Kto może zamienić rentę uczniowską na socjalną?
Od 16 grudnia 2022 r. można wnioskować o zamianę renty uczniowskiej na socjalną.
Zamiana przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do renty uczniowskiej – niezależnie od tego, czy jest to renta przyznana na stałe, czy okresowa.

Jak ubiegać się o zmianę renty uczniowskiej na socjalną?
Aby zamienić rentę uczniowską na socjalną, należy złożyć wniosek do ZUS. Zamiana przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, co oznacza, że jeśli ktoś złoży wniosek w grudniu 2022 r., otrzyma rentę socjalną od 16 grudnia 2022 r.
Zamiana renty uczniowskiej na socjalną oznacza, że renta uczniowska ustanie, a wraz z nią – dodatek pielęgnacyjny, jeśli przysługiwał wraz z rentą uczniowską. Osoba uprawniona może wówczas wystąpić o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego do urzędu gminy lub miasta według swojego miejsca zamieszkania.
ZUS rozpatrzy z urzędu prawo do renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną, przysługujące osobom uprawnionym do renty rodzinnej w kwocie nieprzekraczającej 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r., poz. 2476).

Potrzebujesz porady prawnej?
Nowe zasady zawieszania i zmniejszana renty socjalnej
Od 2022 r. obowiązują korzystne zmiany dla osób dorabiających do renty socjalnej. Stosuje się te same zasady, które dotyczą dorabiających do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla wielu osób oznacza to możliwość osiągania dodatkowych przychodów i pobierania renty socjalnej w pełnej lub zmniejszonej wysokości – bez zawieszania prawa do świadczenia. ##baner## Co (...)
Kto nie może pracować ze względu na stan zdrowia, nie mając prawa do innych świadczeń ZUS, może w pewnych przypadkach ubiegać się o rentę socjalną. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę socjalną? Może uzyskać prawo do renty socjalnej osoba spełniająca poniższe warunki: jest osobą pełnoletnią: ma ukończone 18 lat lub jest kobietą, która wyszła (...)
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.
Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać emeryturę, trzeba udokumentować wymagany staż ubezpieczeniowy, który wynosi: 20 (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i korzystnych dla klientów ZUS, po porządkowe. Niżej przedstawiamy najważniejsze zmiany dla (...)
Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok
Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z odliczenia (przy spełnieniu odpowiednich warunków) (...)
W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały ważniejsze z wprowadzonych zmian. Ustawa nowelizująca z 6 listopada 2008 r. dostosowuje (...)
Jak rozliczyć PIT mając na utrzymaniu osobę niepełnosprawną - PIT 2016
Ulga rehabilitacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też podatnikom mającym na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny. Kto jest osobą pozostającą na utrzymaniu, na którą przysługuje ulga Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "pozostawanie na czyimś utrzymaniu". Przez osoby pozostające na utrzymaniu (...)
Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
1 października br. wchodzą w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zapewniają one dodatkowe wsparcie finansowe osobom niepełnosprawnym. Kto może otrzymać świadczenie? Gdzie i kiedy można składać wnioski? Od dziś świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji Wchodzi w życie przełomowa (...)
Danina solidarnościowa i wsparcie dla niepełnosprawnych
Premier Mateusz Morawiecki proponuje zmiany w konstytucji wprowadzające zasady sprawiedliwego i solidarnego państwa - Dzisiaj chcemy zaproponować, by ci ludzie, którzy są najbardziej poszkodowani przez los, zostali dodatkowo wsparci. Solidarne i sprawiedliwe państwo, które jest wspólnotą, musi też polegać na tym, że ci najsilniejsi wspierają najbardziej potrzebujących, (...)
Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest uprawniony do skorzystania z różnego rodzaju zniżek podatkowych prowadzących do zmniejszenia obciążenia podatkowego. Ulgi i zwolnienia mogą przybrać różny charakter pomniejszając dochód podatnika, stawkę lub dopiero podatek. Ulgi i zwolnienia wprowadzane są przez ustawodawcę z różnego rodzaju powodów: (...)
Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym a ulga w PIT
Kto może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT wydatki za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym? Prawo do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi z tytułu pobytu na odpłatnym turnusie rehabilitacyjnym przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) (...)
Jak skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?
Podstawą prawną dla ulgi rehabilitacyjnej jest art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7a-7g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną (...)
Adaptacja mieszkania i samochodu dla niepełnosprawnego do odliczenia w PIT
Pewne wydatki służące przystosowaniu mieszkania lub pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, mogą zostać odliczone od dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Jakie wydatki można odliczyć od dochodu do opodatkowania? Mianowicie, odliczeniu od dochodu (...)
Kolonie i obozy w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT
Odliczeniu od dochodów do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) podlegają wydatki poniesione na kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia. Komu przysługuje ulga w PIT? Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby (...)
Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok
Komu przysługuje ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia od podatku kwoty tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym: 1. w stosunku do małoletniego dziecka: wykonywał władzę rodzicielską; pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało; sprawował opiekę poprzez (...)
Waloryzacja emerytur i rent rolniczych od marca 2019 r.
Od dnia 1 marca 2019 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 28 lutego 2019 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym 102,86%, nie mniej niż o kwotę 70 zł. W związku z tym Prezes KRUS komunikatem (...)
Kto może odliczyć ulgę rehabilitacyjną?
Nie tylko niepełnosprawny odliczy w PIT wydatki na leki, opiekę pielęgniarki czy turnusy rehabilitacyjne. Skorzysta z tego również ten, kto utrzymuje jedną lub kilka z wymienionych w przepisach osób. Chodzi o niepełnosprawnego małżonka, rodzeństwo, rodziców, teściów, dzieci (własne, przysposobione czy przyjęte na wychowanie), pasierbów, ojczyma, macochę, (...)
Preferencyjne rozliczenie PIT bez ograniczeń czasowych...
Minister Finansów podał objaśnienia podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wspólnego opodatkowania dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci w kontekście zniesienia czasowego ograniczenia na złożenie wniosku o preferencyjne opodatkowanie dochodów. Poznaj tezy tych wyjaśnień. W jakich porzypadkach możliwe jest preferencyjne (...)
Od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu, podatnik ma prawo odliczyć pewną kwotę na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym: wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, albo też sprawował opiekę poprzez pełnienie (...)
Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się z PIT?
U kogo są opodatkowane dochody małoletnich dzieci? Zasadą jest, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje (...)
Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?
Czemu służy dowód osobisty? Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. "Nowy" dowód osobisty jest ważny: w zasadzie 10 lat od daty jego wydania; 5 lat od daty jego wydania -jeśli chodzi (...)
Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku
Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli nie tylko małżonkowie, ale także osoby samotne i samotnie wychowujące dzieci. Program będzie obowiązywać przez 5 lat, do 2018 r., a składanie wniosków o dofinansowanie stanie się możliwe (...)
Deklaracje podatkowe PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na przełomie stycznia i lutego wyśle deklaracje podatkowe za 2020 rok: PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11. Deklaracje trafią do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. ##baner## Jakie formularze ZUS wyśle w 2021 roku? ZUS wyśle w 2021 roku następujące formularze: 1. PIT-40A – tylko dla podatników (...)
Deklaracje podatkowe PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje podatkowe za 2020 rok: PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11. Deklaracje trafią do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. ##baner## Formularze z ZUS ZUS wyśle w 2021 roku formularze: 1. PIT-40A – tylko dla podatników z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych (...)
Kto i kiedy zgłasza Cię do ubezpieczenia zdrowotnego?
Zakres osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak wskazuje sama nazwa ustawy, jest powszechny. Tylko bowiem dzięki powszechności ubezpieczeń możliwe jest osiągnięcie celów jakie stawia sobie system służby zdrowia: zapewnienie równości w dostępie do świadczeń medycznych, opieka zgodna z potrzebami jednostki według aktualnej wiedzy medycznej, rehabilitacja, (...)
Wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych
Jakie wsparcie przewidziano dla osób niepełnosprawnych? Z jakich świadczeń może skorzystać opiekun osoby niepełnosprawnej? O tym w niniejszym artykule. Na jakie wsparcie mogą liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych? Wsparcie finansowe dla osoby, która rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad osobą niepełnosprawną Osoby (...)
Wyższe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
Od 1 grudnia 2021 r. zmieniły się limity zarobków dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz rencistów. Limity są wyższe więc można więcej dorobić do świadczenia. Do emerytur i rent można dorabiać, ale trzeba pamiętać, że są limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę (...)
Od marca emeryci i renciści mogą dorobić więcej do swojego świadczenia
Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści mogą od marca uzyskiwać wyższe dodatkowe przychody bez zmniejszenia albo zawieszenia świadczenia z ZUS. Do emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy czy rent rodzinnych można dorabiać, ale warto uważać na graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie spowoduje, że świadczenie zostanie zmniejszone (...)