Co dają ogłoszone przepisy wdrażające CSIRE?
W Dzienniku Ustaw 2022 r. (poz. 234), 2 lutego br., opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Jest to akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 r., wprowadzającej system inteligentnego opomiarowania w Polsce.

Rozporządzenie umożliwi wdrożenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) prowadzonego przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). Tę funkcję będzie pełniła spółka PSE S.A. Zadaniem CSIRE będzie przetwarzanie informacji rynku energii, co pozwoli m.in. na:
- szybszą zmianę sprzedawcy,
- bezpłatny i prosty dostęp do informacji o posiadanych umowach i zużyciu energii,
- pozyskanie informacji o ofertach i oszczędnościach dostępnych na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej,
- dalszą bezpieczną integrację OZE w systemie energetycznym,
- a także wykorzystanie synergii w sektorze, w tym zwiększenie elastyczności systemu oraz potencjału aktywnych odbiorców.
Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane, a system CSIRE i zgromadzone tam dane będą dobrze chronione i udostępniane na przejrzystych zasadach tylko uprawnionym i wskazanym przez odbiorców podmiotom. CSIRE umożliwi dostęp do wydajnego źródła danych prezentowanych w jednolitym standardzie. Skorzystają na tym odbiorcy energii, ponad 450 sprzedawców, prawie 200 operatorów systemu dystrybucyjnego oraz dostawcy nowych usług. CSIRE to część bezpiecznego i inteligentnego rynku energii, odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw i odbiorców indywidualnych oraz możliwość świadczenia nowych usług w przyszłości.
Choć system CSIRE zacznie działać od 1 lipca 2024 r., to wcześniejsze wejście w życie ww. rozporządzenia umożliwi zatwierdzenie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP) przez Prezesa URE, zawierającej m.in. Standardy Wymiany Informacji CSIRE, jak też, realizację przez PSE S.A. wszystkich przewidzianych prawem obowiązków w tym zakresie. Uczestnikom rynku zapewni to także niezbędny czas na przeanalizowanie harmonogramu prac, który wygeneruje daleko idące zmiany w prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej.
Podpisanie rozporządzenia
Podpisanie rozporządzenia stanowi zwieńczenie niemal dwuletniej pracy eksperckiego Zespołu ds. wprowadzenia w Polsce inteligentnego opomiarowania, działającego przy ministrze właściwym ds. energii.
Treść rozpocządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii znajduje sie w Dzienniku Ustaw.

Potrzebujesz porady prawnej?
Mechanizmy rynkowe nie zagwarantują przestrzegania wszystkich praw odbiorców energii i gazu, dlatego wraz z projektami stanowiącymi cześć trzeciego pakietu liberalizującego rynek energii, Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Europejskiej Karty Praw Odbiorców Energii. (...)
Umowa z ceną dynamiczną dla odbiorców energii
Tańsza energia dla aktywnych odbiorców Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez MKiŚ w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo (...)
Kryzys gospodarczy spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 10%, odsunął groźbę blackout'ów, a nawet wymusił spadek cen energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że zniknęła potrzeba inwestycji odtworzeniowych i modernizacyjnych w sektorze - kryzys dał jedynie nieco więcej (...)
Ustawa o rynku mocy - już wkrótce
Jaki jest cel proponowanych przepisów? Sejm RP pracuje nad rządowym projektem ustawy o rynku mocy, przygotowanym przez Ministra Energii. Głównym celem proponowanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu (...)
Jedną drogą do wspólnego rynku energii elektrycznej
Rozdział właścicielski bez wyjątków, limity cen na niekonkurencyjne rynki, pierwszeństwo w dostępie do sieci dla źródeł odnawialnych, silna i decyzyjna agencja regulacyjna na poziomie wspólnotowym, to propozycje do III pakietu energetycznego, które przyjął Parlament (...)
Europejscy parlamentarzyści z Industry Committee (ITRE) oraz Prezydencja Czeska porozumieli się w tym tygodniu co do nowych propozycji unijnych przepisów liberalizujących rynek energii elektrycznej i gazu.Rozwiązania wejdą w życie po ich zaaprobowaniu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. (...)
Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem (...)
Niższe rachunki dla przemysłu już od października
Opublikowano nowelizację ustawy o rynku mocy 17 sierpnia ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zapewnią sprawne funkcjonowanie rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzą zmiany w naliczaniu opłaty (...)
Klauzula solidarności ma uniezależnić UE od pojedynczych dostawców
Strategię osiągnięcia stabilnej unii energetycznej, której podstawą jest przyszłościowa polityka w dziedzinie klimatu, przedstawiła Komisja Europejska. Unia ma przede doprowadzić do swobodnego przepływu energii ponad granicami, ograniczyć uzależnienie od pojedynczych dostawców i zapewnić (...)
Nadchodzi pierwszy etap reformy rynku energii elektrycznej
Co przewidziano w pierwszym etapie reformy rynku energii elektrycznej? Ministerstwo Klimatu przekazało 20 sierpnia 2020 r. do uzgodnień międzyresortowych i społecznych projekt rozporządzenia Ministra Klimatu zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków systemu (...)
Jak poprawić sytuację na rynku energii elektrycznej
Rok 2008 objawił szereg trudności związanych z funkcjonowaniem rynku energii elektrycznej w Polsce. Był to rok, w którym bardzo dramatycznie odczuliśmy skutki konsolidacji w sektorze energetycznym, a także, ujawniające zaniedbania wielu lat, kłopoty w sektorze górnictwa. W 2008 roku nastąpił (...)
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjęta przez Sejm 29 października 2021 r., została 14 grudnia podpisana przez Prezydenta RP. Zakłada ona m.in. wprowadzenie od 1 kwietnia 2022 r. systemu wartościowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta, tj. net-billing. (...)
Parlament Europejski o planie odbudowy gospodarczej
Parlament Europejski dyskutował o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie i Wspólnotę w celu złagodzenia skutków kryzysu gospodarczego. Walka z recesją, energia, zmiany klimatyczne i Partnerstwo Wschodnie to również tematy wiosennego szczytu przywódców UE w przyszłym tygodniu. (...)
Inteligentne systemy pomiarowe umożliwią oszczędzanie energii
Elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych umożliwią odbiorcom zaoszczędzenie nawet 10% obecnie wykorzystywanej energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego, uwzględniając dzisiejszy poziom cen, daje to oszczędności rzędu 100 złotych rocznie. Pełne zarządzanie poziomem (...)
Priorytety europejskiego biznesu na okres czeskiej prezydencji
Poniżej przedstawiamy treść listu przewodniczącego BUSINESSEUROPE do Mirka Topolanka, Przewodniczącego Rady UE. 16 lutego 2009 r. Pan Mirek TopolanekPrzewodniczący Rady Unii Europejskiej Szanowny Panie Premierze, Republika Czeska przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej w krytycznym (...)
Konsument na rynku energii elektrycznej - Komentarz Prezes UOKiK
Kwestia cen energii elektrycznej to temat budzący duże zainteresowanie opinii publicznej. Analiza rynku pokazuje, że wysokie rachunki za prąd są efektem braku konkurencji oraz uprzywilejowanej pozycji dostawców w stosunku do konsumentów. Dlatego niezbędne jest podjęcie konkretnych działań, (...)
Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej w Brukseli, 19 i 20 marca 2009 r.
Rada Europejska, która obradowała w ubiegłym tygodniu przyjęła szereg konkluzji, które koncentrują się na możliwości pokonania kryzysu finansowego i gospodarczego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Rada podkreśliła, że wspólne działania i koordynacja stanowią jeden z kluczowych (...)
Komisja Europejska bada oczekiwania konsumentów
Wyniki drugiej edycji raportu Komisji Europejskiej „Monitorowanie wyników dotyczących konsumentów na wspólnym rynku: tablica wyników dla rynków konsumenckich" określają nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynków z punktu widzenia konsumenta. Lepsze monitorowanie i ocena wyników dotyczących (...)
Konieczne zmiany w prawie na drodze do unii energetycznej
Przyspieszają prace nad unią energetyczną. Dla Komisji Europejskiej to ważny krok w kierunku urzeczywistnienia jednolitego rynku energetycznego oraz reformy sposobu produkcji, transportowania oraz zużycia energii przez Europę. – Nasza obecna polityka energetyczna jest niestabilna pod każdym (...)
UE - Ukraina: od Euronestu do Unii Czarnomorskiej
Parlament Europejski poparł porozumienie między UE a Ukrainą w sprawie utrzymania zobowiązań dotyczących handlu usługami zawartych w umowie o partnerstwie i współpracy. Autor sprawozdania, polski deputowany Zbigniew Zaleski uważa, że Unia Europejska powinna prowadzić wyważoną politykę (...)
Mechanizmy rynkowe nie zagwarantują przestrzegania wszystkich praw odbiorców energii i gazu, dlatego wraz z projektami stanowiącymi cześć trzeciego pakietu liberalizującego rynek energii, Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Europejskiej Karty Praw Odbiorców Energii. (...)
Umowa z ceną dynamiczną dla odbiorców energii
Tańsza energia dla aktywnych odbiorców Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez MKiŚ w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo (...)
Kryzys gospodarczy spowodował zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 10%, odsunął groźbę blackout'ów, a nawet wymusił spadek cen energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że zniknęła potrzeba inwestycji odtworzeniowych i modernizacyjnych w sektorze - kryzys dał jedynie nieco więcej (...)
Ustawa o rynku mocy - już wkrótce
Jaki jest cel proponowanych przepisów? Sejm RP pracuje nad rządowym projektem ustawy o rynku mocy, przygotowanym przez Ministra Energii. Głównym celem proponowanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu (...)
Jedną drogą do wspólnego rynku energii elektrycznej
Rozdział właścicielski bez wyjątków, limity cen na niekonkurencyjne rynki, pierwszeństwo w dostępie do sieci dla źródeł odnawialnych, silna i decyzyjna agencja regulacyjna na poziomie wspólnotowym, to propozycje do III pakietu energetycznego, które przyjął Parlament (...)
