Zasiedzenie mieszkania spółdzielczego

Pytanie:

"Czy możliwe jest zasiedzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w domu jednorodzinnym przez władającego lokalem jednego z kilku spadkobierców? Formalne warunki zasiedzenia (dłużej niż 30 lat, oraz faktyczne i nieprzerwane władanie lokalem) są spełnione. Jak wygląda w tym przypadku zasiedzenie działki pod domem do której spadkodawca i spadkobiercy mieli zawsze prawo użytkowania wieczystego, a która formalnie stanowi własność spółdzielni mieszkaniowej? "

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie mieszkania spółdzielczego

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia określonego prawa rzeczowego (w szczególności prawa własności), którego jedną z zasadniczych przesłanek jest upływ odpowiednio długiego okresu czasu oraz samoistne posiadanie (czyli posiadanie rzeczy jak właściciel). W literaturze prawniczej reprezentowany jest pogląd, iż w obowiązującym stanie prawnym dopuszczalne jest nabycie tylko takiego prawa rzeczowego, co do którego ustawa to przewiduje. Nie ulega wątpliwości, iż przedmiotem zasiedzenia może być: prawo własności i służebność gruntowa - gdyż wynika to wprost z przepisów kodeksu cywilnego. Orzecznictwo dopuszcza również taką możliwość w stosunku do użytkowania wieczystego. Nie jest natomiast dopuszczalne nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w drodze zasiedzenia. W opisanej sytuacji należałoby przeprowadzić dział spadku, bądź to umowny bądź sądowy, gdzie określony zostanie sposób podziału oraz wysokość i sposób dokonania ewentualnych spłat.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika