Przyszłość telekomunikacji: Konsument na pierwszym miejscu

Po tym jak Unia Europejska obcięła ceny roamingu dla wszystkich obywateli, posłowie zajęci są pracami nad na nowym telekomunikacyjnym pakietem legislacyjnym, który ma poprawić sytuację konsumentów. Ustawodawstwo UE powinno nadążać za szybkim postępem technologicznym i rozwojem rynku, dlatego konieczne są pewne zmiany. Pakiet zawierający cztery propozycje legislacyjne, musi jednak najpierw uzyskać poparcie Parlamentu.

Na czym skorzystamy?


 
Dostęp do szerokopasmowego internetu
Reforma, która sprzeciwia się dominującej pozycji na rynku niektórych operatorów, ma na celu wzmocnienie prawa konsumentów do wyboru i do zmiany dostawcy szerokopasmowego internetu. Ma to prowadzić do lepszych i szybszych usług oraz niższych cen dla konsumentów.
 
Zmień dostawcę usług, zatrzymaj swój numer
Proponowane jest ustanowienie maksymalnie 24 godzinnego czasu dla operatorów na "przemieszczenie" swojego numeru do nowego dostawcy, aby zmiana operatora była dla konsumentów łatwiejsza.
 
Więcej przejrzystości
Dostawcy usług telekomunikacyjnych będą zobowiązani do przedstawienia wszystkich niezbędnych informacji o cenach i warunkach związanych z usługami. Dzięki temu konsumenci będą mogli dokonać optymalnego wyboru przed dokonaniem zakupu.
 
Dostęp do darmowych numerów telefonów z zagranicy
Obecnie nie ma dostępu do darmowych numerów telefonów podczas wykonywania połączeń z jednego państwa członkowskiego Unii do drugiego.
 
Telekomunikacja dla wszystkich
Około 15 % Europejczyków to ludzie niepełnosprawni, w 2020 roku 25% populacji stanowić będą ludzie powyżej 65 roku życia. Ludzie niepełnosprawni, starsi i osoby o szczególnych potrzebach powinny mieć zapewniony łatwiejszy dostęp do usług telekomunikacyjnych. Polepszenie dostępu do numeru 112, pod którym można uzyskać pomoc, więcej kanałów telewizyjnych z napisami - to niektóre z punktów tej propozycji.

Porady prawne

Co zawiera pakiet?

Pakiet składa się z czterech propozycji legislacyjnych oraz politycznego stanowiska dotyczącego "dywidendy cyfrowej".

Początkowymi pracami, związanymi z analizowaniem tekstów oraz propozycjami poprawek, zajmą się dwie komisje: Komisja Rynku Wewnętrznego i Komisja Przemysłu.
 
Pakiet telekomunikacyjny składa się z następujących części:
 
Dyrektywa dotycząca praw obywateli, Malcolm Harbour (EPP, Wielka Brytania) z Komisji Rynku Wewnętrznego (usługi powszechne i z
prawa użytkowników związane z sieciami i usługami łączności elektronicznej  przetwarzanie danych osobowych i ochrona prywatności w sektorze łączności elektronicznej oraz współpraca w dziedzinie ochrony konsumentów).
 
Łączność elektroniczna: dyrektywa dotycząca wspólnych ram regulacyjnych, Catherine Trautmann (PSE, Francja) z Komisji Przemysłu (inwestycje w sieci nowej generacji).
 
Ustanowienie Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej, Pilar del Castillo (EPP, Hiszpania) z Komisji Przemysłu.
 
Komunikacja i dywidenda cyfrowa, Patrizia Toia (ALDE, Włochy), Komisja Przemysłu.
 
Uchylenie dyrektywy GSM, Francisca Pleguezuelos (PSE, Hiszpania), Komisja Przemysłu. 
 
Czy posłowie wesprą utworzenie kolejnego urzędu?
 
Wbrew planom Komisji, Pilar del Castillo (EPP-ED, Hiszpania), która przygotowuje sprawozdanie na temat Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej, proponuje niezależne ciało doradcze: Organ Europejskich Regulatorów Telekomunikacji (BERT). "Nie stwarzajmy kolejnego nieefektywnego ciała, które będzie musiało lobbować za własnym istnieniem". - powiedziała posłanka.
 
Posłowie PE zagłosują nad tą kwestią, a także nad innymi częściami pakietu, przed przerwą wakacyjną.
 
Pakiet telekomunikacyjny: najważniejsze daty
 
13 listopada 2007: Komisja przyjmuje propozycję reformy unijnych zasad dotyczących telekomunikacji
 
Wtorek, 6 maja 2008: Komisja Przemysłu dyskutuje nad sprawozdaniami Trutmann i del Castillo. W Komisji Rynku Wewnętrznego - przesłuchanie dotyczące sprawozdania Harbour
 
3 lipca 2008 - głosowanie w Komisji Rynku Wewnętrznego
 
7 lipca 2008 - planowane głosowanie w Komisji Przemysłu
 
Wrzesień 2008 - głosowanie na sesji plenarnej w Strasburgu

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika