Zakres obowiązków adwokata

Pytanie:

"W sprawie o rozwód mojej siostry z wyłącznej winy jej męża, reprezentuje ją P. adwokat. Poza tym, że na samym początku skasowała ją na 1500zł. Napisała pozew i nic więcej. Trwa to już około 2 miesięcy i o niczym nie informuje. To siostra cały czas dzwoni do niej prosząc o różne rady. Bo tam jest totalne znęcanie nad rodziną, interwencja Policji a pani adwokat nic w tej sprawie nie robi. Proszę powiedzieć, co tak naprawdę jest w zakresie tej Pani, siostra sama dzwoni po prokuraturze i sądach prosząc o pomoc? "

Odpowiedź prawnika: Zakres obowiązków adwokata

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokat nie ma prawa ani też możliwości z racji wykonywanego zawodu, aby móc skutecznie interweniować w stosunki rodzinne klienta gdy np. dochodzi do przemocy w rodzinie. Jeżeli został wniesiony pozew to należy teraz czekać, aż sąd wyznaczy termin posiedzenia pojednawczego oraz termin najbliższej rozprawy. Znaczenie ma tu również rodzaj pełnomocnictwa jakie zostało udzielone adwokatowi. Może to być pełnomocnictwo procesowe lub do prowadzenia tylko niektórych czynności procesowych. Jednak pełnomocnictwo procesowe może być udzielone dla prowadzenia wszelkich spraw tzn. ogólne lub tylko poszczególnych. Przy założeniu, że adwokat posiada pełnomocnictwo procesowe ogólne tzn. do prowadzenia wszelkich spraw swego klienta, czyli najszersze, nadal wymagana jest inicjatywa mocodawcy by np. wnieść nową sprawę. Znęcanie się jest to już jednak kwestia prawa karnego i wykroczeń. Tam inicjatywa w kwestii wszczęcia postępowania może należeć do organów ścigania, jeżeli działanie danej osoby spełnia znamiona przestępstwa ściganego z urzędu ale może również od prywatnego aktu oskarżenia pokrzywdzonego. Akt taki Państwa adwokat może wnieść tylko na wyraźne życzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika