Stan faktyczny
We wrześniu ubiegłego roku wygrałem sprawę z byłym zakładem pracy o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Sprawa dotyczyła godzin nadliczbowych oraz tzw. 13-tek. Sąd w wyroku przyznał mi odpowiednie sumy wynagrodzeń oraz ustawowe odsetki za zwłokę. Zakład pracy po uprawomocnieniu się wyroku przekazał na moje konto sumę w pięciu ratach. Z moich wyliczeń wynika, że łączna suma wypłacona przez zakład odpowiada sumie określonej w wyroku sądowym pomniejszonej o składkę ZUS i podatek, jednak bez uwzględnienia odsetek za zwłokę. Na wysyłane kilkakrotnie pisma zakład nie reaguje. Jak obliczyć należność, czy powinienem założyć kolejną sprawę w sądzie pracy, jak sformułować pozew - aby skutecznie wyegzekwować należność.
Opinia prawna
Poprzedzając wywody dotyczące możliwości egzekwowania należnych odsetek za zwłokę należy wyjaśnić zasady obliczania wysokości tych odsetek.
Obliczanie odsetek ustawowych
Zgodnie z at. 359 kodeksu cywilnego, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. W analizowanym przypadku podstawą naliczenia odsetek jest orzeczenie sądowe, w którym wyraźnie zaznaczono obowiązek wykonania zobowiązania wraz z odsetkami. Ponieważ strony (zakład pracy i pracownik) nie określiły w odrębnej umowie wysokości odsetek, jaka w przypadku opóźnienia w wyniku wypłaty wynagrodzenia przysługiwałaby stronie uprawnionej, zgodnie z art. 359 § 2 k.c., należą się odsetki ustawowe. Ten sam przepis kodeksu cywilnego zawiera delegacje ustawową dla Rady Ministrów, by w formie Rozporządzenia określiła wysokość tych odsetek.
Odsetki ustawowe obliczane są w stosunku rocznym. Oznacza to, że jeżeli w danym roku stawka odsetek ustawowych ulegnie zmianie, wysokość tych odsetek liczona jest proporcjonalnie do stawki obowiązującej w danej części roku.
Odsetki obliczane są zawsze od zaległości głównej. Jeżeli więc nastąpi zmiana wysokości odsetek ustawowych, nowa stawka odnosić się będzie do należności głównej, nie powiększonej o obliczone już odsetki.
Na stronach internetowych znajdują się kalkulatory odsetkowe, za pomocą których można dokładnie obliczyć wysokość należnych odsetek. Podajemy adres strony internetowej, na której można znaleźć taki kalkulator : http://www.infor.pl/
Egzekucja wykonania wyroku sądowego
Egzekucja wykonania wyroku sądowego następuje w sytuacji, w której wyrok ten nie jest przez dłużnika wykonany. Przez wykonanie wyroku należy rozumieć całkowite spełnienie obowiązku określonego w treści wyroku sądowego. Niewykonanie wyroku lub też nienależyte jego wykonanie (np. wykonanie częściowe) powoduje, iż stwierdzone orzeczeniem sądowym uprawnienie wierzyciela nie zostało zaspokojone. W takim przypadku należy uruchomić postępowanie egzekucyjne, mające na celu całkowite wykonanie wyroku sądowego.
W analizowanym przypadku wyrok sądowy nie został w całości wykonany. Dlatego też starania o wypłatę należnych odsetek nie muszą być przeprowadzane w drodze powództwa sądowego. W takim przypadku należy wszcząć postępowanie egzekucyjne.
Postępowanie egzekucyjne należy do właściwości sądów rejonowych i działających przy nich komorników (art. 758 k.p.c.). Aby jednak wszcząć postępowanie egzekucyjne muszą zostać spełnione określone przez przepisy k.p.c. przesłanki. Warunkami dopuszczalności egzekucji sądowej są :
- istnienie ważnego tytułu egzekucyjnego
- nadanie temu tytułowi klauzuli wykonalności
- wystąpienie do właściwego organu egzekucyjnego w wnioskiem o wszczęcie egzekucji.
W celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na postawione w analizowanym stanie faktycznym pytania należy szczegółowo wyjaśnić wymienione powyżej pojęcia.
Tytuł egzekucyjny
Poprzez tytuł egzekucyjny należy rozumieć urzędowy dokument, w którym stwierdza się istnienie określonego roszczenia wierzyciela w stosunku do dłużnika. Tytuł egzekucyjny określa także zakres w jakim roszczenie to ma zostać przez dłużnika wykonane. Z tytułu egzekucyjnego musi więc wynikać zarówno treść roszczenia wierzyciela jak i treść obowiązków dłużnika a także obowiązek wykonania konkretnego świadczenia przez konkretnego dłużnika. Treść świadczenia jak i osoba dłużnika muszą być w tytule egzekucyjnym wyraźnie i precyzyjnie określony – w przeciwnym wypadku taki tytuł nie mógłby zostać wyegzekwowany.
Kodeks postępowania cywilnego określa rodzaje tytułów egzekucyjnych. Zgodnie z art. 777 k.p.c. tytułem takim jest m.in. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem. Taki też będzie tytuł egzekucyjny w analizowanym przypadku.
Klauzula wykonalności

Potrzebujesz porady prawnej?
Skorzystaj z abolicji podatkowej!
Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Cel ustawy Według obowiązujących przepisów, Polacy pracujący za granicą, którzy podlegają nieograniczonemu (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i korzystnych dla klientów ZUS, po porządkowe. Niżej przedstawiamy najważniejsze zmiany dla (...)
Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?
Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. ##baner## ZAŁATW ONLINE Zrealizuj (...)
Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego
Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów Pojawiły się objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 1 grudnia 2017 r., które dotyczą kwestii rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) transakcji realizowanych w ramach umów o (...)
Odsetki od zaległego wynagrodzenia
Często zdarza się, że pracodawcy zalegają z wypłatą naleznego pracownikom wynagrodzenia. W braku odmiennych uregulowań umownych, za zwłokę (zawiniona) czy nawet opóźnienie (niezawinione) w wypłacie wynagrodzenia, od naleznej kwoty przysługują odsetki ustawowe. Sąd Najwyższy w podjętej ostatnio uchwale potwierdził tę zasadę orzekając, że odsetki należą się od wszystkich składników (...)
Nakłady na dom będący przedmiotem spadku – opinia prawna
Stan faktyczny Moi rodzice wybudowali domek jednorodzinny w latach 1973-1975. Ja czynnie uczestniczyłem w budowie wykonując (wraz z mamą) wszelkie prace fizyczne. Pracowałem przez cały okres budowy, wykorzystując na ten cel również swoje urlopy wypoczynkowe. Wraz z rodzicami zamieszkałem w tym domku. W roku 1989 zmarł ojciec. Od tego momentu właściwie wszelkie obowiązki w pracach (...)
Czy pismo z nowymi stawkami czynszu może być ofertą w rozumieniu kodeksu cywilnego – opinia prawna
Stan faktyczny Poprzedni zarządca nieruchomości przeprowadził z kilkoma niepłacącymi czynszów lokatorami procedurę wypowiedzenia najmu z powodu nie płacenia czynszów, lecz nie wniósł ostatecznie sprawy do sądu. Po ponad roku dalszego niepłacenia czynszu, nowy zarządca pismem do lokatorów dalej niepłacących zwrócił się o zapłacenie zaległości powstałych w opłatach czynszowych (...)
Zastrzeżenie tylko osobistego rozporządzania nieruchomością w księdze wieczystej – opinia prawna
Stan faktyczny Jestem w 1/2 części właścicielem działki gruntu zabudowanej domem mieszkalnym. Mam obawy, ze mój współwłaściciel chce sprzedać dom bez mojej zgody tzn. na pełnomocnictwie podrobić mój podpis i pieczęć notarialną. W jakiej formie i czy jest taka możliwość by zrobić zastrzeżenie w księgach wieczystych, że tylko moje osobiste stawiennictwo będzie brane pod uwagę (...)
Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność za powierzone obowiązki, osoby współpracującej w firmie, tj. spółce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie mają 50/50 % udziałów (ja nie widnieję w KRS). Przy czym ja mam podpisaną intercyzę. Ostatnio usłyszałam od (...)
