Zakup udziałów w Spółce z o.o.

Pytanie:

Jakie konsekwencje w podatku dochodowego od osób prawnych i podatku VAT ma zakup udziałów przez jedną sp. z o.o. w drugiej spółce z o.o.?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.6.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakup udziałów w Spółce z o.o.

Odnośnie skutków podatkowych nabycia udziałów w spółce z o.o. na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych należy wskazać, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Porady prawne

W zakresie podatku od towarów i usług należy zauważyć, iż nabycie udziałów w spółce z o.o. nie jest żadną z czynności określonych w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zatem nabycie udziałów nie podlega VAT.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne