27.11.2004
Zespół
e-prawnik.pl
Stan faktyczny
Zarejestrowana działalność w 2000 roku (PKD 7020Z i 7020). Wynajmowałem do listopada 2003 r. 2 lokale użytkowe. Jestem płatnikiem VAT. Aktualnie wynajmuję 1 użytkowy (95 m2). Drugi z uwagi na brak chętnych przeznaczyłem na lokal mieszkalny dla dziecka. W ubiegłym roku (marzec) zakupiłem używany samochód, który amortyzuję (3 lata). Prowadzę rozliczenia z fiskusem - książka PKPiR, rozliczam miesięcznie koszty eksploatacyjne samochodu: amortyzacja, OC+AC i jedno tankowanie. Mam pewne wątpliwości - przestałem od listopada 2003 r. wpisywać w koszty telef., podatek przy koszcie samochodu sprowadza się praktycznie do zera. Odprowadzam do US tylko VAT bez potrąceń. Czy aktualnie moja działalność może budzić wątpliwości? Czy kontynuacja mojej działalności gospodarczej jest OK z punktu widzenia organów skarbowych. Rozpocząłem działalność dokumentując posiadanie (własność) dwóch lokali (razem 150 m2), które przekształciłem na użytkowe w gminie. Wątpliwości moje dotyczą tego, czy aktualnie wynajmując tylko jeden własny lokal użytkowy (firmie), nie płacąc podatku dochodowego (KPiR), bo dużym kosztem który mam to amortyzacja samochodu (używany, skrócona amortyzacja 3-letnia), pozostałe koszty to czynsz, ubezpieczenie, OC+AC, 1 tankowanie, amortyzacja lokalu. Wszystko to przy niedużym przychodzie powoduje, że podatek dochodowy oscyluje wokół zera. To dla mnie sytuacja OK, ale czy fakt, że od listopada ubiegłego roku wynajmuję tylko jeden lokal nie będzie budzić zastrzeżeń US? Przeszedłem z formy rozliczania najmu dwóch własnych lokali użytkowych (PIT 5 - od 1994 roku) na działalność gospodarczą (2000 rok), aby móc uwzględniać w kosztach, których mi brakowało do zminimalizowania podatku dochodowego inne oprócz czynszów koszty (np. amortyzacja samochodu). Nowy element, który też mnie niepokoi to to, iż jestem rencistą, płacę do ZUS-u podatek zdrowotny (bo działalność gospodarcza). Będąc rencistą mogę bez zawieszania renty wynajmować własne lokale? Czy, gdy przeszedłem z wynajmu na działalność gospodarczą (też wynajem własnych lokali), teraz jeden lokal - nie będzie dodatkowo zastrzeżeń ZUS-u co do renty?

Opinia prawna
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie:
-
Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 r., Nr 137, poz. 887 ze zmianami),
-
Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz. U. 1992 r., Nr 58, poz. 290 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535),
-
Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 14 poz., 176 ze zmianami),
-
Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r., Nr 207, poz. 2016 ze zmianami).
ZUS
Z opisanego stanu faktycznego, iż otrzymuje Pan rentę, czyli świadczenie z FUS z racji niezdolności do pracy. Równocześnie jednak prowadzi Pan działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a skoro tak to jest Pan zobowiązany do opłacania składek zdrowotnych (nie podatku zdrowotnego), czyli składek z tytułu ubezpieczenia w NFZ (Narodowym Funduszu Zdrowia).
Renta
ZakÅ‚adamy, iż w opisanym stanie faktycznym chodzi o rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy regulowanÄ… ustawÄ… o emeryturach i rentach z FUS. Na jej podstawie należy zastanowić siÄ™, czy w Pana przypadku nie zaistnieje „niebezpieczeÅ„stwo” zawieszenia bÄ…dź zmniejszenia pobieranego Å›wiadczenia. Zgodnie z ustawÄ… o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty może ulec zawieszeniu lub ulega zmniejszeniu w razie osiÄ…gania przychodu z tytuÅ‚u dziaÅ‚alnoÅ›ci podlegajÄ…cej obowiÄ…zkowi ubezpieczenia spoÅ‚ecznego. Za dziaÅ‚alność podlegajÄ…cÄ… obowiÄ…zkowi ubezpieczenia spoÅ‚ecznego uważa siÄ™ natomiast zatrudnienie, sÅ‚użbÄ™ lub innÄ… pracÄ™ zarobkowÄ… albo prowadzenie pozarolniczej dziaÅ‚alnoÅ›ci.
Natomiast zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (artykuł 6 powołanej ustawy) obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają co do zasady osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są - między innymi - osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Jak sam Pan napisał prowadzi Pan działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów zarejestrowaną już w roku 2000 r. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) pod numerem 70.20Z został sklasyfikowany wynajem nieruchomości na własny rachunek.
Stąd jako osoba prowadząca działalność gospodarczą należy Pan do kręgu osób, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Jednak jak już była o tym mowa powyżej, z racji pobierania przez Pana renty z tytułu niezdolności do pracy, ma Pan obowiązek jedynie do opłacania w/w składek zdrowotnych.
Zawieszenie lub zmniejszenie renty
Jak już zostało wspomniane powyżej Pana renta z tytułu niezdolności do pracy może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jaki Vat od dziaÅ‚alnoÅ›ci edukacyjnej – opinia prawna
Stan faktyczny Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest to działalność edukacyjna - kursy języka angielskiego. Zatrudniam obcokrajowców. Nie jestem płatnikiem VAT, do tej pory płaciłem podatek dochodowy 19%. W 2003 r. przekroczyłem obrót 10.000 EUR. Jak (...)
Stan faktycznyProwadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest to działalność edukacyjna - kursy języka angielskiego. Zatrudniam obcokrajowców (Wielka Brytania, USA). Nie jestem płatnikiem VAT, do tej pory płaciłem podatek dochodowy 19 %. W 2003 r. przekroczyłem (...)
Zasady świadczenia usług na terytorium Unii Europejskiej - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem informatykiem. Nawiązałem kontakt z agentem z Wielkiej Brytanii, który chce podpisać ze mną kontrakt na wykonanie usługi informatycznej dla dużej firmy w Lionie. Nie mam z czymś takim żadnego doświadczenia. Jak do tego najlepiej podejść? Czy wykorzystać możliwości (...)
Przestępstwo nieopłacania składek ZUS - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem drobnym przedsiębiorcą w branży budowlanej. Od 1999 r. mam problemy związane z niepłaceniem za roboty wykonane przez inwestorów. W związku z tym nie opłacałem składek ZUS. Przekazywałem do zajęcia ZUS-owi faktury jednak odpisywali, że nie przyjmują do realizacji. Obecnie (...)
Stan faktycznyFirma „X” sp. z o.o., posiadaÅ‚a oddziaÅ‚ poza miejscem swej siedziby. W oddziale tym pracowaÅ‚a Pani „A”. Podczas okresu swojego zatrudnienia dokonaÅ‚a wielu oszustw na szkodÄ™ „X”. PolegaÅ‚y one na tym, że wystawiaÅ‚a faktury VAT podmiotom nie istniejÄ…cym, (...)
Podatek VAT i podatek dochodowy a usługi edukacyjne - opinia prawna
Stan faktyczny Zawarliśmy z niemiecką firmą umowę, na podstawie której miał być przeprowadzony egzamin dla naszych pracowników. Egzamin odbył sie w Polsce, na terenie naszego zakładu. Firma niemiecka wystawiła rachunek, na którym podatek wynosi 0%. Czy my, jako nabywca usługi (...)
Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Osoba fizyczna jest jedynym właścicielem sp. z o.o. która nie posiada żadnego majątku. Od ponad 10 lat dzierżawi nieruchomość od gminy i poddzierżawia ją na podstawie umowy innemu podmiotowi. Jest to jedyny dochód spółki przeznaczany na opłaty dzierżawne. (...)
Renta inwalidzka wspólnika spółki cywilnej – opinia prawna
Stan faktyczny Osoby prowadzÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… w formie spóÅ‚ki cywilnej. Jeden ze wspólników stara siÄ™ o uzyskanie renty inwalidzkiej. Jaka bÄ™dzie najkorzystniejsza forma jego wspóÅ‚pracy z firmÄ… – zarówno z punktu widzenia wspólnika (...)
Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna
Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto (...)
Jednorazowa sprzedaż towaru do innego kraju UE z punktu widzenia prawa podatkowego - opinia prawna
Stan faktyczny Na jakich warunkach osoba fizyczna (nie prowadząca własnej firmy) może dokonać sprzedaży osobiście zbieranych ziół firmie zarejestrowanej w Niemczech posiadającej NIP-DE? Wartość transakcji nie przekroczy 10.000 EUR. Strona niemiecka uważa, że koniecznym warunkiem jest NIP-PL. Opinia (...)
Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna
Stan faktyczny Niemiecki kontrahent, z którym mamy umowę o stałej współpracy, wypożyczył nam program AutoCad do konstruowania wyrobów, które produkujemy. Jako potwierdzenie otrzymaliśmy pismo stwierdzające oddanie programu do dyspozycji naszej firmie (nie została określona wartość programu, (...)
Stan faktyczny:Jakich formalności należy dopełnić i jakie opłaty ponieść chcąc, w drodze wniesienia aportem, przekazać samochód z Francji spółce z o.o. działającej w Polsce?Opinia prawnaPodwyższenie kapitałuPodjęcie decyzji o przystąpieniu przedsiębiorcy zagranicznego do spółki z (...)
Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna
Stan faktyczny Zgodnie z załącznikiem nr 3 nowej ustawy o VAT, dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego są opodatkowane stawką 7%. Materiały budowlane (okna, drzwi, parapety (...)
Stan faktycznyMałżeństwo prowadzi działalność gospodarczą wspólnie (tzw. działalność gospodarcza na imię obojga małżonków prowadzona w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej), działalność rozliczana jest na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, (...)
Skutki prawne nieodebrania zamówionej usługi lub rzeczy - opinia prawna
Stan faktyczny Jesteśmy firmą produkcyjną. W 2002 roku została zawarta ustna umowa z klientem na wykonanie maszyny. Klient wpłacił przelewem bankowym (w tytule faktura VAT) 40% wartości transakcji. Odebrał część z zamówienia (urządzenie składa się z kilku innych tworzących całość (...)
Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna
Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę na budowę domu. Inwestycja jest w trakcie wykonywania. Jednak pojawiają się coraz większe problemy z jakością wykonywanych prac, skłaniające mnie do potrącenia pewnej kwoty od przewidzianej umową należności za jeden z etapów budowy. Właściciel firmy, (...)
Co może pokrzywdzony w procesie karnym? - opinia prawna
Stan faktyczny Prowadzę działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna. Jestem płatnikiem podatku VAT. W 1999 r. zamówiłem u dilera Hondy w Toruniu samochód Honda Civic w wersji ciężarowej (w karoserii samochodu osobowego). Diler zobowiązał się do załatwienia wszelkich formalności związanych (...)
Stan faktyczny Jak należy dokonać przeniesienia własności spółdzielczego własnościowego mieszkania z matki na syna? Jakie dokumenty są potrzebne i w jaki sposób można to załatwić (testament, akt notarialny, sprawa sądowa)? Opinia prawna Niniejsza opinia została sporządzona na postawie (...)
Stan faktycznyOsoba prowadząca działalność gospodarczą przekształca ją w spółkę z ograniczaną odpowiedzialnością. W listopadzie 2002 r. została zarejestrowana nowa spółka. Na miesiąc grudzień planowane jest wniesienie aportu w postaci dotychczas prowadzonej działalności. Przedsiębiorstwo (...)
Zasady ewidencji podatkowej wykonanych usług poza granicami kraju - opinia prawna
Stan faktyczny Świadczyliśmy usługi montażowe na terenie Niemiec (budowa wymienników ciepła dla elektrowni, aczkolwiek nie jesteśmy firmą budowlaną) w okresie od kwietnia do października 2004 dla kontrahenta niemieckiego. Wiemy że ostatecznym odbiorcą wykonanych urządzeń jest firma (...)