Zaliczanie okresów nieskładkowych

Pytanie:

Czy to prawda że do wyliczenia okresu przepracowanego do uzyskania emerytury można zaliczyć tylko 6 lat okresu nieskładkowego? Te 6 lat wynikają z urlopu wychowawczego podczas studiów. Ponieważ do uzyskania emerytury brakuje tylko 11 dni chcę zapytać czy do tych 6 lat nieskładkowych mogę doliczyć okres 30 dni nieskładkowego urlopu zdrowotnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.4.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zaliczanie okresów nieskładkowych

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe, nieskładkowe. Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Zatem jeśli Pani udowodniła 18 lat składkowych to tylko w takim przypadku ma Pani prawo do zaliczenia maksymalnie 6 lat okresów nieskładkowych.

Przy czym przy ustalaniu prawa do emerytury okresy działalności kombatanckiej oraz działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zaliczane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego, pracy przymusowej - uwzględnia się w wymiarze podwójnym. Przy ustalaniu prawa do emerytury dla płatników składek, zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność - nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w tym okresie. 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Emerytura kierowcy ciężarowego adr

17.12.2017 przez: ladaca669

Emerytura na nowych czy starych zasadach

19.4.2017 przez: emilkaaa