koszty uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 22 ust 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym (...)

Faktyczne poniesienie wydatku a koszty

Faktyczne poniesienie wydatku a koszty

Podatek od nieruchomości za 2006 r. nie został jeszcze zapłacony i prawdopodobnie nie będzie zapłacony w tym roku. Czy zarachowany, lecz fizycznie nie zapłacony podatek od nieruchomości, jest kosztem uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? Podatek od nieruchomości (...)

Koszty sądowe a koszty uzyskania przychodu

Koszty sądowe a koszty uzyskania przychodu

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Po dokonaniu kontroli przez urząd kontroli skarbowej otrzymałem domiar podatku, z wysokością którego się nie zgadzam. Ponieważ izba skarbowa utrzymała decyzję w mocy, wniosłem sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dokonując (...)

Bilet miesięczny pracownika a koszty

Bilet miesięczny pracownika a koszty

Czy pracodawca może wliczyć w koszty bilet miesięczny zakupiony dla pracownika? Zarówno na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynagrodzenie wypłacane pracownikom za pracę wykonywaną przez nich w ramach stosunku (...)

Podatek VAT a koszty uzyskania przychodu

Podatek VAT a koszty uzyskania przychodu

Firma otrzymala fakturę VAT za zakupione usługi w czerwcu 2006 r. Firma nie zamierza rozliczać podatku VAT z tej faktury ani w czerwcu, ani w lipcu. Firma chce natomiast zaliczyć podatek VAT z tej faktury w koszty uzyskania przychodu. Otrzymana faktura VAT jest całkowicie prawidłowa pod względem (...)

Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu

Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu

Jeśli prezes spółki z o.o. ma ustalone wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu, to jakie koszty uzyskania przychodów należy uwzględnić do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od pracowników? Czy koszty te są jak w przypadku umowy zlecenia 20% czy jak w przypadku umowy o pracę? (...)

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Wspólnik spółki cywilnej (podatnika VAT) chce sprzedać za gotówkę komputer swojej spółce. Na podstawie jakich dokumentów można przeprowadzić tę transakcję? Czy będzie ona prawidłowa i czy ten zakup będzie stanowił koszty uzyskania przychodu dla spółki? Czy dla wspólnika sprzedającego (...)

Know-how a koszty uzyskania przychodu

Know-how a koszty uzyskania przychodu

Spółka z o.o. podpisuje umowę o udostępnienie projektu (know-how). Zgodnie z umową, wypłacając kaucje zostaje właścicielem projektu. Zapłata za projekt zgodnie z umową została rozłożona na 20 lat. Spółka zamierza wnieść projekt do kapitału spółki aportem. Czy jest możliwe w tej (...)

Wydatki na zakup paliwa do zastępczego samochodu

Wydatki na zakup paliwa do zastępczego samochodu

Prowadzę działalność gospodarczą i mam w majątku firmy (w ewidencji środków trwałych) osobowy samochód, którym się poruszam w celach służbowych. Samochód jest napędzany benzyną i gazem. Ostatnio trafił do serwisu, a w zamian otrzymałem samochód zastępczy - diesel. Czy wydatek na (...)

Koszty uzyskania przychodu - kredyt gotówkowy

Koszty uzyskania przychodu - kredyt gotówkowy

Jestem osobą fizyczną i prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam się z Urzędem Skarbowym na podstawie książki przychodów i rozchodów. Ubiegam się o kredyt gotówkowy, którego część chcę przeznaczyć m.in. na wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy w związku (...)

Wykonanie projektu-koszty uzyskania przychodu

Wykonanie projektu-koszty uzyskania przychodu

Zawarta została umowa o dzieło z osobą (nie prowadzącą działalności gospodarczej); przedmiotem tej umowy było wykonanie projektu wjazdu drogi do sklepu. Czy z tytułu tejże umowy należy naliczyć 50% kosztów uzyskania, czy 20%? Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 3  ustawy o podatku dochodowym (...)

Koszty uzyskania przychodu a wynajem mieszkania

Koszty uzyskania przychodu a wynajem mieszkania

Przy wynajmie mieszkania na zasadach ogólnych kosztem uzyskania przychodu mogą być odsetki od kredytu udzielonego na jego zakup. W tej sytuacji cena mieszkania od dewelopera wynosiła 250 tys. zł, a udzielony kredyt od banku wpisany do hipoteki został na 450 tys zł (na mieszkanie + wyposażenie). (...)

Organizacja imprezy okolicznościowej a koszty

Organizacja imprezy okolicznościowej a koszty

Pracodawca zorganizował dla pracowników i nauczycieli (zatrudnionych także na umowę zlecenie) na zakończenie roku szkolnego spotkanie w lokalu. Czy wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy? Czy należy sporządzić listę uczestnków spotkania i czy wartość świadczenia będzie (...)

Koszty uzyskania przychodu z najmu mieszkania

Koszty uzyskania przychodu z najmu mieszkania

Osiągam przychody z najmu mieszkania. Rozliczam się na zasadach ogólnych. Czy można ująć w kosztach przychodu wydatki poniesione na ubezpieczenie mieszkania. Czy jako dokument potwierdzający wystarczy polisa. W kosztach uzyskania przychodu z najmu chciałbym ująć amortyzację lokalu. W jaki (...)