Co zmieniło się w opłacaniu składek na FGŚP?

Zmiany w opłacaniu składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

5 września br. weszła w życie zmiana do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która wprowadziła nową definicję pracownika, za którego występuje obowiązek opłacania składki na FGŚP.

Kogo uznaje się za pracownika?

Zgodnie z nową definicją, pracownikiem jest osoba fizyczna, która zgodnie z przepisami polskiego prawa:

  • pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub
  • jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą, albo
  • wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo
  • wykonuje prace zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną,

jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną.

Zmieniona definicja nie zawiera więc wyłączenia odnoszącego się do osób bliskich pracodawcy, tzn. małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osoby przyspasabiającej, rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów, synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów.

Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Powyższe oznacza, że od 5 września br. za wyżej wymienione osoby bliskie zatrudniane przez pracodawcę powstał obowiązek opłacania składek na FGŚP.

W przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy obowiązek ten dotyczy wszystkich pracowników, nawet wtedy, gdy dana osoba w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jako osoba współpracująca.

Składki na FGŚP za wrzesień 2017 r. powinny zostać naliczone od podstawy ich wymiaru ustalonej proporcjonalnie za okres 26 dni, czyli za okres od 5 do 30 września.  

Zmiana została wprowadzona art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1557).

 

Przeczytaj także:

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

program z lista płac

18.12.2019 przez: Anna444

wczasy pod gruszą/świadczenia urlopowe

16.7.2018 przez: mmaciekk111

Umowa zlecenie - a zwolnienie lekarskie

13.7.2018 przez: Marszalek27