Europejscy parlamentarzyści z Industry Committee (ITRE) oraz Prezydencja Czeska porozumieli się w tym tygodniu co do nowych propozycji unijnych przepisów liberalizujących rynek energii elektrycznej i gazu.Rozwiązania wejdą w życie po ich zaaprobowaniu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. (...)
Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem (...)
Niższe rachunki dla przemysłu już od października
Opublikowano nowelizację ustawy o rynku mocy 17 sierpnia ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zapewnią sprawne funkcjonowanie rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzą zmiany w naliczaniu opłaty (...)
Klauzula solidarności ma uniezależnić UE od pojedynczych dostawców
Strategię osiągnięcia stabilnej unii energetycznej, której podstawą jest przyszłościowa polityka w dziedzinie klimatu, przedstawiła Komisja Europejska. Unia ma przede doprowadzić do swobodnego przepływu energii ponad granicami, ograniczyć uzależnienie od pojedynczych dostawców i zapewnić (...)
Nadchodzi pierwszy etap reformy rynku energii elektrycznej
Co przewidziano w pierwszym etapie reformy rynku energii elektrycznej? Ministerstwo Klimatu przekazało 20 sierpnia 2020 r. do uzgodnień międzyresortowych i społecznych projekt rozporządzenia Ministra Klimatu zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków systemu (...)
Jak poprawić sytuację na rynku energii elektrycznej
Rok 2008 objawił szereg trudności związanych z funkcjonowaniem rynku energii elektrycznej w Polsce. Był to rok, w którym bardzo dramatycznie odczuliśmy skutki konsolidacji w sektorze energetycznym, a także, ujawniające zaniedbania wielu lat, kłopoty w sektorze górnictwa. W 2008 roku nastąpił (...)
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii przyjęta przez Sejm 29 października 2021 r., została 14 grudnia podpisana przez Prezydenta RP. Zakłada ona m.in. wprowadzenie od 1 kwietnia 2022 r. systemu wartościowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta, tj. net-billing. (...)
Parlament Europejski o planie odbudowy gospodarczej
Parlament Europejski dyskutował o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie i Wspólnotę w celu złagodzenia skutków kryzysu gospodarczego. Walka z recesją, energia, zmiany klimatyczne i Partnerstwo Wschodnie to również tematy wiosennego szczytu przywódców UE w przyszłym tygodniu. (...)
Inteligentne systemy pomiarowe umożliwią oszczędzanie energii
Elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych umożliwią odbiorcom zaoszczędzenie nawet 10% obecnie wykorzystywanej energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego, uwzględniając dzisiejszy poziom cen, daje to oszczędności rzędu 100 złotych rocznie. Pełne zarządzanie poziomem (...)
Priorytety europejskiego biznesu na okres czeskiej prezydencji
Poniżej przedstawiamy treść listu przewodniczącego BUSINESSEUROPE do Mirka Topolanka, Przewodniczącego Rady UE. 16 lutego 2009 r. Pan Mirek TopolanekPrzewodniczący Rady Unii Europejskiej Szanowny Panie Premierze, Republika Czeska przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej w krytycznym (...)
Konsument na rynku energii elektrycznej - Komentarz Prezes UOKiK
Kwestia cen energii elektrycznej to temat budzący duże zainteresowanie opinii publicznej. Analiza rynku pokazuje, że wysokie rachunki za prąd są efektem braku konkurencji oraz uprzywilejowanej pozycji dostawców w stosunku do konsumentów. Dlatego niezbędne jest podjęcie konkretnych działań, (...)
Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej w Brukseli, 19 i 20 marca 2009 r.
Rada Europejska, która obradowała w ubiegłym tygodniu przyjęła szereg konkluzji, które koncentrują się na możliwości pokonania kryzysu finansowego i gospodarczego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Rada podkreśliła, że wspólne działania i koordynacja stanowią jeden z kluczowych (...)
Komisja Europejska bada oczekiwania konsumentów
Wyniki drugiej edycji raportu Komisji Europejskiej „Monitorowanie wyników dotyczących konsumentów na wspólnym rynku: tablica wyników dla rynków konsumenckich" określają nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynków z punktu widzenia konsumenta. Lepsze monitorowanie i ocena wyników dotyczących (...)
Konieczne zmiany w prawie na drodze do unii energetycznej
Przyspieszają prace nad unią energetyczną. Dla Komisji Europejskiej to ważny krok w kierunku urzeczywistnienia jednolitego rynku energetycznego oraz reformy sposobu produkcji, transportowania oraz zużycia energii przez Europę. – Nasza obecna polityka energetyczna jest niestabilna pod każdym (...)
UE - Ukraina: od Euronestu do Unii Czarnomorskiej
Parlament Europejski poparł porozumienie między UE a Ukrainą w sprawie utrzymania zobowiązań dotyczących handlu usługami zawartych w umowie o partnerstwie i współpracy. Autor sprawozdania, polski deputowany Zbigniew Zaleski uważa, że Unia Europejska powinna prowadzić wyważoną politykę (...)