Jakie są warunki i skutki zbycia spadku – opinia prawna
Stan faktyczny W testamencie z roku 1949 Babcia mojego Męża dokonała zapisu na swojego wnuka, a mojego męża część nieruchomości z warunkiem, że w dwa lata po śmierci Babci spłaci swoje dwie swoje siostry. Babcia zmarła w roku 1974, a mąż mój w roku 1991. W postanowieniu sądowym z roku 1992 stwierdzającym nabycie spadku Mąż mój jest nabywcą spadku w 25/100 częściach. (...)
Setki tysięcy złotych wyegzekwowanych przez inspektorów
Poznań Łącznie kwota wyegzekwowanych świadczeń w roku 2008 do dnia 30.06.2008r przez OIP Poznań wynosi 7 714 994,48 zł , w tym w wyniku wydanych decyzji nakazowych 2 218 676,57 zł. Poznań Inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu wyegzekwowali do końca maja br. w wyniku wydanych decyzji nakazowych zaległe świadczenia finansowe na rzecz pracowników w wysokości (...)
Odsetki zasądzone od zaległego wynagrodzenia należy liczyć od kwoty brutto czy netto - opinia prawna
Stan faktycznyByły pracodawca wypłacił mi zasądzone przez Sąd Okręgowy zaległe wynagrodzenie za nadgodziny za okres od marca 2002 do listopada 2003 r. wraz z odsetkami. Czy odsetki powinny być naliczone od kwot netto - po potrąceniu wszystkich składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy -czy od zasądzonych kwot brutto, jak ja uważam za słuszne? Pracodawca zastosował ten pierwszy sposób. (...)
Szef nie dał wypłaty. Co zrobić?
Możesz donieść na pracodawcę do PIP lub złożyć pozew do sądu pracy. W pierwszych trzech miesiącach tego roku Państwowa Inspekcja Pracy zanotowała ponad 19 tysięcy przypadków niewypłacenia pensji. Firmy nie przelały na konta pracowników w sumie 33 mln zł. Zgodnie z kodeksem pracy szef ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym z góry (...)
Pracodawca, który po zwolnieniu pracownika zobowiąże się wypłacić mu zaległą pensję później, powinien liczyć terminy przedawnienia od tej daty, a nie od dnia rozwiązania umowy między nimi. (...) Sądy wskazały przy tym, że zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. (...) (...)
Jeżeli Państwa kontrahent nie reguluje płatności za usługi w terminie określonym w fakturze lub umowie przysługują Państwu odsetki. Zgodnie ze znaną już przed wiekami regułą pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać, każda osoba, która zawarła skuteczną i ważną umowę zobowiązana jest ją realizować. To właśnie naruszenia powyższej zasady odnośnie terminu (...)
Termin płatności faktury - Jakie obowiązują terminy zapłaty w transakcjach handlowych?
Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje szczególne uprawnienia i obowiązki w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych dla przedsiębiorców i podmiotów publicznych. O jakie transakcje handlowe chodzi? Transakcja handlowa jest umową, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie (...)
Nowe odsetki od 1 stycznia 2016 r.
W dniu 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015.1830). Celem wprowadzenia ww. ustawy było zwiększenie ochrony wierzycieli przez wyeliminowanie ryzyka ustalania odsetek na poziomie niższym niż wynikający z przepisów dyrektywy (...)
Większość przedsiębiorców każdego dnia podejmuje decyzję, w jaki sposób ukształtować stosunki zobowiązaniowe ze swoimi kontrahentami. Początkowo strony są skłonne iść na wiele wzajemnych ustępstw, mając na uwadze dobrze rokującą dalszą współpracę. Niestety, coraz częściej, pomimo rzetelnie wykonanego świadczenia przez jedną ze stron, druga np. nie uiszcza (...)
Ile teraz wynoszą odsetki ustawowe?Od 15 grudnia 2008 r. wysokość odsetek ustawowych wynosi 13% w stosunku rocznym. Dotąd odsetki ustawe wynosiły 11,5 % w stosunku rocznym (od 15 października 2005 r.).Skąd zmiana?Z datą weszło 15 grudnia 2008 r. bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych. Zgodnie (...)