Rozporządzanie akcjami w spółkach akcyjnych

Generalną zasadą jest pełna zbywalność akcji. Zasada ta odnosi się zarówno do dokumentu akcji, jak i do samych praw udziałowych. Jednakże należy pamiętać o tym, że jeżeli został już wystawiony dokument akcyjny, prawa udziałowe mogą zostać zbyte tylko razem z dokumentem. Możliwe jest również przenoszenie praw udziałowych, na które nie wystawiono jeszcze dokumentu akcji. W takim przypadku przenoszenie praw udziałowych będzie następować na podstawie odpowiednich przepisów o przelewie.

Zbycie akcji

Poprzez zbycie akcji jej właściciel przenosi na osobę trzecią wszelkie prawa wynikające z akcji. Nabywca akcji wchodzi w prawa i obowiązki zbywcy i staje się akcjonariuszem spółki. Kodeks spółek handlowych generalnie dopuszcza możliwość zbycia wszystkich akcji spółki akcyjnej. W szczególności dotyczy to akcji na okaziciela.

Prawo zbycia akcji może być jednak ograniczone - na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych lub na podstawie statutu.

Na podstawie k.s.h., w odniesieniu do akcji imiennych, zastosowanie mają pewne ograniczenia. Nie można bowiem zbyć akcji imiennych wydanych za wkłady niepieniężne do spółki - do dnia zatwierdzenia przez WZA sprawozdania za rok obrotowy, w którym nastąpiło pełne pokrycie tych akcji. Zakaz ten podyktowany jest bezpieczeństwem kapitału zakładowego spółki akcyjnej - akcje, jako dowód uczestnictwa w tym kapitale nie mogą być zbyte przed dokonaniem pełnej wpłaty na ich pokrycie, czyli inaczej mówiąc, pełnej wpłaty na kapitał zakładowy.

Ograniczenie zbywalności akcji doznają także akcjonariusze, których akcje wiążą się z obowiązkiem spełniania powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. W takim przypadku akcje te mogą być przenoszone tylko za zgodą spółki. Spółka może odmówić zgody tylko z ważnych powodów.

Statut spółki akcyjnej może ustanawiać pewne ograniczenia w stosunku do zbycia akcji imiennych. Nie można natomiast ograniczać zbywania akcji na okaziciela. Ograniczenie to może przejawiać się w obowiązku uzyskania zgody spółki na zbycie lub tez mieć inną formę - np. zakaz zbywania akcji na rzecz określonych podmiotów.

W przypadku, gdy zbycie akcji uzależnione jest od zgody spółki, zgodę wydaje zarząd w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jeżeli spółka odmawia wydania zgody, powinna wskazać podmiot, któremu można zbyć akcje. Termin do wskazania tego nowego nabywcy powinien być określony w statucie. Nie może on być dłuższy niż dwa miesiące od dnia przedstawienia spółce zamiaru zbycia akcji. Jeżeli brak jest tych postanowień akcjonariusz może swobodnie zbyć swoją akcję.

Zbycie akcji w postępowaniu egzekucyjnym nie wymaga zgody spółki.

Na podstawie umów pomiędzy akcjonariuszami, mogą oni wzajemnie ograniczyć prawo rozporządzania akcją na czas określony, nie przekraczający 5 lat. Dopuszczalne są także umowy, które ustanawiają prawo pierwszeństwa lub prawo pierwokupu w nabyciu akcji. Ograniczenia z umów ustanawiających takie prawa nie mogą trwać dłużej niż 10 lat od dnia zawarcia umowy.

Sposób zbycia akcji imiennych i akcji na okaziciela.

Zbycie akcji imiennych wymaga nie tylko przeniesienia dokumentu akcji, lecz także pisemnego oświadczenia, zawartego w dokumencie akcji albo w odrębnym dokumencie. Natomiast zbycie akcji na okaziciela następuje poprzez przeniesienie własności dokumentu akcji.

Zastawienie i ustanowienie prawa użytkowania akcji

W ramach prawa rozporządzania akcjami, akcjonariusz może ustanowić prawo zastawu lub użytkowania na akcji. Ustanowienie tych ograniczonych praw rzeczowych stanowi rozporządzenie akcją i może być ograniczone w przypadkach określonych w kodeksie spółek handlowych, w statucie oraz w umowach zawieranych pomiędzy akcjonariuszami. Ograniczenia te są analogiczne jak w przypadku zbywania akcji.

Skuteczność rozporządzenia akcjami wobec spółki

Należy pamiętać, iż wobec spółki za akcjonariuszy uważa się te osoby, których akcje imienne lub świadectwa tymczasowe zostały wpisane do księgi akcyjnej. Księga akcyjna nie obejmuje natomiast akcji na okaziciela. Dokonanie zmian w księdze akcyjnej wynikających z rozporządzenia akcjami jest więc niezbędną czynnością dla skuteczności rozporządzenia względem spółki.

Poza tym, ustanowienie prawa zastawu oraz prawa użytkowania na akcji może upoważniać zastawnika lub użytkownika do wykonywania prawa głosu z akcji. W celu wykonywania tych praw upoważnienie takie musi być wpisane w księdze akcyjnej.

Pamiętaj, że:

  • zasadą jest pełna zbywalność akcji,

  • możliwe jest również przenoszenie praw udziałowych, na które nie wystawiono jeszcze dokumentu akcji,

  • rozporządzenie akcjami imiennymi może być ograniczone przez kodeks spółek handlowych, statut bądź umowę wspólników,

  • zbycie akcji na okaziciela następuje poprzez przeniesienie własności dokumentu akcji.

Podstawa prawna:

Potrzebujesz porady prawnej?

Rodzaje akcji w spółkach akcyjnych

Rodzaje akcji w spółkach akcyjnych

  Dokument akcji Zanim przedstawimy poszczególne rodzaje akcji w spółce akcyjnej należy najpierw określić jaką treść powinien mieć dokument akcji. Zgodnie z art. 328 kodeksu spółek handlowych, dokument akcji powinien zawierać następujące dane: firmę, siedzibę (...)

Akt o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych

Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)

2 etap znoszenia obostrzeń

2 etap znoszenia obostrzeń

Rząd zapowiedział, że wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, (...)

Prezes UOKiK sprawdza rabaty retrospektywne

Prezes UOKiK sprawdza rabaty retrospektywne

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, w których sprawdza, czy sieci handlowe poprzez stosowane rabaty retrospektywne nie wykorzystują przewagi kontraktowej wobec małych i średnich przedsiębiorców, dostarczających produkty do ich sklepów.  ##baner## Na (...)

Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...

Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...

24 lipca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. To usankcjonowanie dotychczasowych prac Agencji i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą systemu wspierania ekspansji polskiego biznesu. Ustawa (...)

Opłaty okołosprzedażowe - raport UOKiK

Opłaty okołosprzedażowe - raport UOKiK

Prezes UOKiK przeprowadził badanie rynku, w którym sprawdził opłaty pobierane przez sieci handlowe za usługi świadczone, np. logistyczne lub informatyczne, na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem analizy jest raport, który wskazuje działania (...)

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

100 dni solidarności w walce z COVID-19 Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił o planie dot. odmrażania gospodarki (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

11 marca przypada pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu. W związku z wątpliwościami, które pojawiają się wśród przedsiębiorców oraz konsumentów przedstawiamy wyjaśnienia PIP i resortu pracy w tej sprawie. Nowe przepisy 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca (...)

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6% pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3% jego wkładu do PKB. Skala działania dużych firm oraz posiadane zasoby na ogół skutecznie pozwalają im się chronić przed skutkami kryzysu. Jednak w czasach (...)

Podatek tonażowy już w 2007 roku

Podatek tonażowy już w 2007 roku

1 stycznia 2007 r. wejdzie w życie ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. (...)

Rabaty i marże

Rabaty i marże

Uwaga stan prawny: do 31.12.2011 W prawie polskim obowiązuje tzw. zasada swobody kontraktowania, która oznacza w szczególności, że strony zawieranej umowy (w tym umowy sprzedaży) mogą swobodnie kształtować postanowienia wiążącego ich zobowiązania umownego. Jednakże jego treść (...)

Rabaty stosowane przez sieci handlowe - raport UOKiK

Rabaty stosowane przez sieci handlowe - raport UOKiK

UOKiK sprawdził rabaty uzyskiwane przez duże sieci handlowe od dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem jest kompleksowy raport zawierający dane i wskazówki dotyczące rabatów stosowanych przez sieci handlowe. ##baner## Kontrola Prezesa UOKiK Rynek rolno-spożywczy (...)

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim

W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna (...)

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

Nowy ład konsumencki   Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)

Ograniczenie handlu w niedziele od marca!

Ograniczenie handlu w niedziele od marca!

Mniej handlu w niedzielę, więcej wolnego Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od (...)

Jakie informacje spółki handlowe muszą zamieszczać w pismach i zamówieniach handlowych?

Jakie informacje spółki handlowe muszą zamieszczać w pismach i zamówieniach handlowych?

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.   Czym zajmuje się Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego? Do zadań Centralnej Informacji ma dodatkowo (...)

Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych

Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych

Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci.  Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi. ##baner## Komu (...)

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

    Spółka komandytowo-akcyjna stanowi swoiste połączenie cech spółek osobowych (komandytowej) i kapitałowych (akcyjnej). Kodeks spółek handlowych ukształtował ją jako spółkę osobową, skutkiem czego jest pozbawiona osobowości prawnej. Jednocześnie taka (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

PIT na zasadach ogólnych Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zobowiązany jest do sporządzenia spisu (...)

Akt o usługach cyfrowych

Akt o usługach cyfrowych

Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)

2 etap znoszenia obostrzeń

2 etap znoszenia obostrzeń

Rząd zapowiedział, że wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, (...)

Prezes UOKiK sprawdza rabaty retrospektywne

Prezes UOKiK sprawdza rabaty retrospektywne

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, w których sprawdza, czy sieci handlowe poprzez stosowane rabaty retrospektywne nie wykorzystują przewagi kontraktowej wobec małych i średnich przedsiębiorców, dostarczających produkty do ich sklepów.  ##baner## Na (...)

Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...

Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...

24 lipca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. To usankcjonowanie dotychczasowych prac Agencji i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą systemu wspierania ekspansji polskiego biznesu. Ustawa (...)

Opłaty okołosprzedażowe - raport UOKiK

Opłaty okołosprzedażowe - raport UOKiK

Prezes UOKiK przeprowadził badanie rynku, w którym sprawdził opłaty pobierane przez sieci handlowe za usługi świadczone, np. logistyczne lub informatyczne, na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem analizy jest raport, który wskazuje działania (...)

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

100 dni solidarności w walce z COVID-19 Rząd zdecydował się na otwarcie całego sektora handlowego – to odważny ruch. Plan działań na okres od 28 listopada do 18 stycznia jest trudny, ale bardzo dobrze przemyślany i realistyczny – mówił o planie dot. odmrażania gospodarki (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta

11 marca przypada pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu. W związku z wątpliwościami, które pojawiają się wśród przedsiębiorców oraz konsumentów przedstawiamy wyjaśnienia PIP i resortu pracy w tej sprawie. Nowe przepisy 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca (...)

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6% pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3% jego wkładu do PKB. Skala działania dużych firm oraz posiadane zasoby na ogół skutecznie pozwalają im się chronić przed skutkami kryzysu. Jednak w czasach (...)

Podatek tonażowy już w 2007 roku

Podatek tonażowy już w 2007 roku

1 stycznia 2007 r. wejdzie w życie ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. (...)

Rabaty i marże

Rabaty i marże

Uwaga stan prawny: do 31.12.2011 W prawie polskim obowiązuje tzw. zasada swobody kontraktowania, która oznacza w szczególności, że strony zawieranej umowy (w tym umowy sprzedaży) mogą swobodnie kształtować postanowienia wiążącego ich zobowiązania umownego. Jednakże jego treść (...)

Rabaty stosowane przez sieci handlowe - raport UOKiK

Rabaty stosowane przez sieci handlowe - raport UOKiK

UOKiK sprawdził rabaty uzyskiwane przez duże sieci handlowe od dostawców produktów rolno-spożywczych. Efektem jest kompleksowy raport zawierający dane i wskazówki dotyczące rabatów stosowanych przez sieci handlowe. ##baner## Kontrola Prezesa UOKiK Rynek rolno-spożywczy (...)

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim

Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim

W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna (...)

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji

Nowy ład konsumencki   Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)

Ograniczenie handlu w niedziele od marca!

Ograniczenie handlu w niedziele od marca!

Mniej handlu w niedzielę, więcej wolnego Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od (...)

Jakie informacje spółki handlowe muszą zamieszczać w pismach i zamówieniach handlowych?

Jakie informacje spółki handlowe muszą zamieszczać w pismach i zamówieniach handlowych?

Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.   Czym zajmuje się Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego? Do zadań Centralnej Informacji ma dodatkowo (...)

Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych

Uprawnienia MŚP wobec platform i wyszukiwarek internetowych

Coraz więcej przedsiębiorców działa na platformach internetowych. Trudno już wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez obecności w sieci.  Dowiedz się, jakie prawa przysługują przedsiębiorcom w relacjach z platformami internetowymi i wyszukiwarkami internetowymi. ##baner## Komu (...)

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

    Spółka komandytowo-akcyjna stanowi swoiste połączenie cech spółek osobowych (komandytowej) i kapitałowych (akcyjnej). Kodeks spółek handlowych ukształtował ją jako spółkę osobową, skutkiem czego jest pozbawiona osobowości prawnej. Jednocześnie taka (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

PIT na zasadach ogólnych Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zobowiązany jest do sporządzenia spisu (...)

Nowe zasady handlu w galeriach

Nowe zasady handlu w galeriach

Aktualizacja rozporządzenia dotyczącego handlu w galeriach Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju – w odpowiedzi na głos przedsiębiorców – wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych. Rozporządzenie jasno wskazuje, (...)

Luzowanie obostrzeń

Luzowanie obostrzeń

W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa – jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń Ostatnie dni to znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wszystko za sprawą naszego odpowiedzialnego zachowania i coraz większej liczby zaszczepionych osób. Jeżeli trend spadkowy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Treść pism i zamówień handlowych spółki z o.o.

Treść pism i zamówień handlowych spółki z o.o.

Jesteśmy spółką z o.o. zarejestrowaną w Polsce. Ustawa z 18 października 2006 r. określiła, jakie informacje mają znajdować się na zamówieniach handlowych. Czy dotyczy to spółki z ograniczoną (...)

Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy

Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy

Co powinno się znajdować obligatoryjnie na listowniku (papierze firmowym) firmy? W przepisach prawa nie zostały określone wprost wymagania wobec papieru firmowego. Jednak o obligatoryjnych elementach (...)

Korespondencja handlowa sp. z o.o. i komandytowej

Korespondencja handlowa sp. z o.o. i komandytowej

Wspólnikami spółki z .o.o \"A\" są osoby fizyczne \"B\", \"C\" oraz spółka komandytowa \"D\", w której komplementariuszem jest \"A\", a komandytariuszami \"B\", \"C\". Jakie informacje musi ujawniać (...)

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 ksh

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 ksh

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posługuje się tzw. "firmówkami", na których podane są dane określone w aktualnie brzmiącym art. 206 § 1 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten mówi (...)

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Jednostka macierzysta mająca siedzibę w Niemczech otworzyła oddział w Polsce. Do celów podatkowych Urząd Skarbowy zarejestrował organ założycielski. Do celów podatkowych nadano NIP jednostce (...)

Hurtowy obrót alkoholem a księgi handlowe

Hurtowy obrót alkoholem a księgi handlowe

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza zajmować się hurtowym obrotem alkoholem. Aktualnie prowadzi ewidencję księgową w postaci księgi przychodów i rozchodów. Czy hurtowy (...)

Remanent na dzień 31 grudnia

Remanent na dzień 31 grudnia

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży pasz i koncentratów dla trzody chlewnej. Dostawy ww. towarów otrzymuję po ciągle zmieniających się cenach. W spisie remanentowym mam towar w różnych (...)

Podział spółdzielni mieszkaniowej

Podział spółdzielni mieszkaniowej

Czy ze spółdzielni mieszkaniowej może wydzielić się nowa spółdzielnia lokali użytkowych (pawilony handlowe)? Jeżeli tak, to na podstawie jakich przepisów? Podział spółdzielni jest możliwy (...)

Obowiązki informacyjne w pismach spółki z o.o.

Obowiązki informacyjne w pismach spółki z o.o.

Jakie obowiązkowe informacje powinna na swoim papierze firmowym zawierać spółka z o.o.? Czy jest obowiązek podawania nr NIP i REGON i jakie są konsekwencje na przykład braku oznaczenia sądu rejestrowego (...)

Firma wprowadzająca w błąd uczestników obrotu gospodarczego

Firma wprowadzająca w błąd uczestników obrotu gospodarczego

Co się dzieje w sytuacji, gdy brzmienie firmy może wprowadzać w błąd uczestników obrotu gospodarczego ? W wypadku uznania, że brzmienie firmy przekazuje odbiorcy informację niezgodną z rzeczywistością, (...)

Kasa fiskalna i faktura VAT w zakładzie karnym

Kasa fiskalna i faktura VAT w zakładzie karnym

Prowadzimy działalność handlową (PKPiR kasowo + VAT) - sklepy spożywcze. Od kwietnia mamy dodatkowy punkt - kantyna w Zakładzie karnym. Zakupu dokonują więźniowie na podstawie wypiski z Zakładu (...)

Sprzedaż czy aport do sp. z o.o.

Sprzedaż czy aport do sp. z o.o.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT, zaliczki uproszczone, działalność - 2 apteki). Obecnie zarejestrowałem w KRS jednoosobową Sp. z o.o. Dostałem właśnie (...)

Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

Prowadzę firmę handlową (PKPiR, VAT). Na koniec stycznia zamierzam zamknąć swoją firmę - i otworzyć na męża, który będzie miał przez 2 lata mniejsze składki ZUS. Inaczej mówiąc, firma nadal (...)

Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

Spółka zamierza nabyć nieruchomość zabudowaną w postaci działki z trwale związanym z gruntem budynkiem usługowo-handlowym o powierzchni handlowej przekraczającej 1000 m2. Przedmiotem zakupu będzie (...)

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, remontowych, opodatkowanych na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. W miesiącu 02.2007 r. wykonywałem (...)

Treść pism i zamówień handlowych spółki z o.o.

Treść pism i zamówień handlowych spółki z o.o.

Jesteśmy spółką z o.o. zarejestrowaną w Polsce. Ustawa z 18 października 2006 r. określiła, jakie informacje mają znajdować się na zamówieniach handlowych. Czy dotyczy to spółki z ograniczoną (...)

Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy

Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy

Co powinno się znajdować obligatoryjnie na listowniku (papierze firmowym) firmy? W przepisach prawa nie zostały określone wprost wymagania wobec papieru firmowego. Jednak o obligatoryjnych elementach (...)

Korespondencja handlowa sp. z o.o. i komandytowej

Korespondencja handlowa sp. z o.o. i komandytowej

Wspólnikami spółki z .o.o \"A\" są osoby fizyczne \"B\", \"C\" oraz spółka komandytowa \"D\", w której komplementariuszem jest \"A\", a komandytariuszami \"B\", \"C\". Jakie informacje musi ujawniać (...)

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 ksh

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 ksh

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posługuje się tzw. "firmówkami", na których podane są dane określone w aktualnie brzmiącym art. 206 § 1 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten mówi (...)

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Jednostka macierzysta mająca siedzibę w Niemczech otworzyła oddział w Polsce. Do celów podatkowych Urząd Skarbowy zarejestrował organ założycielski. Do celów podatkowych nadano NIP jednostce (...)

Hurtowy obrót alkoholem a księgi handlowe

Hurtowy obrót alkoholem a księgi handlowe

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza zajmować się hurtowym obrotem alkoholem. Aktualnie prowadzi ewidencję księgową w postaci księgi przychodów i rozchodów. Czy hurtowy (...)

Remanent na dzień 31 grudnia

Remanent na dzień 31 grudnia

Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży pasz i koncentratów dla trzody chlewnej. Dostawy ww. towarów otrzymuję po ciągle zmieniających się cenach. W spisie remanentowym mam towar w różnych (...)

Podział spółdzielni mieszkaniowej

Podział spółdzielni mieszkaniowej

Czy ze spółdzielni mieszkaniowej może wydzielić się nowa spółdzielnia lokali użytkowych (pawilony handlowe)? Jeżeli tak, to na podstawie jakich przepisów? Podział spółdzielni jest możliwy (...)

Obowiązki informacyjne w pismach spółki z o.o.

Obowiązki informacyjne w pismach spółki z o.o.

Jakie obowiązkowe informacje powinna na swoim papierze firmowym zawierać spółka z o.o.? Czy jest obowiązek podawania nr NIP i REGON i jakie są konsekwencje na przykład braku oznaczenia sądu rejestrowego (...)

Firma wprowadzająca w błąd uczestników obrotu gospodarczego

Firma wprowadzająca w błąd uczestników obrotu gospodarczego

Co się dzieje w sytuacji, gdy brzmienie firmy może wprowadzać w błąd uczestników obrotu gospodarczego ? W wypadku uznania, że brzmienie firmy przekazuje odbiorcy informację niezgodną z rzeczywistością, (...)

Kasa fiskalna i faktura VAT w zakładzie karnym

Kasa fiskalna i faktura VAT w zakładzie karnym

Prowadzimy działalność handlową (PKPiR kasowo + VAT) - sklepy spożywcze. Od kwietnia mamy dodatkowy punkt - kantyna w Zakładzie karnym. Zakupu dokonują więźniowie na podstawie wypiski z Zakładu (...)

Sprzedaż czy aport do sp. z o.o.

Sprzedaż czy aport do sp. z o.o.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT, zaliczki uproszczone, działalność - 2 apteki). Obecnie zarejestrowałem w KRS jednoosobową Sp. z o.o. Dostałem właśnie (...)

Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

Prowadzę firmę handlową (PKPiR, VAT). Na koniec stycznia zamierzam zamknąć swoją firmę - i otworzyć na męża, który będzie miał przez 2 lata mniejsze składki ZUS. Inaczej mówiąc, firma nadal (...)

Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

Spółka zamierza nabyć nieruchomość zabudowaną w postaci działki z trwale związanym z gruntem budynkiem usługowo-handlowym o powierzchni handlowej przekraczającej 1000 m2. Przedmiotem zakupu będzie (...)

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Zakup usług obcych - księgowanie w PKPiR

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, remontowych, opodatkowanych na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. W miesiącu 02.2007 r. wykonywałem (...)

Obowiązki informacyjne spółki z o.o.

Obowiązki informacyjne spółki z o.o.

Jakie informacje o spółce obligatoryjnie powinny być wpisane na oficjalnych pismach spółki z o.o. kierowanych na zewnątrz (np. na ofertach, papierach firmowych)? Zgodnie z art. 34 KRS podmioty wpisane (...)

FORUM PRAWNE

Międzynarodowe Prawo Handlowe

Międzynarodowe Prawo Handlowe Witam Serdecznie Szykam Międzynarodowego Prawa Handlowego a dokladniej mówiąc chodzi mi o współprace ze Słowacja. Gdzie można tego szukać. Czy jest to dostępne na (...)

Bardzo prosze o porade jeśli ktoś się spotkał z podobnym problemem..

Bardzo prosze o porade jeśli ktoś się spotkał z podobnym problemem.. W 1993 roku wykupiłem mieszkanie w kaminiecy w której znajdowało się 12 mieszkań komunalnych. Byłem pierwszą osobą wykupującą (...)

Kazus, wskazówka, porada, prawo handlowe

Kazus, wskazówka, porada, prawo handlowe Witam, mam do zrobienia kazus z prawa handlowego staram się go zrobić, ale chyba potrzebuje pomocy- nie zrobienia przez kogoś tylko jakiś podpowiedzi/ wskazówek.Czytałam (...)

jak rozliczyć w dochodowym kpir duplikat faktury korygującej towary handlowe?

jak rozliczyć w dochodowym kpir duplikat faktury korygującej towary handlowe? jak rozliczyć w dochodowym kpir duplikat faktury korygującej towary handlowe?

Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi?

Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi? Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi? Jestem (...)

Bez mojej zgody dostaję sms'y handlowe

Bez mojej zgody dostaję sms'y handlowe Witajcie, mam na imię Mateusz i jestem tu pierwszy raz... Mma problem, kupowałem sobie garnitur w sklepie w galerii dokłądnie w seci Pako Lorente i nie było (...)

Praca w weekendy

Praca w weekendy Witam . Mam pytanie czy pracodawca może narzucic przychodzenie do pracy w więcej niż polowe weekendow? . Ogólnie pracuje w galerii handlowej czynnej od pon do soboty w godz 10-21 (...)

Pierwsze Seminarium Online dot. CBD i Konopi Włóknistych

Pierwsze Seminarium Online dot. CBD i Konopi Włóknistych W odpowiedzi na ostatnie zawirowania na rynku produktów CBD i związane z obecną sytuacją pytania ? od spraw podstawowych stawianych przez (...)

Usytuowanie kontenera handlowego

Usytuowanie kontenera handlowego Borykam się z następującą sytuacją: Mam swoją działkę o powierzchni 8,5 ara. Na tejże działce zaprojektowane mam pawilon usługowo handlowy o powierzchni 30 mkw (...)

Brak wypłaty wynagrodzenia

Brak wypłaty wynagrodzenia Witam, na wstępie napiszę że jeżeli to zły dział to przepraszam i proszę admina/moda o przeniesienie. Sprawa u mnie wygląda tak Od początku marca pracowałem w firmie (...)

Międzynarodowe Prawo Handlowe

Międzynarodowe Prawo Handlowe Witam Serdecznie Szykam Międzynarodowego Prawa Handlowego a dokladniej mówiąc chodzi mi o współprace ze Słowacja. Gdzie można tego szukać. Czy jest to dostępne na (...)

Bardzo prosze o porade jeśli ktoś się spotkał z podobnym problemem..

Bardzo prosze o porade jeśli ktoś się spotkał z podobnym problemem.. W 1993 roku wykupiłem mieszkanie w kaminiecy w której znajdowało się 12 mieszkań komunalnych. Byłem pierwszą osobą wykupującą (...)

Kazus, wskazówka, porada, prawo handlowe

Kazus, wskazówka, porada, prawo handlowe Witam, mam do zrobienia kazus z prawa handlowego staram się go zrobić, ale chyba potrzebuje pomocy- nie zrobienia przez kogoś tylko jakiś podpowiedzi/ wskazówek.Czytałam (...)

jak rozliczyć w dochodowym kpir duplikat faktury korygującej towary handlowe?

jak rozliczyć w dochodowym kpir duplikat faktury korygującej towary handlowe? jak rozliczyć w dochodowym kpir duplikat faktury korygującej towary handlowe?

Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi?

Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi? Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi? Jestem (...)

Bez mojej zgody dostaję sms'y handlowe

Bez mojej zgody dostaję sms'y handlowe Witajcie, mam na imię Mateusz i jestem tu pierwszy raz... Mma problem, kupowałem sobie garnitur w sklepie w galerii dokłądnie w seci Pako Lorente i nie było (...)

Praca w weekendy

Praca w weekendy Witam . Mam pytanie czy pracodawca może narzucic przychodzenie do pracy w więcej niż polowe weekendow? . Ogólnie pracuje w galerii handlowej czynnej od pon do soboty w godz 10-21 (...)

Pierwsze Seminarium Online dot. CBD i Konopi Włóknistych

Pierwsze Seminarium Online dot. CBD i Konopi Włóknistych W odpowiedzi na ostatnie zawirowania na rynku produktów CBD i związane z obecną sytuacją pytania ? od spraw podstawowych stawianych przez (...)

Usytuowanie kontenera handlowego

Usytuowanie kontenera handlowego Borykam się z następującą sytuacją: Mam swoją działkę o powierzchni 8,5 ara. Na tejże działce zaprojektowane mam pawilon usługowo handlowy o powierzchni 30 mkw (...)

Brak wypłaty wynagrodzenia

Brak wypłaty wynagrodzenia Witam, na wstępie napiszę że jeżeli to zły dział to przepraszam i proszę admina/moda o przeniesienie. Sprawa u mnie wygląda tak Od początku marca pracowałem w firmie (...)

Odzyskanie wynagrodzenia - egzekucja komornicza i upadłość firmy

Odzyskanie wynagrodzenia - egzekucja komornicza i upadłość firmy Witam wszystkich, Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc prawną w sprawie odzyskania wynagrodzenia (członka mojej rodziny, umowa (...)

Porady prawne