Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika

Pytanie:

Czy przysługujący mi zasiłek rodzinny może zostać zajęty przez komornika?

Masz inne pytanie do prawnika?

21.1.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zajęcie świadczeń rodzinnych przez komornika

Należy zauważyć, że tytuł wykonawczy, którym dysponuje bank przeciwko dłużnikowi uprawnia go do prowadzenia egzekucji prowadzenia o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego (art. 803 k.p.c.). Zasadą jest zatem, że komornik może zająć te składniki majątku dłużnika, których ustawodawca nie wyłączył wyraźnie w innych przepisach prawa. Wyłączenia spod egzekucji przewidują kolejne przepisy Kodeksu postępowania cywilnego:
Art. 833.
§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.
Świadczeniami rodzinnymi w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych jest między innymi zasiłek rodzinny, z mocy art. 833 nie podlega on więc egzekucji komorniczej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: