Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, technik animacji filmowej, technik aranżacji wnętrz, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego, technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki to nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wprowadzenie nowych zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.
##baner##
Nowe zawody w szkolnictwie branżowym
Nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego:
- administrator produkcji filmowej i telewizyjnej – kształcenie będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej,
- technik animacji filmowej – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej,
- technik aranżacji wnętrz – kształcenie będzie prowadzone w technikum,
- operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
- pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia – w zawodzie będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- technik gospodarki odpadami – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
- operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
- technik przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
- animator rynku książki – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej.
W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych we wszystkich nowych zawodach możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.
Z propozycją wprowadzenia nowych zawodów technik animacji filmowej oraz administrator produkcji filmowej i telewizyjnej wystąpił minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, na wniosek Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Kształcenie w zawodzie administrator produkcji filmowej i telewizyjnej będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej, natomiast kształcenie w zawodzie technik animacji filmowej będzie realizowane w dwuletniej szkole policealnej.
Wprowadzenie zawodu technik aranżacji wnętrz nastąpiło na wniosek ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Kształcenie w tym zawodzie będzie prowadzone w technikum.
Wprowadzenie zawodów operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami oraz technik gospodarki odpadami przyporządkowanych do branży chemicznej i ochrony środowiska wynika z potrzeb pracodawców reprezentujących przedsiębiorstwa z sektora odzysku materiałowego surowców. Zawody te zostały wprowadzone na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu. W zawodzie operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami i pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami kształcenie będzie odbywało się w branżowej szkole I stopnia, natomiast w zawodzie technik gospodarki odpadamikształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia. W zawodziepracownik pomocniczy w gospodarce odpadami będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Wprowadzenie zawodów operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego oraz technik przemysłu drzewnego wynika z konieczności dostosowania kształcenia młodych kadr do zmian, jakie zaszły w branży drzewno-meblarskiej w wyniku transformacji parku maszynowego w przemyśle drzewnym oraz wyraźnego wzrostu automatyzacji i robotyzacji w tym obszarze. Zawody te zostały wprowadzone na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. W zawodzieoperator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego kształcenie będzie odbywało się w branżowej szkole I stopnia, natomiast w zawodzie technik przemysłu drzewnego kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia.
Z propozycją wprowadzenia nowego zawodu animator rynku książki wystąpił minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, na wniosek Polskiej Izby Książki, wskazując na konieczność zagwarantowania wykwalifikowanej kadry dla nowoczesnych form upowszechniania książek w ich różnych formach Kształcenie w tym zawodzie będzie realizowane w dwuletniej szkole policealnej.
Dodatkowe zmiany
Zgodnie z wnioskiem ministra właściwego do spraw klimatu dotychczasowa branża chemiczna otrzymała nazwę branża chemiczna i ochrony środowiska.
Zgodnie z wnioskiem ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dotychczasowa branża poligraficzna otrzymała nazwę branża poligraficzno-księgarska, w związku z tym zawód technik księgarstwa został przeniesiony z branży handlowej do branży poligraficzno-księgarskiej.
Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 września 2023 r.
Podstawa prawna:
Potrzebujesz porady prawnej?
Zmiany w szkolnictwie branżowym stały się faktem
Wzmocnienie udziału pracodawców w kształceniu zawodowym, cykliczna prognoza zapotrzebowania na zawody, wprowadzenie stażu uczniowskiego, zmiany w egzaminie zawodowym, w organizacji szkół i placówek, obowiązkowe szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, nowe (...)
Nowe umiejętności na rzecz nowych miejsc pracy
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w nawiązaniu do opinii nt. Komunikatu Komisji Europejskiej „Nowe umiejętności na rzecz nowych miejsc pracy" wyraziła swoje poparcie dla jego wskazań. Pragniemy jednak uzupełnić nasze wcześniejsze stanowisko o poniższe uwagi.W Polsce (...)
Uznawanie zagranicznych kwalifikacji i leczenie u farmaceutów
Jakie przepisy implementuje projektowana ustawa? Projektowana nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich zawiera przepisy implementujące dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Projekt ustawy zmieniającej (...)
Szkolnictwo zawodowe dostosowane do potrzeb rynku pracy?
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw, przygotowany przez ministra edukacji narodowej. Jakie zmiany w szkolnictwie przewidziano? Głównym celem proponowanych rozwiązań jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego (...)
Co ze szkołami i przyjęciami do szkół?
Co ze szkołami do wakacji? Od poniedziałku, 18 maja br. uruchomiono kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego (...)
Rząd otwiera dostęp do kolejnych zawodów regulowanych
Przyjęto pakiet rozwiązań ustawowych, które ułatwią dostęp do 91 zawodów regulowanych: 82 technicznych i 9 finansowych. Jest to druga propozycja deregulacyjna rządu, która oznacza dalszą liberalizację rynku pracy. Pierwszy projekt ustawy deregulacyjnej rząd przyjął we wrześniu 2012 (...)
Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz
Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)
Ważne dla studiujących pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną
Studiujesz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną? Przeczytaj tę informację! Zmiany w systemie kształcenia nauczycieli Od 1 października 2019 r. zmianie ulega system kształcenia nauczycieli przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej. Kształcenie to będzie można rozpocząć na jednolitych (...)
BHP na uczelniach i w akademikach
Rektor jest ustawowo zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki osobom pobierającym w uczelni naukę lub odbywającym zajęcia praktyczno-techniczne albo wykonującym prace na rzecz uczelni. W związku z tym 2 sierpnia 2007 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra (...)
Zmiany w samorządach prawniczych
Z dniem 9 czerwca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Wprowadza ona przede wszystkim zmiany w funkcjonowaniu samorządów adwokackiego, radcowskiego i notarialnego zaliczanych do tzw. samorządów (...)
Wybryki na imprezach masowych będą surowo karane!
Wchodząca w życie 6 lipca 2007 r. ustawa z dnia 9 maja 2007 r. o setOstatni( '2' ); zmianie setOstatni( '3' ); ustawy o setOstatni( '4' ); bezpieczeństwie setOstatni( '5' ); imprez setOstatni( '6' ); masowych przewiduje rozszerzenie katalogu czynów stanowiących podstawę orzeczenia zakazu (...)
Zmiana zasad studiowania, szkolenia się i prowadzenia badań naukowych przez cudzoziemców w Polsce
Czego dotyczy nowe rozporządzenie? 3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); podejmowania i setOstatni( '3' ); odbywania setOstatni( '4' ); przez setOstatni( '5' ); (...)
Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury
21 lutego 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu wyeliminowanie trudności interpretacyjnych w zakresie przepisów dotyczących zwrotu nienależnie otrzymanej (...)
Na czym polega zawód doradcy podatkowego?
Kim jest doradca podatkowy? Pierwsi profesjonalni doradcy podatkowi pojawili się w naszym kraju wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Zawód doradcy podatkowego został w Polsce oficjalnie uznany dopiero w 1997 r. Jest więc profesją stosunkowo młodą. Podstawy funkcjonowania tej grupy zawodowej, (...)
Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie ustawa o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej Ustawa ma na celu dostosowanie przepisów ustawy z 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej do przepisów dyrektywy (...)
Regulacje dotyczące zawodu pracownika socjalnego
Na stronach Ministerstwa Polityki Społecznej znajduje się projekt ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, która określa zasady i warunki wykonywania zawodu pracownika socjalnego oraz uzyskiwania specjalizacji zawodowej i awansu zawodowego, a także obowiązki i prawa pracowników socjalnych i sposób (...)
Zawód pośrednika nieruchomości uwolniony
Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w założeniu proponowane (...)
Planowana jest reforma rzemiosła
Niedawno trafił do Sejmu komisyjny projekt ustawy gruntownie zmiającej ustawę o rzemiośle. Projektowane uregulowania dotyczą statusu prawnego 27 zrzeszonych w Związku Rzemiosła Polskiego izb rzemieślniczych, oraz 483 cechów zrzeszonych w tych izbach. Powyższa struktura organizacyjna powstała (...)
Projekt ustawy o zawodzie psychologa
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów oraz o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych.Zmiana ustawy z 8 czerwca 2001 roku o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, wynika z potrzeby uzupełnienia jej o regulacje dotyczące (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej (...)
Na czym polega zawód doradcy podatkowego?
Kim jest doradca podatkowy? Pierwsi profesjonalni doradcy podatkowi pojawili się w naszym kraju wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Zawód doradcy podatkowego został w Polsce oficjalnie uznany dopiero w 1997 r. Jest więc profesją stosunkowo młodą. Podstawy funkcjonowania tej grupy zawodowej, (...)
Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie ustawa o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej Ustawa ma na celu dostosowanie przepisów ustawy z 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej do przepisów dyrektywy (...)
Regulacje dotyczące zawodu pracownika socjalnego
Na stronach Ministerstwa Polityki Społecznej znajduje się projekt ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, która określa zasady i warunki wykonywania zawodu pracownika socjalnego oraz uzyskiwania specjalizacji zawodowej i awansu zawodowego, a także obowiązki i prawa pracowników socjalnych i sposób (...)
Zawód pośrednika nieruchomości uwolniony
Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w założeniu proponowane (...)
Uznawanie zagranicznych kwalifikacji i leczenie u farmaceutów
Jakie przepisy implementuje projektowana ustawa? Projektowana nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich zawiera przepisy implementujące dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Projekt ustawy zmieniającej (...)
Planowana jest reforma rzemiosła
Niedawno trafił do Sejmu komisyjny projekt ustawy gruntownie zmiającej ustawę o rzemiośle. Projektowane uregulowania dotyczą statusu prawnego 27 zrzeszonych w Związku Rzemiosła Polskiego izb rzemieślniczych, oraz 483 cechów zrzeszonych w tych izbach. Powyższa struktura organizacyjna powstała (...)
Projekt ustawy o zawodzie psychologa
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów oraz o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych.Zmiana ustawy z 8 czerwca 2001 roku o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, wynika z potrzeby uzupełnienia jej o regulacje dotyczące (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej (...)
Zawód farmaceuty - wymagane kwalifikacje
Farmaceuta wytwarza i sprzedaje leki. Do jego zadań należy zarówno udział w wytwarzaniu leków na skalę przemysłową, jak i wykonywanie specyfików recepturowych w aptece. Najbardziej typowym miejscem pracy farmaceuty są: apteki, laboratoria, hurtownie i firmy farmaceutyczne. (...)
Sprzedawca – zawód ponadczasowy
Dobry sprzedawca zawsze będzie potrzebny. I nie zmieni tego rozwój techniki i Internetu. Osobisty kontakt jest szczególnie ważny, gdy klient, podejmując decyzję zakupową, oczekuje od sprzedawcy rady i wsparcia. Proces sprzedaży zasadniczo nie zmienił się od czasów zamierzchłych. Czynności (...)
Sprzedawca – zawód ponadczasowy
Dobry sprzedawca zawsze będzie potrzebny. I nie zmieni tego rozwój techniki i Internetu. Osobisty kontakt jest szczególnie ważny, gdy klient, podejmując decyzję zakupową, oczekuje od sprzedawcy rady i wsparcia. Proces sprzedaży zasadniczo nie zmienił się od czasów zamierzchłych. Czynności (...)
Zawód fizjoterapeuty dostępny w formie indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych
Co zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw? Rządowy projekt, który jest w Sejmie, przewiduje możliwość wykonywania zawodu fizjoterapeuty w formie indywidualnych i grupowych praktyk zawodowych. Co zyskają fizjoterapeuci? Wcześniej, (...)
Doradcy podatkowi - więcej kompetencji i po aplikacji?
O jaki projekt chodzi? Krajowa Rada Doradców Podatkowych przygotowała i przekazała do Ministerstwa Finansów projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Zob. projekt KRDP Jakie są główne założenia projektu? Najważniejsze z proponowanych przez KRDP zmian obejmują: rozszerzenie (...)
Leczenie za granicą i zwrot kosztów
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. ustawę o leczeniu transgranicznym. Oznacza to, że pacjent posiadający uprawnienia do publicznych świadczeń zdrowotnych w kraju, będzie mógł ubiegać się od NFZ zwrotu kosztów leczenia w innym państwie UE. Prawo zwrotu od NFZ poniesionych kosztów (...)
Dyscyplinarki prawników w Senacie. Jakie kary dla adwokatów?
Usprawnienie postępowań dyscyplinarnych w samorządach zawodowych adwokatów i radców prawnych zakłada projekt nowelizacji, którym w tym tygodniu zajmie się Senat. Projekt opracowały senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji. Projekt ma na celu dostosowanie (...)
Wolne zawody w Polsce. Kto może wybrać ryczałt?
Przedsiębiorca wykonujący wolny zawód zapłaci najwyższą 20-proc. stawkę ryczałtu. Aby jednak mógł rozliczać się z fiskusem korzystając ze zryczałtowanego podatku dochodowego, musi spełniać pewne warunki. Z ryczałtu skorzystają tylko przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają (...)
Prezydent wręczył nominacje 45 sędziom
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył wczoraj akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie. Prezydent gratulował sędziom i dziękował im za wysiłek, który zaowocował awansem. - To nie jest łatwy (...)
Najniższy od lat poziom wakatów w polskiej Policji
2870 wakatów w Policji. Tak niskiego poziomu wolnych miejsc pracy w tej instytucji nie notowano od dawna. Jednocześnie liczba zatrudnionych policjantów przekroczyła 100 tysięcy. Tylko dzisiaj w kilku województwach odbywają się ślubowania nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy. Uroczystości (...)
Jak zdobyć kwalifikacje poza szkołą?
14 marca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Określono w nim warunki i tryb uzyskiwania i uzupełniania (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej (...)
Uregulowany zawód syndyka – projekt ustawy o syndykach
W Ministerstwie Sprawiedliwości od listopada ubiegłego roku (2003) znajduje się projekt ustawy o syndykach, która miałaby określić warunki i tryb nabywania oraz utraty prawa do wykonywania zawodu syndyka. Projekt ten zakłada, iż sprawowanie funkcji organu wykonawczego w postępowaniu upadłościowym (...)