5 lat Polski w Unii Europejskiej

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa podsumowująca 5 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W trakcie spotkania szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz zaprezentował okolicznościowy raport przeznaczony, jak podkreślił, dla „osób niezajmującym się na co dzień problematyką integracji europejskiej".

Minister stwierdził, że w raporcie położono nacisk na punkt widzenia zwykłych obywateli, pełniących określone role społeczne - przedsiębiorców, podatników, konsumentów, wyborców, pacjentów, czy pracowników migrujących. W ten sposób wpływ UE na gospodarkę, społeczeństwo czy porządek prawno-instytucjonalny państwa przybrał postać nie tyle abstrakcyjnych procesów i zjawisk, co realnych, odczuwalnych w codziennym życiu zmian.

Raport składa się z trzech części, dotyczących poszczególnych wymiarów członkostwa: gospodarczego, społecznego i politycznego. Poszczególne części raportu poprzedzone są rozdziałami wprowadzającymi do danej problematyki.

W części poświęconej wymiarowi gospodarczemu członkostwa przedstawiono wpływ integracji Polski z UE na wzrost produktu krajowego brutto, obroty handlowe, inflację, sektor finansowy, bezpośrednie inwestycje zagraniczne i inne zmienne makroekonomiczne.

Według autorów raportu członkowstwo w UE okazało się amortyzatorem zabezpieczającym Polskę przez kryzysem w światowej gospodarce. Polska, będąc częścią rynku wewnętrznego UE, jest w dużym stopniu chroniona przed tendencjami protekcjonistycznymi pojawiającymi się na świecie w związku z kryzysem finansowym i ekonomicznym.

W części raportu poświęconej wymiarowi społecznemu członkostwa skupiono się na życiu codziennym Polaków. Omówiono wpływ integracji europejskiej na poszczególne sfery życia, takie jak praca i stosunki ekonomiczne, nauka czy wypoczynek.

W ocenie szefa UKIE ostatnie pięć lat okazały się okresem bezprecedensowego wzrostu skali mobilności Polaków, i to nie tylko ze względu na liczbę osób podejmujących pracę w krajach UE, ale również jako wynik przystąpienia Polski do strefy Schengen. Przekraczanie granic dla polskich obywateli stało się łatwiejsze i bardziej dostępne. W sferze gospodarczej pozytywne skutki funkcjonowania w strefie Schengen widoczne były najbardziej w handlu, turystyce i transporcie.

Porady prawne


Wg ministra Dowgielewicza z perspektywy dnia dzisiejszego niewątpliwie największym sukcesem Polski jest inicjatywa Partnerstwa Wschodniego zgłoszona wspólnie ze Szwecją w 2008 r. i adresowana do sześciu państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego. Jej akceptacja przyczyni się do istotnego postępu w angażowanie tych regionów we współpracę z UE.

Zgodnie z raportem, najczęściej dostrzegane zmiany dotyczą swobody podróżowania, podejmowania nauki i pracy w innych krajach, poprawy sytuacji w rolnictwie oraz szerzej - korzyści dla polskiej gospodarki, lepszej sytuacji na krajowym rynku pracy, a także roli Polski na arenie międzynarodowej.

Część dotyczącą wymiaru politycznego integracji europejskiej otwiera rozdział poświęcony analizie roli Polski na forum UE. Przedstawiono w nim polityczny bilans rozszerzenia UE z 2004 r., odnosząc się do ogólnych i całościowych zmian, jakie wywołał w Unii Europejskiej proces rozszerzenia, z punktu widzenia agendy politycznej, priorytetów i dalszych kierunków rozwoju integracji europejskiej. Omówiono także wpływ rozszerzenia na proces decyzyjny i funkcjonowanie europejskich instytucji. Przedstawiono ponadto priorytetowe obszary działania Polski na forum Unii jako ważne wyznaczniki sposobu definiowania jej roli w Unii Europejskiej.

Rekomendując raport minister Dowgielewicz wyraził nadzieję, że stanie się on przedmiotem poważnej debaty jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji na temat 5 lat członkostwa Polski w UE na stronie http://www.5lat.ukie.gov.pl/ lub http://www.ukie.gov.pl/. 

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika