PITY 2010: jak rozliczyć dochody z pracy?

Jeśli w 2010 roku uzyskaliśmy tylko dochody z pracy, to powinniśmy wypełnić formularz PIT-37.

W rozliczeniu z fiskusem większość Polaków korzysta właśnie z tego zeznania. Wykazujemy w nim roczne dochody lub straty.

PIT-37 jest przeznaczony dla osób, które w roku podatkowym:

a) uzyskały przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej;

Chodzi tutaj w szczególności o przychody z tytułu: wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej; emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych); świadczeń i zasiłków przedemerytalnych; należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach, które zajmują się produkcją rolną; zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego; stypendiów; przychodów z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej); przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych; świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym oraz należności z umowy aktywizacyjnej.

Porady prawne

b) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej;

c) nie mają obowiązku doliczania do własnych dochodów tych dochodów, które uzyskały dzieci małoletnie;

d) nie obniżają swoich dochodów o straty z ubiegłych lat.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że na formularzu PIT-37 rozliczają się zarówno osoby, które opodatkowują dochody indywidualnie jak i łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sposób opodatkowania jest przez nich wybierany poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w poz. 6, 7 i 8 oraz złożenie podpisu w części K.

Nowością, ułatwiającą rozliczenie PIT za 2010 rok małżeństwom, jest rezygnacja z wymogu, by na zeznaniu widniały dwa podpisy. Rozliczając podatek za rok 2010 wystarczy, że na formularzu znajdzie się jedynie podpis żony lub męża.

Wybierając sposób opodatkowania nie musimy wypełniać wszystkich rubryk w PIT-37. Przykładowo podatnicy opodatkowujący swoje dochody łącznie z dochodami małżonka wypełniają pozycje podatnik oraz pozycje małżonek.

Natomiast osoby, które opodatkowują swoje dochody indywidualnie albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci nie muszą wypełniać pozycji małżonek.

Resort finansów zaznacza, że niektóre części muszą wypełnić wszystkie osoby. Każdy musi np. podać Numer Identyfikacji Podatkowej. Jeśli go nie posiada, to konieczne jest dołączenie do zeznania zgłoszenia identyfikacyjnego (formularz NIP-3).

Wszyscy podają w PIT-37 również numer PESEL, rok za który zeznanie jest składane, sposób opodatkowania czy cel złożenia formularza. Nie zapomnijmy też złożyć podpisu na zeznaniu.

Załącznikami do formularza PIT-37 są: PIT/O i PIT/D

PIT/O – składają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (np. kwot darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków za internet) lub od podatku (np. z tytułu wychowywania dzieci), z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, nie trzeba składać dwóch
załączników PIT/O.

PIT/D – składają osoby, które dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych
(w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika