Od 1 maja 2004 r. osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia uzyskały prawo do ubiegania się o zgodę na udanie się do innego państwa członkowskiego UE (Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) lub EOG (Islandia, Lichtenstein, Norwegia) w celu odbycia tam uprzednio zaplanowanego leczenia lub badań diagnostycznych odpowiednich w ich stanie zdrowia.
Kto i w jakich okolicznościach może wydać zgodę na leczenie za granicą?
Prezes Funduszu może wydać zgodę na leczenie w państwie członkowskim w sytuacji, gdy danego leczenia nie wykonuje się w Polsce oraz gdy dane leczenie lub badanie diagnostyczne jest wykonywane w Polsce, jednakże z uwagi na długi okres oczekiwania na przyznanie danego świadczenia zdrowotnego, zainteresowany nie może być poddany leczeniu w terminie zwykle niezbędnym; oceny, czy powyższy warunek jest w danym przypadku spełniony, dokonuje lekarz wystawiający wniosek, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia zainteresowanego oraz prawdopodobny dalszy przebieg choroby.

Zaświadczeniem uprawniającym do uzyskania w innym państwie leczenia lub badań diagnostycznych jest "Zaświadczenie dotyczące zachowania prawa do aktualnie przysługujących świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego lub macierzyńskiego", tzw. formularz E112, wydawany przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego. Koszt świadczeń zdrowotnych udzielonych w innym państwie członkowskim polskiemu ubezpieczonemu posiadającemu formularz E112, pokrywane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czy pacjent może jednak ponosić jakieś koszty leczenie za granicą?
Tak, pacjent ponosi koszty związane z udzielanym mu świadczeniem zdrowotnym, do pokrycia których zobowiązana jest także osoba ubezpieczona na podstawie ustawodawstwa państwa, w którym leczenie ma miejsce. Chodzi tu zwłaszcza o obowiązek pokrycia tzw. wkładu własnego pacjenta lub bezzwrotnych opłat związanych z pobytem w szpitalu (koszty zakwaterowania: łóżko i wyżywienie). Do tego typu opłat zobowiązuje ustawodawstwo niektórych państw członkowskich, np. Szwecji, Finlandii, Niemczech, Portugalii, Estonii, Islandii, Luksemburgu, Belgii, Francji oraz Łotwy.
Podstawą do podjęcia starań o uzyskanie zgody na udanie się do innego państwa członkowskiego UE lub EOG w celu odbycia tam zaplanowanego leczenia na koszt NFZ, jest wniosek o leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju. Wniosek ten jest dostępny - między innymi - na stronach naszego serwisu (także na stronie internetowej NFZ oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ).
Gdy ubezpieczony przebywa na terytorium innego państwa członkowskiego UE lub EOG powinien złożyć nieco inny wniosek.
Kto może wypełnić (złożyć) taki wniosek?
Wniosek może być wystawiony jedynie przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - specjalistę właściwej dziedziny medycyny, posiadającego tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego. We wniosku lekarz opisuje aktualny stan zdrowia pacjenta i prawdopodobny dalszy przebieg choroby oraz potwierdza konieczność niezwłocznego przeprowadzenia leczenia lub badań diagnostycznych wskazanych we wniosku. Ponadto, lekarz wskazuje placówkę opieki medycznej znajdującą się na terytorium jednego z państw członkowskich, do której proponuje skierować ubezpieczonego oraz przyjmuje oświadczenie ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego o wyrażeniu zgody na leczenie we wskazanej placówce - poprzez złożenie podpisu przez lekarza i ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego w części IV wniosku.
Następnie pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba pisemnie upoważniona przez pacjenta dostarcza lekarzowi przetłumaczoną na język angielski II część wniosku.
Po otrzymaniu tłumaczenia lekarz przekazuje wniosek wraz z tłumaczeniem II części oraz zgodą pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, wyrażoną w IV części,:
-
bezpośrednio do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego oddziału wojewódzkiego NFZ - w przypadku, gdy leczenie lub badania diagnostyczne są dostępne w Polsce, jednakże nie mogą być wykonane w terminie zwykle niezbędnym dla ich uzyskania, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta i prawdopodobny dalszy przebieg choroby,
-
do konsultanta krajowego w danej dziedzinie medycyny w celu zaopiniowania - w przypadku, gdy leczenie lub badania diagnostyczne nie są przeprowadzane w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?
Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej podejmowanie pracy w państwach członkowskich UE i EFTA stało się znacznie łatwiejsze. Polacy mogą obecnie swobodnie podejmować zatrudnienie we wszystkich państwach członkowskich UE, EOG (obok państw UE również Islandia, Lichtenstein i Norwegia) (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej - zasady
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE W Unii Europejskiej każdy może swobodnie podróżować, studiować, mieszkać i pracować. Jednak każde państwo ma swoje prawo i często krajowe przepisy znacznie różnią się od tych stanowionych u sąsiada. Od ponad (...)
W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie (...)
Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?
Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał pewne darowizny na określone w ustawie cele, może część z nich lub całość odliczyć od dochodu lub przychodu w rozliczeniu PIT. ##baner## Jakie darowizny można odliczyć? Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał (...)
Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT
W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE. Dozwolone ograniczenia swobody przepływu usług Zakazy zawarte w art. 56 TFUE nie są (...)
Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia 2020 r. - co dalej?
24 stycznia UE podpisała Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Umowa została także podpisana przez Wielka Brytanię. 29 stycznia Parlament Europejski zagłosował w sprawie wyrażenia zgody na jej zawarcie. Po udzieleniu zgody przez PE Rada przyjmie decyzję pozwalającą UE (...)
Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?
Kto może ubezpieczyć się dobrowolnie? Jeśli mieszkasz w Polsce i chcesz się leczyć w ramach powszechnego sytemu ochrony zdrowia - możesz dobrowolnie ubezpieczyć siebie i członków twojej rodziny – pod warunkiem, że nie jesteś: objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem (...)
Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
Koordynacja świadczeń z tytułu bezrobocia w ramach UE
Przepisy wspólnotowe dotyczące koordynacji związanej z poszukiwaniem pracy i możliwością otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, koncentrują się na trzech zagadnieniach: zasadzie sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia przebytych na terytorium różnych (...)
Świadczenie usług a działalność gospodarcza na terenie Unii Europejskiej - opinia prawna
Stan faktycznyCzytałem ostatnio w jednej z gazet, że "W związku z postanowieniami prawa europejskiego, przedsiębiorcy z państw UE, EFTA oraz Szwajcarii będą mogli także czasowo świadczyć usługi w Polsce bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS (...)
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
Jakie są zasady nabywania przez cudzoziemców nieruchomości, udziałów i akcji? Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)
Kiedy i jak małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć się z podatku dochodowego?
Formularze PIT-37 i PIT-36 przeznaczone są zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wybór sposobu opodatkowania podatnicy wskazują w poz. (...)
Transfer danych UE-USA: ważny wyrok
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - wyrok TSUE ws. Data Protection Commissioner przeciwko Facebook Ireland Ltd. i Maximilian Schrems Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lipca 2020 r. wydał wyrok w sprawie C-311/18 - Data Protection Commissioner przeciwko (...)