Informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE ZUS

25.7.2022

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

ZUS zakończył coroczną akcję generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS (IOSKU). W 2022 roku wygenerował 23 152 066  IOSKU. Tak jak w latach ubiegłych, i tym razem nie wysyłał IOSKU w formie papierowej, tylko udostępnił ją na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Zrobił to dla 8 761 974 ubezpieczonych, którzy aktualnie mają założony profil.

W informacji odwzorowano stan środków, które ubezpieczeni zgromadzili na koncie i subkoncie w ZUS do 31 grudnia 2021 roku.

Porady prawne

Dane dostępne w IOSKU

Dane dostępne w IOSKU to:

 1. wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego,
 2. wysokość zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne,
 3. suma składek na ubezpieczenie emerytalne (jeszcze niezwaloryzowane) za 2021 rok,
 4. suma kwot na koncie,
 5. kwota ogółem na subkoncie (składki wpłacone, odsetki, opłata prolongacyjna, środki z OFE) powiększone o kwoty waloryzacji,
 6. suma kwot na koncie i subkoncie,
 7. składki należne i wpłacone (bez waloryzacji):
 1.  
  1. na subkonto – należne i wpłacone
  2.  na otwarty fundusz emerytalny – należne i odprowadzone,
       8.     hipotetyczna emerytura (ZUS podaje ją dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 35 lat do końca grudnia 2021 r.). ZUS oblicza ją na podstawie:             -   danych zapisanych na koncie – w dwóch wariantach:
 • pierwszy – przy założeniu, że ubezpieczony będzie pracował do momentu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i na jego konto będą wpływały składki (tzw. hipotetyczne składki),
 • drugi – na podstawie kwot zapisanych na koncie do końca 2021 r.,
            -   danych zapisanych na koncie i subkoncie – w kolejnych dwóch wariantach:
 • trzeci – analogiczny do wariantu pierwszego z hipotetycznymi składkami na koncie i subkoncie,
 • czwarty – na podstawie kwot zapisanych na koncie i subkoncie do końca 2021 r. 

Podobnie jak ubiegłym w roku ZUS dołączył do IOSKU „Informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek” dla ubezpieczonych, za których płatnik złożył w 2021 roku taki raport.  

Co zrobić, aby sprawdzić swoją IOSKU na PUE ZUS? 

Aby sprawdzić IOSKU, wystarczy zalogować się do PUE ZUS i przejść do panelu ubezpieczonego. Tam w oknie głównym należy wybrać zakładkę „Ubezpieczony”. Z menu w tym oknie trzeba wybrać pozycję „Informacje o stanie konta” i zaznaczyć rok 2021. Następnie, za pomocą przycisku „Szczegóły”, otworzyć zawartość.

IOSKU na PUE ZUS przygotowano tak, aby zalogowany użytkownik mógł również wydrukować dane zawarte w oknie lub zapisać je na dysku.

PUE ZUS umożliwia łatwy dostęp do tak ważnych informacji jak IOSKU, dlatego ZUS zachęca, aby osoby, które nie mają jeszcze konta na tej platformie, założyły je.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne