Zgoda zarzadu wspólnoty na zabudowę balkonu

Pytanie:

"Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej. W moim akcie notarialnym jest zapis, że przylegający do lokalu taras jest mi przekazany nieodpłatnie i jestem jego wyłącznym użytkownikiem. Jestem również zobowiązana ponosić wszelkie koszty związane z konserwacją i remontami tegoż tarasu. Chcę zabudować taras z dwóch stron ponieważ w obecnym stanie z uwagi na ogromne przeciągi nie mogę z niego korzystać. Posiadam zgodę projektanta na taką zabudowę. Zabudowa nie będzie wykraczać poza granice tarasu, zamontowane barierki pozostaną w stanie nienaruszonym. Zabudowa nie będzie dodatkowo zadaszona ponieważ taras znajduje się na II pietrze (w pionie tarasy znajdują się na piętach od I do V). Czy potrzebna jest zgoda zarządu wspólnoty na taką zabudowę? W Inspektoracie Dozoru Budowlanego otrzymałam informację, że na taką zabudowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę."

Odpowiedź prawnika: Zgoda zarzadu wspólnoty na zabudowę balkonu

Zabudowa tarasu czy balkonu z reguły oznacza konieczność mocowania odpowiednich urządzeń do zewnętrznych ścian budynku, które stanowią część wspólną nieruchomości. W związku z tym na zabudowę potrzebna jest zgoda zarządu, bo to ten organ zarządza częścią wspólną.

Ponadto pojawia się inna kwestia – zabudowa balkonu z pewnością wpływa na ogólny wygląd elewacji budynku czy też jego koncepcję architektoniczną. Dlatego też niektórzy przyjmują, że także i z tego powodu na zabudowę potrzebna jest zgoda zarządu, bez względu na to, czy ta zabudowa będzie wiązała się z wykorzystaniem części wspólnej nieruchomości. Takie jest także nasze zdanie. Nie jest to jednak jednoznacznie uregulowane w przepisach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika