Koniec bezkarności na zagranicznych drogach

Nieważne w którym kraju Unii Europejskiej przekroczysz prędkość. Mandat i zdjęcie z fotoradaru dostaniesz pocztą do domu.

Skuteczne karanie piratów drogowych umożliwi nowy system wymiany informacji między państwami wspólnoty. Zmiany, które przyjął Parlament Europejski, zaczną obowiązywać najpóźniej za dwa lata.

- Przepisy umożliwią ściganie przestępstw i wykroczeń drogowych niezależnie od tego, w jakim państwie UE zostały popełnione i niezależnie od tego, w jakim państwie zarejestrowany jest samochód - informuje resort infrastruktury.

Porady prawne

W praktyce zadziała to tak, że jeśli np. na zdjęciu z niemieckiego fotoradaru będzie auto na polskich numerach, to lokalna policja bez problemu dostanie adres, jaki widnieje na dowodzie rejestracyjnym przyłapanego samochodu.

- Funkcjonariusze prześlą przestępcy listem poleconym informacje o przewinieniu, karze, konsekwencjach prawnych oraz procedurze odwoławczej - czytamy na stronie PE. Powiadomienie będzie wysyłane w ojczystym języku właściciela auta.

Tak samo skończy się przejechanie na czerwonym świetle, które zostanie zarejestrowane przez europejski fotoradar. - Akta każdej sprawy będą niszczone dopiero po zakończeniu procedury i wyegzekwowaniu kary - zaznaczono w komunikacie PE.

Teraz mandat zza granicy to fikcja

Europejscy kierowcy, którzy zostaną sfotografowani za szybką jazdę w obcym kraju, są praktycznie bezkarni.  Zdjęcia z fotoradarów i mandaty trafiają do nich niezmiernie rzadko.

- Zdarzało się, że były one wysyłane np. do ambasady innego państwa. Wyegzekwowanie jakiejkolwiek kary jest jednak w takim przypadku bardzo trudne - przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl nadkomisarz Włodzimierz Mogiła z wydziału drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kary tylko dla złapanych na miejscu

Nie ma natomiast problemu z ukaraniem obcokrajowca, który przekracza prędkość w Polsce i zostanie przyłapany przez policję na gorącym uczynku.

- Zatrzymany musi zapłacić mandat na miejscu. W takiej sytuacji nie ma mowy o mandacie kredytowym - tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl młodszy aspirant Robert Nowicki z drogówki Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Obcokrajowiec dostanie wówczas taką samą karę jak Polak. Zostanie jednak potraktowany łagodniej, ponieważ nie zostaną na niego nałożone punkty karne.

- Gorzej, jak cudzoziemiec nie będzie miał przy sobie polskiej waluty lub odmówi przyjęcia mandatu. Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu w trybie natychmiastowym - dodaje Nowicki. Co prawda funkcjonariusze mogą zgodzić się, by podwieźć obcokrajowca po złotówki do bankomatu, lecz nie jest to ich obowiązkiem.

Nowe prawo zadziała szerzej

Wymiana danych między krajami wspólnoty będzie możliwa nie tylko w przypadku wykroczeń, które są celem fotoradarów. 

Główne przewinienia objęte nowymi zasadami to:
- nadmierna prędkość,
- jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- niezapinanie pasów bezpieczeństwa, nieprzestrzeganie zasad sygnalizacji świetlnej,
- jazda pasami ruchu przeznaczonymi dla pojazdów uprzywilejowanych (np. karetek pogotowia),
- nieprzepisowe korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy,
- niezakładanie kasków ochronnych podczas jazdy motocyklem.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • qwww 2013-07-10 02:24:41

    Bełkot 2: "Główne przewinienia objęte nowymi zasadami to: - niezapinanie pasów bezpieczeństwa, - nieprzepisowe korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy, " to rzeczywiście "straszliwe zbrodnie"...

  • qwww 2013-07-10 02:23:05

    "Nieważne w którym kraju Europy przekroczysz prędkość. Mandat i zdjęcie z fotoradaru dostaniesz pocztą do domu." bełkot - nie chodzi o żadna "Europę" a tylko o kraje Chujni Jewropejskiej... poza nimi jest sporo państw w Europie... Andora, Wyspy Owcze, Monako, Watykan, Liechtenstein, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia, Naddniestrze, Turcja, Chorwacja, Serbia, Bosnia i Hercegowina, Macedonia, Gruzja, Abchazja, Osetia Południowa, Armenia, Nagorny Karabach, Azerbejdżan... redaktorze nieuku...

  • aug. 2013-07-08 19:35:50

    System wymiany informacji powinien pójść z pełną rozwagą do wszystkich zdarzeń jakie są na drogach a nie tylko łapać kasę za przekroczenie prędkości. Większym zagrożeniem jest plaga pijanych kierowców która zbiera żniwo śmierci i najczęściej to przez nich tracą wszyscy użytkownicy dróg. Jesteśmy już w posiadaniu użytkowym wszelkiej technologii kosmicznej która powinna służyć zahamowaniu tych zjawisk. Trzeba ją wykorzystać i wprowadzać na wyposażenie seryjne samochodów.

  • mark 2013-07-08 16:57:57

    A ja gdzieś czytalem wypowiedz jakiegoś policjanta czy tez prawnika który twierdził ze przekroczenie przekroczenie prędkości nie jest przestępstwem tylko wykroczeniem a te nie mogą być scigane poza granicami kraju, czy ktoś o tym słyszał?

  • moniu 2013-07-08 11:45:37

    do raymundo: według prawa to przestępstwo, według ofiar wypadków to przestępstwo, według rozsądnych kierowców to przestępstwo. Według piratów drogowych to zabawa.

  • raymundo 2013-07-08 11:29:16

    "Funkcjonariusze prześlą przestępcy listem poleconym informacje o przewinieniu, karze, konsekwencjach prawnych oraz procedurze odwoławczej" No proszę, przekraczający prędkość kierowca to już przestępca? Zamykać w więzieniach też będą?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika