Zgłoszenie do ZUS osoby pracujacej na nieodpłatnej umowie zlecenia

Pytanie:

Jak wygląda kwestia zgłoszenia do ZUS osoby pracującej na nieodpłatnej umowie zlecenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

15.12.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie do ZUS osoby pracujacej na nieodpłatnej umowie zlecenia

Kwestia zgłoszenia osoby pracującej na nieodpłatnym zleceniu wygląda następująco. Z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy o ubezpieczeniach społecznych wynika, że obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące. Oczywistym jest, że do ZUS zgłasza się umowę zlecenia odpłatną, bowiem tylko w przypadku pobierania wynagrodzenia przez zleceniobiorcę zakład jest w stanie odliczyć od niego składki na ubezpieczenie.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: