Zatrzymanie osób chronionych immunitetem

Pytanie:

"W jakich warunkach istniej możliwość zatrzymania osób dysponujących immunitetem?"

Odpowiedź prawnika: Zatrzymanie osób chronionych immunitetem

Autorowi pytania chodzi zapewne o tzw. immunitet formalny (procesowy), który nie wyłącza odpowiedzialności karnej, a jedynie nie zezwala na wszczęcie i prowadzenie procesu karnego. Do osób, którym przysługuje immunitet procesowy należą między innymi posłowie, sędziowie. W przypadku wspomnianych grup osób nie ma możliwości ich zatrzymania lub aresztowania bez zgody Sejmu lub Sądu Dyscyplinarnego. Wyjątkowo można zatrzymać posła lub sędziego w sytuacji, gdy został ujęty na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne dla prawidłowego zapewnienia toku postępowania. Wówczas o zatrzymaniu należy powiadomić odpowiednio w przypadku posła marszałka Sejmu, a w przypadku sędziego prezesa sądu. Wspomniane osoby mogą nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanej w ten sposób osoby. Decyzję o pozbawieniu immunitetu poselskiego podejmuje Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. W przypadku sędziego decyzję w przedmiocie immunitetu podejmuje Sąd Dyscyplinarny. Odmienny problem dotyczy immunitetów przysługujących przedstawicielom dyplomatycznym, osobom należących do personelu administracyjnego i technicznego przedstawicielstw dyplomatycznych, które korzystają z niego na podstawie umów, zwyczajów międzynarodowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika